شركت تهیه و تولید مواد معدنی اعلام كرد

معرفی ۹۴ محدوده معدنی امیدبخش

معرفی ۹۴ محدوده معدنی امیدبخش

به گزارش بازاری طبق اعلام شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران از مجموع ۳۴ پهنه ­اکتشافی در دستور کار قرار گرفته شده، تابحال ۱۹ پهنه، خاتمه پیدا کرده که منجر به معرفی ۹۴ محدوده امیدبخش شده و حاصل آن صدور ۱۲ پروانه اکتشاف و دو گواهی کشف است.


به گزارش بازاری به نقل از ایسنا، برپایه اینکه شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران از سال ۱۳۹۲ با هدف اکتشاف ذخایر جدید مساحتی بالغ بر ۱۱۵ هزار کیلومتر مربع از سطح کشور را در چارچوب مطالعات ۳۴ پهنه ­ اکتشافی در دستور کار قرار داده است، از این مقدار تابحال ۱۹ پهنه با مساحت بیشتر از ۴۶ هزار کیلومتر مربع، خاتمه پیدا کرده و منجر به معرفی ۹۴ محدوده امیدبخش با مجموع مساحت ۱۰ هزار کیلومتر مربع شده است.
طبق اعلام این شرکت، حاصل معرفی ۹۴ محدوده امیدبخش، صدور ۱۲ پروانه اکتشاف و دو گواهی کشف است که عملیات اکتشافی در ۱۰ پروانه اکتشافی در حال اجرا می باشد.
باتوجه به هدف اصلی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران در خصوص انجام خدمات در مناطق محروم با هدف توسعه و سرمایه­ گذاری­ های آتی، عمده پهنه­ های اکتشافی در استان های محروم کشور همچون سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و کهگیلویه و بویراحمد و … تعریف شده است.
همینطور در پهنه­ های باقیمانده هم که در استان های فارس، اصفهان، خراسان رضوی، گیلان، قزوین، چهارمحال وبختیاری، هرمزگان، مرکزی و کرمان واقع شده اند، عملیات اکتشافی باوجود شیوع کرونا، با سرعت تمام در حال انجام می باشد و فاز شناسایی در تمامی آنها خاتمه یافته و در بازه زمانی شش ماهه آتی عملیات پی­ جویی هم به پایان خواهد رسید.
علاوه بر پهنه­ های یاد شده با هدف توسعه فعالیت­ های معدنی در استان­ های غربی کشور، برای شش استان کهگیلویه وبویراحمد، ایلام، کرمانشاه، چهار محال بختیاری، لرستان و استان فارس، عملیات پتانسیل­ یابی مواد معدنی هم تعریف شده که مطالعات لازم برای سه استان کهگیلویه و بویر احمد، ایلام و فارس نهایی شده است.
شایان ذکر است که است در استان کهگیلویه و بویر احمد پتانسیل­ های مناسبی از مواد معدنی مس، بوکست، فسفات، آهک، عناصرکمیاب، سنگ ساختمانی و سلستین، در شهرستان ممسنی استان فارس آهک، بوکسیت و فسفات و در استان ایلام سنگ تزیینی، بیتومین، خاک صنعتی، نمک، گوگرد و گچ معرفی شده است.
گفتنی است که ایران به لحاظ ذخائر معدنی جزو ۱۰ کشور نخست جهان و نخستین کشور خاورمیانه است و حدود هفت درصد ذخایر معدنی جهان در ایران جای دارد. با عنایت به مساحت قابل توجهی از کشور که احتیاج به تکمیل اطلاعات اکتشافی سطحی و شناسایی اندیس های احتمالی از معادن مختلف را دارد، پهنه های اکتشافی طی سالهای اخیر با رویکرد تولید داده های جدید و استفاده از روش های نوین اکتشاف و همینطور شناسایی و معرفی پتانسیل های احتمالی از معادن آتی در دستور کار شرکتهای بزرگ دولتی و خصوصی کشور قرار گرفته است.1399/10/06
22:56:45
5.0 / 5
1174
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا