چراغ سبز سازمان حمایت به افزایش قیمت دستمال كاغذی

چراغ سبز سازمان حمایت به افزایش قیمت دستمال كاغذی

به دنبال انتقادات تولیدکنندگان دستمال کاغذی نسبت به افزایش قیمت ماده اولیه این محصول، معاون نظارت بر کالاهای مصرفی و شبکه های توزیعی و اقتصادی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان از این تصمیم دفاع کرد. این در شرایطی است که قیمت بیشتر کالاهای اساسی امسال با موافقت این سازمان و ستاد تنظیم بازار بیشتر از یک مرتبه افزایش یافته است.


به گزارش بازاری به نقل از ایسنا، به تازگی دبیر انجمن صنایع سلولزی و بهداشتی ایران از احتمال افزایش ۱۵ تا ۲۰ درصدی قیمت دستمال کاغذی به دنبال موافقت سازمان حمایت با افزایش قیمت مواد اولیه این محصول (تیشو) اطلاع داد و اظهار داشت که در صورت اجرای افزایش قیمت تیشو، قیمت هر بسته دستمال کاغذی به ۱۰ هزار تومان می رسد، اما بازار کشش این افزایش قیمت را ندارد؛ چون که قدرت خریدی وجود ندارد.
علیرضا یزدان پناه، عضو انجمن صنایع سلولزی و بهداشتی ایران هم در گفتگو با ایسنا، از موافقت سازمان حمایت با افزایش قیمت تیشو انتقاد نمود و از مقامات مسئول خواست از افزایش قیمت تیشو جلوگیری نمایند تا سبب تعطیلی واحدهای تولیدی و فشار مضاعف به مردم نشود.
اما سید داوود موسوی، معاون نظارت بر کالاهای مصرفی و شبکه های توزیعی و اقتصادی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینکه تیشو مشمول قیمت گذاری تثبیتی نیست، اظهار نمود: افزایش قیمت بیشتری مدنظر تولیدکنندگان تیشو بود، اما با بررسی های صورت گرفته از اسناد و مدارک واحد تولیدی مشخص شد که افزایش قیمت ۲۲ درصدی قابل اعمال است.
وی در پاسخ به علت افزایش قیمت این ماده اولیه تولید دستمال کاغذی توضیح دقیقی نداد و اظهار داشت: به صورت کلی افزایش قیمت هر کالایی ناشی از افزایش هزینه های تولید آن ازجمله دستمزد و مواد اولیه، یعنی مولفه های موثر و قیمت تمام شده است.
این مقام مسئول در پاسخ به انتقادات تولیدکنندگان دستمال کاغذی هم اظهار داشت: دستمال کاغذی هم مشغول قیمت گذاری نیست و آنها می توانند با عرضه اسناد و مدارک درباره افزایش قیمت مواد اولیه خود، قیمت محصول خویش را بالا برند. به صورت کلی افزایش قیمت تیشو برپایه بررسی کارشناسی صورت گرفته و تغییر قیمت از نظر سازمان حمایت با چارچوب قانونی مغایرتی نداشته است.
گفتنی است که امسال با موافقت ستاد تنظیم بازار، سه بار قیمت تخم مرغ، دو بار قیمت مرغ، دو بار قیمت لبنیات، دو بار قیمت انواع شوینده و دو بار قیمت لوازم خانگی افزایش یافت.
همینطور بر مبنای جدید ترین آمار انتشار یافته از جانب وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) قیمت ۲۰ قلم کالا از انواع خوراک دام و طیور، صیفی جات، میوه، حبوبات و برنج و همینطور آهن آلات در آبان ماه سال جاری بیشتر از ۱۰۰ درصد افزایش داشته و بین ۲ تا ۴.۵ برابر شده و ۲۷ کالا هم بین ۵۰ تا ۱۰۰ درصد افزایش قیمت داشتند.
منبع:

1399/11/03
22:18:06
0.0 / 5
688
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا