معاون وزیر اقتصاد:

حجم بدهی های خارجی ایران حدودا صفر شد

حجم بدهی های خارجی ایران حدودا صفر شد

به گزارش بازاری معاون وزیر اقتصاد اظهار داشت: هم اکنون حجم بدهی های خارجی کشور فوق العاده ناچیز و به صفر میل می کند.به گزارش بازاری به نقل از رادیو اقتصاد، محمدعلی دهقان دهنوی اضافه کرد: یکی از نگرانی های اساسی که در دنیا راجع به نسبت بدهی وجود دارد اینکه بخش قابل توجهی از این بدهی ها، بدهی کشورها به خارج است یعنی کشوری از فاینانس خارجی و وام های بین المللی بهره برده و دولت بدهکار کشور خارجی باشد.
وی همینطور عنوان کرد: اگر این نسبت بالا برود و دولت از پس بدهی های خود برنیاید در سطح جهانی اعتبار خویش را از دست می دهد.
معاون وزیر اقتصاد اظهار داشت: استفاده کردن از بدهی خارجی خود یک فرصت مغتنمی است یعنی دولت بتواند از خارج قرض بگیرد و در داخل سرمایه گذاری کند.
وی اضافه کرد: الان حجم بدهی های خارجی کشور ایران به علت محدودیت هایی که وجود داشته فوق العاده ناچیز و به صفر میل می کند.
دهقان دهنوی بیان داشت: عمده بدهی دولت ایران «داخلی» است ازاین رو دولت ریسک نکول کردن بدهی به خارج را ندارد.
وی افزود: این مورد در سطح جهانی مهم می باشد ولی برای کشور ایران به علت عدم بدهی خارجی فاقد اهمیت است.
معاون وزیر اقتصاد اظهار داشت: بدهکار بودن به خارج به شرط دریافت پول و سرمایه گذاری در داخل بسیار امر منطقی و پسندیده است.
وی اضافه کرد: نرخ بهره در بسیاری از کشورهای دنیا به علت کنترل تورم نرخ های پایینی است ازاین رو آنها راجع به اینکه برای مثال در طول زمان موجوی بدهی به جهت هزینه آن بدهی که نرخ بهره است انباشته شود زیاد نگرانی ندارند ولی در ایران بواسطه مشکلات ساختاری ورشد بالای نقدینگی نرخ سود اوراق مبتنی بر عقود اسلامی که دولت استفاده می نماید این نرخ سود بسیار بالاست.
دهقان دهنوی خاطرنشان کرد: وقتی نرخ سود حول و حوش ۲۰ درصد است معنی و مفهوم آن اینکه هر ۳.۵ سال بدهی شما فقط از محل همین هزینه دو برابر می شود پس نگرانی در کشور راجع به این مورد باید بیشتر از دنیا باشد.


منبع:

1399/11/02
23:19:50
0.0 / 5
692
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا