در نشست فوق العاده بررسی مشكلات بازار شب عید

قالیباف: چرا مردم نمی توانند مرغ و گوشت قرمز تهیه كنند؟

قالیباف: چرا مردم نمی توانند مرغ و گوشت قرمز تهیه كنند؟

رئیس مجلس شورای اسلامی، با اعلان اینکه مشکل توزیع مرغ نماد مشکلات گوناگون زنجیره توزیع و بی عملی است، اظهار داشت: عدم توزیع مناسب ارز دولتی و کاهش قدرت خرید مردم گوشت قرمز و مرغ را از سفره مردم حذف کرده است.


به گزارش بازاری به نقل از ایسنا، محمدباقر قالیباف در نشست فوق العاده کمیسیون های صنایع و معادن، کشاورزی و اقتصادی درباب بررسی مشکلات بازار شب عید، اظهار داشت: این جلسه بر طبق ضرورت به وجود آمده برای مردم تشکیل شده، هم اکنون در همه استان های کشور مردم در صف های طولانی خرید مرغ حضور دارند.
رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: نشست فعلی بمنظور حل تمامی مشکلات نیست، بنابر پیشنهاد دولت در سالهای گذشته وزارت تجاری و صنعت ادغام شدند و دولت موظف بوده، وظایف آنها را تفکیک و مشخص نماید اما این اتفاق نیفتاد و فقط تابلوی این وزارتخانه عوض شد پس این مشکلات نتیجه ضعف مدیریت و بی عملی است.
قالیباف با اشاره به اینکه مشکلی که در مرغ هست نمادی از مشکلات گوناگون در زنجیره تولید تا توزیع است، اظهار داشت: بحث بر سر این مشکلات دردی از مردم دوا نمی کند و مجلس حتما به آن ورود خواهدنمود اما فعلا باید بحث تنظیم بازار مرغ مدیریت شود.
وی افزود: یکی از مسائل جدی کشور این بود که کشور ۸ میلیارد دلار برای کالاهای اساسی اختصاص داد تا در تامین این کالاها مشکلی نباشد اما مردم نفعی نبردند.
قالیباف اشاره کرد: در گوشت قرمز اگر صف نمی بینیم به سبب این است که مردم دیگر نمی توانند گوشت قرمز تهیه کنند و متاسفانه حالا اتفاقاتی می افتد که خانواده ها از خرید گوشت مرغ هم محروم شوند.
وی با اشاره به اینکه در آذرماه با وزیران مربوطه و رئیس کل بانک مرکزی نشستی درباب تامین ارز کالاهای اساسی تشکیل شد که بانک مرکزی اعلام نمود تا آن زمان ۴.۲ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی به واردات کالاهای اساسی اختصاص داده شده است، اضافه کرد: ارز ۴۲۰۰ تومانی تخصیص داده شده اما شرایط به شکلی است که قدرت خرید گوشت قرمز مردم کاهش یافته و این مساله را درباب لبنیات نیز شاهد می باشیم.
وی افزود: مجلس به دنبال حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی بود چون ۸ میلیارد دلار هزینه شد ولی مردم نفعی نبردند و درحالی که حتی وزیر صمت موافق این اتفاق بود اما دولت درخواست نمود که این ارز در سال آینده حذف نشود و ما در امتداد تعامل با دولت به این خواست احترام گذاشتیم و پس دیگر نباید شاهد این اتفاقات باشیم.
رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: رئیس جمهور در جلسه روز گذشته ستاد اقتصادی دولت نیز به این مساله اشاره کرده و مطرح نمودند که مشکل فعلی، اجرائی بوده و دست ما است، در حقیقت رئیس دولت این مشکل را پذیرفت.
قالیباف افزود: در جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی که وزرای جهاد کشاورزی و صمت و آقای پورابراهیمی حضور داشتند، بنده مطرح کردم که قانون انتزاع به صورت یکپارچه به وزارت جهاد کشاورزی بازگردد، حتی مطرح کردم در صورتیکه نیاز است می توان یک دفعه دیگر این مساله را به صورت مصوبه ارائه کرد چونکه باید قانون مذکور را تعیین تکلیف کرده و بخشنامه آنرا اجرائی نماییم، ۸ سال است که دولت قانون را اجرائی نکرده و بخشنامه وظایف صمت بعد از ادغام را ابلاغ نکرده است.
قالیباف افزود: با وجود اینکه دو وزیر حاضر در جلسه با این پیشنهاد موافقت کردند اما رئیس جمهور بیان کرد که به سبب نزدیکی به عید نوروز این مساله را متوقف نماییم، ما نیز قبول کردیم که قانون انتزاع از ۱۵ فروردین اجرائی شده و وظایف و اختیارات به وزارت جهاد کشاورزی بازگردد.
رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان با اعلان اینکه گرانی در سایر کالاهای اساسی نیز وجود دارد اما افزایش قیمت مرغ به نمادی تبدیل گشته است، اشاره کرد: از نظر مدیریتی و اجرائی خوب نیست که مردم برای تامین مرغ گرفتار مشکل شوند. دولت لااقل در این ۱۰۰ روز آخر نشان دهد که می تواند بازار مرغ را مدیریت کند.
وی با اعلان اینکه از آن جا که تجربه کار اجرائی دارم می دانم که تنظیم بازار مرغ شدنی است، اضافه کرد: باید به فکر مردم باشیم و در وضعیت فعلی ساختار و مقررات را رها نماییم. مردم به اینکه ساختار چه می گوید کار ندارند و معتقدم زمانی که برای خرید مرغ کیلویی ۲۳ یا ۲۴ هزار تومان پول می دهیم باید بتوانیم کالا را با تکریم تهیه نماییم، این در حالیست که مردم از ۶ بامداد با وجود ویروس کرونا در صف می ایستند اما ساعت ۹ بامداد نیز نمی توانند این کالا را خریداری کنند و باید روز بعد باردیگر مراجعه کنند.
رئیس مجلس اضافه کرد: دعوای قوانین و مقررات به مردم ارتباطی ندارد، حق با مردم است، آنها می گویند لااقل همین مرغ ۲۴ هزار تومانی را جوری عرضه کنید که در صف نایستیم، این حرف به حق مردم است.
قالیباف با اشاره به اینکه قرار نبود در جلسه امروز حاضر شوم اما به سبب اهمیت موضوع به این جلسه آمدم، اشاره کرد: وزرا و معاونان آنها می توانند بازار مرغ و تخم مرغ را تنظیم کنند، بدین جهت دولت بازار مرغ و پروتئین را در یک هفته پیش رو به صورت متمرکز و جدی مدیریت کند.
وی با اعلان اینکه مجلس با محوریت کمیسیون اقتصادی تمام تلاش خودرا برای تنظیم بازار مرغ انجام می دهد، افزود: باید به صورت جدی پیگیری شود که بازار شب عید خصوصاً ۵ روز آینده تنظیم شود؛ هرچند هم اکنون ده ها مشکل وجود دارد اما در وضعیت فعلی باید روی موضوع تنظیم بازار متمرکز شویم و به بقیه موضوعات نپردازیم.
رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه باید دغدغه مردم در حوزه گرانی کالاهای اساسی را از بین ببریم، افزود: وزارت صنعت، معدن و تجارت مسئولیت توزیع را پذیرفته و جهاد کشاورزی نیز وعده داده کمبود کالایی در کشور وجود نداشته باشد و کالا به دست مردم برسد.
وی با اعلان اینکه از امروز ۲۵ اسفند تا ۱۵ فروردین باید با دقت وضعیت بازار را کنترل کنیم، اظهار داشت: بعد از این زمان نیز ساختار اصلاح شده و اختیارات و وظایف تفکیک می شود.
رئیس قوه مقننه کشورمان با اعلان اینکه در جلسه امروز مسئولیت هر فرد مشخص شود، اضافه کرد: ظرف ۲۴ تا ۴۸ ساعت آینده باید با تلاش، آرامش را به شبکه توزیع برگردانیم؛ غصه ما این است که پول این کالا هزینه شده، کالا هست و شبکه توزیع نیز هست، فقط باید این عرصه مدیریت شود.
قالیباف با اشاره به ضرورت پیش بینی مصرف کالاهای اساسی برای ماه رمضان اشاره کرد: هرساله پیک مصرف در کشور داریم که ماه مبارک رمضان یکی از این زمان ها است. توزیع باید به شکلی باشد که در ماه رمضان نیز با مشکل گرانی کالاهای اساسی روبه رو نشویم.
وی با اعلان اینکه باید کنترل بازار از قبل از عید تا ماه مبارک رمضان تداوم داشته باشد، افزود: در ۱۰۰ روز پیش رو دولت باید کنترل بازار را با اولویت دنبال کند، مجلس نیز برای تحقق این مهم همراه بوده و در صورتیکه نیاز باشد مصوبه صادر کرده یا هماهنگی های لازم را میان دستگاهها انجام می دهد.
رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: حالا که صحن علنی تعطیل می باشد، نمایندگان حاضر بوده و کمیسیون ها برقرار است و من نیز به صورت شخصی موضوعات را پیگیری می کنم.1399/12/25
13:27:54
0.0 / 5
685
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا