وزیر اقتصاد خبر داد؛

مولدسازی دارایی ها در دستور كار وزارت اقتصاد

مولدسازی دارایی ها در دستور كار وزارت اقتصاد

به گزارش بازاری وزیر اقتصاد اظهار داشت: در زمینه تامین مالی، سرمایه گذاری، مقررات زدایی، خصوصی سازی و بازار سرمایه وظایفی را تعریف کردیم تا برنامه جامعی برای تحقق شعار تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی عملیاتی شود.به گزارش بازاری به نقل از صدا و سیما، فرهاد دژپسند اظهار داشت: این مساله بسیار گسترده است که باید همه قوای حکومت همین طور مردم و بخش خصوصی بسیج شوند؛ این در حالیست که بخش خصوصی نیز باید به دنبال بهبود کیفیت و ارزان تر کردن تولید کالاها باشد و همین طور مردم در خرید و مصرف، تولیدات داخلی را بعنوان دو بال که به رونق تولید کمک می نماید ترجیح دهند و حکومت هم باید زمینه را برای تولیدکنندگان تسهیل کند.
وی با اشاره به اینکه وزارت امور اقتصاد و دارایی بواسطه داشتن ماموریت های گسترده در این حوزه نقش قابل توجهی دارد اظهار داشت: به همین دلیل جلسه ای با معاونان و مسئولان سازمان های وابسته وزارت خانه تشکیل شد تا برنامه تحقق شعار امسال را تدوین و نهایی نماییم.
وزیر امور اقتصادی و دارایی اظهار داشت: در سال ۹۹ وزارت اقتصاد با ۴۳ محور در جلسات هیأت مقررات زدایی به اصلاح مقررات و در بعضی موارد به حذف آنها اقدام کرد؛ یعنی برخی از بخشنامه های دستگاه های اجرائی که مزاحم بودند حذف و تعدادی از آنها اصلاح گردید.
وی با اعلان اینکه مصوباتی را در دولت برای حذف مقررات زائد داشتیم اضافه کرد: در اصل ۴۴ قانون هم مواد ۱ و ۷ در جهت تقویت مقررات زدایی اصلاح شده است.
آماده سازی برنامه بهبود فضای کسب وکار و مقررات زدایی
دژپسند افزود: در سال قبل در زمینه فضای کسب وکار هم یکسری اقدامات بدیعی مانند پنجره واحد ثبت شرکت های با مسئولیت محدود، پنجره واحد مالیاتی و دادگاه ویژه تجاری انجام شد.
وزیر امور اقتصادی و دارایی اظهار داشت: در سال قبل برنامه های خوبی را اجرا کردیم، اما برخی موارد به سبب اینکه اجرای آن به ماه های پایانی سال کشیده شد هنوز آثار آن در اقتصاد نمایان نشده است که باید پیگیری و عملیاتی شود و همین طور امسال با برنامه گسترده تری در این حوزه ورود پیدا خواهیم کرد. وی ادامه داد: هم اکنون برنامه جامعی را برای فضای کسب وکار و مقررات زدایی آماده کردیم که مراحل تصویب را طی می کند.سه ماموریت ویژه گمرک برای رونق تولید
وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: زمانی که باید رونق تولید صورت بگیرد گمرکات باید سه ماموریت انجام دهند؛ اول باید تامین نیازمندی های تولید در سریع ترین زمان ممکن ترخیص شود. دوم اینکه برای صادرات، چون تقاضا را برای تولیدات داخل کامل می کند باید در روان ترین حالت صورت گیرد و سوم مواجهه با قاچاق است که گمرک پیشخوان ما برای مقابله با قاچاق است که باید تمام مجاری مسدود شود.
دژپسند اشاره کرد: ما به سمت هوشمندسازی گمرک و تبدیل نظارت پیشینی به پسینی رفتیم. اقداماتی انجام دادیم که کم کم به سرانجام می رسد.
وی با اشاره به اینکه در کشور ۱۵ دستگاه ایکس ری کامیونی داشتیم اظهار داشت: در دهه فجر ۹۹ با قرارداد با بخش خصوصی قرار شد تا ۱۵ دستگاه دیگر به این بخش افزوده خواهد شد.
وزیر امور اقتصادی و دارایی اضافه کرد: نظارت در داخل کانتینرها را می توانیم به کوادکوپترها واسپاری نماییم.
شرایط بهره برداری از ظرفیت تولید مطلوب نیست
دژپسند افزود: نرخ بهره برداری از ظرفیت تولید مطلوب نمی باشد، چون ظرفیت تولید زیادی به وجود آمده است که تعدادی از این موارد به ضرورت تامین مالی برمی گردد که در گذشته به نظام بانکی معطوف بود، ولی امروز علاوه بر بازار پول، بازار سرمایه هم کریدور جدی برای انجام این کار است.
وزیر امور اقتصادی و دارایی درباره موضوع سرمایه گذاری هم اظهار داشت: متأسفانه حدود ۱۰ سال است که وضع رشد سرمایه گذاری مورد قبول نیست که باید امسال یک مجموعه جامع برای افزایش سرمایه گذاری انجام دهیم. برخی مصوبات مورد نیاز را در قالب قانون بودجه از مجلس گرفتیم و بقیه را باید کامل نماییم تا بتوانیم یک تحول در سرمایه گذاری انجام دهیم.
دژپسند درباره ورود مؤثر صنعت بیمه به موضوع پشتیبانی از تولید اضافه کرد: صنعت بیمه باید با ابزارهای جدید ورود کند و در سال قبل در موضوع کرونا یکسری کارهای جدید بیمه ای تعریف شد که باید امسال توسعه پیدا کند.
مولدسازی دارایی ها در دستور کار وزارت اقتصاد
وی با اعلان اینکه می خواهیم امسال خصوصی سازی و مولد سازی را با رویکرد دیگری انجام دهیم افزود: این رویکرد به رونق تولید کمک خواهدنمود.
دژپسند با اشاره به اینکه عرضه اوراق در سال ۹۹ یکی از عملکردهای خوب در تامین مالی دولت بود اظهار داشت: باید فروش اوراق را به شکلی انجام دهیم تا هیچگونه محدودیتی در بخش تولید ایجاد نکند و به رونق تولید هم کمک نماید.
وزیر امور اقتصادی و دارایی درباره موضوع مالیات اضافه کرد: در سال قبل تحقق اهداف ما خوب بود و باید ابزارهایی تعریف نماییم که رونق تولید را به همراه داشته باشد.
وی افزود: در زمینه تامین مالی، سرمایه گذاری، مقررات زدایی، بهبود فضای کسب وکار، مولدسازی دارایی ها و خصوصی سازی و اوراق، مالیات، بازار سرمایه و بیمه برای هر کدام وظایفی را تعریف کردیم تا برنامه جامعی برای تحقق شعار سال تهیه شود.


منبع:

1400/01/06
02:21:00
5.0 / 5
411
تگهای خبر: ابزار , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا