در راستای بحث های عرضه فولاد در بورس كالا

شمش، تماما تحویل می شود اما

شمش، تماما تحویل می شود اما

به گزارش بازاری دبیر انجمن تولیدكنندگان فولاد ایران، اساس مشكلات عرضه فولاد در بورس كالا را از جانب آن هایی دانسته كه شمش را از بورس كالا به صورت ۱۰۰ درصدی دریافت كرده اما نهایتا تنها ۳۵ درصد محصول نهایی همچون میلگرد را در بورس عرضه و الباقی را در بازار آزاد به فروش می رسانند و در حقیقت مصرف كننده نهایی رها شده است. اگر به دنبال كاهش قیمت هستیم، باید تمركز را بر عرضه كننده محصول نهایی گذاشته و عرضه آن در بورس كالا بیشتر شود.


سید رسول خلیفه سلطانی در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینکه دو نوع عرضه میلگرد وجود دارد، بیان نمود: بخشی از عرضه میلگرد در بورس متعلق به خودمصرفی هاست که خود، دارنده شمش هستند و طبیعتا زمانیکه تولیدکننده شمش هستند، میلگرد هم خودشان عرضه می کنند؛ همچون ذوب آهن یا فولاد خراسان و چند کارخانه دیگر که خود تولیدکننده شمش و میلگرد هستند و عرضه در بورس هم دارند که بهتر است، حجم عرضه میلگرد بدین صورت کمتر شود.
دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران خاطرنشان کرد: باقی حجم عرضه میلگرد، آن هایی هستند که شمش را از کارخانه هایی همچون کاوه جنوب هرمزگان خریداری نموده و میلگرد تولید کرده و در بورس عرضه می کنند. میزان شمشی که خریداری می شود با عرضه میلگردی که صورت می گیرد بایستی همخوانی داشته باشد؛ اما همیشه میزان عرضه آنها حداکثر، به صورت مثال ۳۵ درصد شمش خریداری شده بوده است.
وی ادامه داد: ازاین رو ادعاهایی که مطرح می شود، برچه اساسی است؟ در همین دو هفته اخیر، میزان عرضه میلگرد نسبت به عرضه شمش را بررسی نماییم تا ببینیم چه اتفاقی افتاده است؟؛ بنابراین صحبت هایی که از بابت روند عرضه شمش در بورس کالا می شود، بیشتر جنبه شعاری دارد. چنانچه عرضه کننده میلگرد به درستی و کامل عرضه کند، عرضه کننده شمش هم دیگر بهانه ای نخواهد داشت و تمام شمش خویش را عرضه می کند.
خلیفه سلطانی چاره و راهکار حل مشکلات این مورد را اینگونه دانست که دولت بایستی سیاست خویش را دنبال کرده و اعلام نماید به میزانی که میلگرد عرضه می شود، بلافاصله (به طور مثال روز بعد) شمش تحویل داده شود؛ اینگونه می توان تولیدکننده را ملزم به ارائه کرد. اغلب مواقع تولیدکننده شمش، سه برابر آنچه که میلگرد در بورس کالا عرضه می شود، عرضه می کند.
دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد تصریح کرد: همینطور اگر دولت می خواهد که قیمت را کم کند، بایستی عرضه نهایی در بورس کالا بیشتر شود. نمی توان تمام تمرکز بر روی عرضه شمش گذاشت. زمانیکه ۳۵ درصد شمش ما عرضه می شود، چگونه می توان عرضه را بیشتر کرد. اگر ۱۰۰ درصد شمش دریافتی به صورت میلگرد در بورس عرضه گردد، ما هم می توانیم ۱۰۰ درصد شمش به آنها تحویل دهیم؛ هرچند که هم اکنون ۱۰۰ درصد شمش تحویل می شود اما تنها ۳۵ درصد آن به صورت میلگرد در بورس کالا عرضه می شود.
این مقام صنفی تصریح کرد: دولت بداند که اشکال کار در آنجاست که مصرف کننده نهایی رها شده است. میلگرد باید به دست مصرف کننده نهایی برسد و بایستی میلگرد در بورس کالا فراوان شود. میلگرد اگر فراوان شود، قیمت محصول کف بازار کاهش خواهد یافت. تولیدکننده میلگرد، شمش را از بورس کالا خریداری می کند، سپس حداکثر ۳۵ آنرا مجدد به بورس عرضه نموده و باقی رابا قیمت بالاتر، خارج از بورس می فروشد. هم اکنون به جای آنکه بر روی کسی که باید محصول نهایی را به بورس عرضه کند، متمرکز شوند، مبحث را وارونه مطرح می کنند و عرضه کننده اولیه فشار وارد می شود.
وی خاطرنشان کرد: این در حالی است این ها علاوه براینکه محصول خویش را در بورس عرضه نمی کنند، ایجاد اختلاف فاحش قیمت در بورس کالا و خارج از آنرا ایجاد می کنند. اگر محصول فراوان در بورس عرضه کنند، بازار آزاد جمع خواهد شد. ورق، میلگرد و تیرآهن محصولات نهایی هستند که باید به فراوانی عرضه شوند. هم اکنون عرضه ورق به میزانی که تولید می شود، عرضه هم می شود و در اصطلاح "لب به لب" عرضه و تقاضا است که خواه ناخواه یک بازار حبابی بیرون ایجاد می شود.
خلیفه سلطانی افزود: اما میلگرد اینگونه نیست. تولید شمش دو برابر نیاز داخلی است؛ بنابراین نباید قیمت خارج از بورس با داخل آن متفاوت باشد. این بازار حبابی را همان هایی ایجاد می کنند که شمش را دریافت می کنند اما محصول خویش را به صورت کامل عرضه نمی کنند و خارج از بورس می فروشد. آمارهای سال ۹۸، شش ماهه ابتدایی سال جاری و... نشان داده است که تمامی عرضه ها کمتر از ۳۰ - ۴۰ درصد بوده است. کار باید از اصل اصلاح گردد و لبه ارتباطی مصرف کننده نهایی با محصول نهایی بایستی مدیریت شود.1399/08/08
23:05:08
5.0 / 5
1440
تگهای خبر: آمار , بازار , بورس , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا