فائو:

مواد غذایی در سال ۲۰۲۰ گران تر شد

مواد غذایی در سال ۲۰۲۰ گران تر شد

به گزارش بازاری سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) اعلام نمود با رشد قیمت اغلب کالاهای غذایی اساسی به جز شکر، قیمت جهانی مواد غذایی در دسامبر برای هفتمین ماه متوالی افزایش یافت.به گزارش بازاری به نقل از ایسنا، شاخص قیمت غذای فائو که تغییرات ماهانه سبدی از غلات، دانه های روغنی، محصولات لبنی، گوشت و شکر را بررسی می کند، در ماه دسامبر به ۱۰۷.۵ واحد در مقایسه با آمار بازنگری شده ۱۰۵.۲ واحد در ماه نوامبر صعود کرد. شاخص قیمت نوامبر در ابتدا ۱۰۵ واحد اعلام شده بود.

این شاخص برای کل سال ۲۰۲۰ به میانگین ۹۷.۹ واحد رسید که بالاترین رکورد در سه سال قبل بود و ۳.۱ درصد در مقایسه با سال ۲۰۱۹ افزایش داشت. با این وجود همچنان ۲۵ درصد کمتر از اوج تاریخی خود در سال ۲۰۱۱ است.

قیمت روغنهای گیاهی در بین مواد غذایی زیرمجموعه شاخص فائو همچنان بزرگترین رشد را داشت و بعد از رشد ۱۴ درصدی در نوامبر، بر اساس ماهانه ۴.۷ درصد در دسامبر رشد کرد. رشد قیمت روغن پالم به علت کاهش ذخایر جهانی علت عمده جهش این شاخص بود. این شاخص برای کل سال ۲۰۲۰ حدود ۱۹.۱ درصد در مقایسه با سال ۲۰۱۹ جهش پیدا کرد.

طبق گزارش فائو، محدودیت عرضه در کشورهای تولیدکننده بزرگ روغن پالم عامل بالا رفتن قیمتها بود و تجارت آن هم از افزایش چشم گیر تعرفه های صادرات در اندونزی متاثر شده است. قیمت روغن سویا هم به علت اعتصابهای طولانی در آرژانتین رشد داشت.

شاخص قیمت غلات در دسامبر ۱.۱ درصد در مقایسه با نوامبر رشد کرد و برای کل سال ۲۰۲۰ به میزان ۶.۶ درصد در مقایسه با سطح سال ۲۰۱۹ افزایش داشت.

قیمت صادرات گندم، ذرت، سورگوم و برنج همگی در دسامبر رشد کردند و به علت نگرانیها نسبت به شرایط رشد محصول و چشم انداز برداشت در آمریکای شمالی و جنوبی و همینطور روسیه بالاتر رفتند.

شاخص لبنیات در دسامبر ۳.۲ درصد بر اساس ماهانه رشد کرد انا برای کل سال ۲۰۲۰ حدود یک درصد کمتر از سال ۲۰۱۹ بود.

در دسامبر همه زیرمجموعه های این شاخص به علت تقاضای قوی جهانی برای واردات که ناشی از نگرانیها نسبت به شرایط آب و هوایی خشکتر و گرمتر در منطقه اقیانوسیه و همینطور تقاضای داخلی بالا در اروپای غربی بود، بالاتر رفتند.

شاخص قیمت گوشت در در دسامبر ۱.۷ درصد رشد کرد اما این شاخص در سال ۲۰۲۰ به میزان ۴.۵ درصد در مقایسه با سال ۲۰۱۹ کاهش داشت. فائو اعلام نمود قیمت مرغ در دسامبر تحت تأثیر شیوع آنفولانزای مرغی در اروپا بهبود یافت اما قیمت گوشت خوک تحت تأثیر تعلیق صادرات آلمان به بازارهای آسیایی به دنبال شیوع تب خوکی آفریقایی اندکی کاهش پیدا کرد.

شاخص قیمت شکر در دسامبر نسبت به نوامبر ۰.۶ درصد کاهش پیدا کرد اما برای کل سال ۲۰۲۰ حدود ۱.۱ درصد در مقایسه با سطح سال ۲۰۱۹ رشد داشت. این رشد قیمت ناشی از افزایش واردات چین و تقاضای فزاینده برای شکر تصفیه شده از جانب اندونزی بود.

فائو پیشبینی به روز شده درباره برداشت جهانی غلات را در ژانویه اعلام نکرد. گزارش بعدی این سازمان در فوریه منتشر می شود.

بر اساس گزارش رویترز، فائو در نوامبر پیشبینی خود از میزان محصول غلات در فصل زراعی سال ۲۰۲۰ را برای سومین ماه متوالی مورد بازنگری قرار داد و به ۲.۷۴۲ میلیارد تن در مقایسه با پیشبینی قبلی ۲.۷۵ میلیارد تن کم کرد اما این رقم همچنان رکورد بالایی به حساب می آید و ۱۳ درصد بالاتر از سطح تولید سال قبل است.

منبع:

1399/10/19
12:46:16
0.0 / 5
734
تگهای خبر: آمار , بازار , تولید , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا