فعال حوزه تجارت و بازرگانی:

بعد از برجام سازوكارهای همكاری با چین كنار گذاشته شد

بعد از برجام سازوكارهای همكاری با چین كنار گذاشته شد

به گزارش بازاری یک فعال حوزه تجارت و تجاری اظهار داشت: بعد از برجام سازوکارهای همکاری با چین کنار گذاشته شد.


به گزارش بازاری به نقل از مهر، حسن همتی فعال حوزه تجارت و تجاری در هفتمین همایش سالانه اقتصاد مقاومتی با عنوان تجارت منطقه ای؛ اولویت راهبردی، در نشست سازوکارهای مالی مستقل از نظام دلاری در تجارت منطقه ای با اعلان اینکه بانک مرکزی به سمت تامین ارز مورد نیاز کشور بوسیله صادرکننده ها بجای تامین ارز بوسیله فروش نفت رفته است، اظهار داشت: در حقیقت دولت ارز مورد نیاز خودرا بوسیله تاجران تامین می کند. از سویی تاجران به این مساله معترض هستند و از طرف دیگر دولت چاره ای جز این ندارد. باید اقتصاد کشور تا حدی قوی شود که با تحریم ها گرفتار مشکل ارز نشود.
سازوکار مستقل از دلار لازمه توسعه تجارت خارجی ایران است
وی افزود: یکی از راه حل ها استفاده از روابط بانکی خارج از عرف بین المللی یعنی راهکارهای بی نیاز از استفاده از دلار است تا نتواند تحت تحریم قرار گیرد. در مورد این راهکارهای مبادلات مالی باید مشخص شود که متولی این امر چه کسی است. یک تاجر باید به سراغ چه کسی برود تا بتواند از این نوع مبادلات مالی استفاده کند؟ یک مسأله ای که اخیراً خبرساز شده است تجمع برخی کالاها در گمرک به علت عدم تامین ارز است؛ این ها مشکلاتی است که بین بانک مرکزی، وزارت صمت، گمرک و … وجود دارد و باید به صورتی حل شود. متولی باید تا حدی قدرتمند باشد که بتواند همه این مسائل را حل کند.
وی اضافه کرد: نکته دوم این است که استفاده از مبادلات مالی تحریم ناپذیر آیا از طرف چین نیز اقدام مطلوبی است و آیا وزارت خارجه کشور ما توانایی دیپلماتیک لازم برای مجاب کردن چین به این مساله را دارد یا خیر. همین طور باید توجه داشت که ما اگر بخواهیم تنها با یوآن با کشور چین کار نماییم، به چین وابسته می شویم. در حقیقت نوعی وابستگی یک طرفه بین ایران و چین به وجود خواهد آمد. ما باید تا حدی توانمندی سیاسی اقتصادی داشته باشیم که بتوانیم علاوه بر یوآن با ارزهای دیگر نیز مبادلات مالی انجام دهیم.
دغدغه تاجران باید یافتن مشتری و صادرات باشد نه مبادلات مالی و ارزی
همتی اشاره کرد: تاجران کشور ما باید تلاش زیادی کنند که بتوانند کالا را تامین کنند، مشتری را پیدا کنند و بتوانند مبادله مالی را انجام دهند. تاجران نباید دغدغه مبادلات داشته باشند بلکه باید شرایط به صورتی مهیا شود که دغدغه اصلی آنها تولید و صادرات کالای باکیفیت به اسم جمهوری اسلامی ایران باشد. نه اینکه کالایی را صادر نماید و نتواند با روش بانک مرکزی ارز خودرا در سامانه نیما عرضه نماید و در نهایت بعنوان مفسد اقتصادی متهم شود.
وی اضافه کرد: وقتی تحریم ها توسط شورای امنیت تصویب می شود همه دنیا از آن پیروی می کنند. برای مواجهه فعال با تحریم باید نهادی قوی مانند شورای عالی امنیت ملی پیگیر این مساله باشد. در کشور آمریکا نهادهای سطح بالا و مهمی مساله تحریم ها را پیگیری و بروز رسانی می کنند اما در کشور ما بحث تنها در حوزه دانشگاهی و پژوهشکده ای است که طبیعتاً توان مواجهه با آنها را نخواهد داشت. چون در جنگ اقتصادی هستیم باید یک مرکز و اتاق جنگ داشته باشیم، باید یک قدرت متمرکز در کشور وجود داشته باشد که بتواند به همه دستور دهد و بعنوان مثال اگر کالایی در گمرک مانده است توسط این نهاد آزادسازی شود.
کنار گذاشتن سازوکارهای همکاری با چین بعد از برجام
وی اظهار داشت: باید دانست راهکارها چطور به دست تاجران کشور برسد که به دست تحریم کنندگان نرسیده باشد؟ مسلماً وقتی راهکار به طور گسترده به تاجران رسیده باشد توسط آمریکا نیز رصد می شود. خیلی از اطلاعات تجاری به صورت محدود و بسته ای و در اختیار عده ای خاص قرار می گیرد. یکی از دلیلهای وجود انحصار در حوزه تجارت نبود اطلاعات در دسترس تاجران مختلف است. همین طور در جامعه دانشگاهی نیز چیزی در مورد روش های نوین مبادلات مالی تحریم ناپذیر گفته نمی گردد.
وی در آخر اظهار داشت: خیلی از مشکلاتی که برای تاجران به وجود می آید به علت نداشتن اطلاعات و سواد کافی است. این اطلاعات اغلب در اختیار عده محدودی است. بعد از برجام و ورود شرکت های غربی به ایران، ما شرکت های چینی همکار را کنار گذاشتیم و بعد از آن وقتی ما نتوانستیم با غربی ها کار نماییم شرکت های چینی نیز دیگر با ما همکاری نکردند چونکه از آنها سلب اعتماد شده بود.


منبع:

1399/11/29
23:30:11
0.0 / 5
654
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا