مقام مسئول ؛

آخرین مهلت رجیستری موبایل واره ها ۱۲ و ۱۹ تیرماه

آخرین مهلت رجیستری موبایل واره ها ۱۲ و ۱۹ تیرماه

به گزارش بازاری سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق اظهار داشت: آخرین مهلت گذاشتن سیمکارت و فعال کردن ساعت هوشمند تا 12 تیر و PDA، بارکد اسکنر و مبدل تلفن ثابت به سیار تا 19 تیر ماه است.حمیدرضا دهقانی نیا در گفت و گو با خبرنگار مهر گفت: با اجرای طرح رجیستری تلفن همراه در ۳ سال گذشته، سهم ۹۰ درصدی قاچاق از بازار داخل، تبدیل به سهم ۹۰ تا ۹۵ درصدی واردات رسمی گردید و منتج به کاهش ۶.۳ میلیارد دلاری قاچاق در این عرصه شده است. اجرای این طرح نزدیک به ۱۰ هزار میلیارد تومان از محل حقوق ورودی، مالیات بر ارزش افزوده و مالیات علی الحساب برای دولت درآمد داشته است.
سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز اضافه کرد: همین طور با توجه به این که این طرح منتج به سهم ۹۵ درصدی واردات رسمی شده، کمک به ثبات نرخ ارز با کاهش تقاضا در بازار آزاد نیز کرده است، برای اینکه این تقاضا دیگر به سمت تامین شدن غیررسمی ارز برای واردات قاچاق تلفن همراه نمی رود. از سویی دیگر نیز جلوی کالای بی کیفیت و غیراستاندارد را گرفته است.
وی افزود: همین طور باتوجه به راه افتادن سامانه گارانتی، گارانتی های تقلبی حوزه تلفن همراه قطع شده است. همین الان مردم با کد دستوری *۷۷۷۷# می توانند استعلام اصالت هر تلفن همراهی را بگیرند بوسیله پیامک اطلاعات شرکت تولیدکننده، شرکت واردکننده و تاریخ شروع گارانتی برای مصرف اعلام می شود.
دهقانی نیا اظهار داشت: با توجه به این که این زیرساخت در ثبت شناسه های IMEI های دستگاه های تجاری محیا بود و باتوجه به ماده ۱۳ قانون مبارزه با قاچاق و بند ح تبصره ۸ قانون بودجه، با هماهنگی ستاد و همکاری وزارت ارتباطات و اطلاعات و جلسه ای که روز گذشته برگزار شد، تاریخ ۱۲ تیر ۱۴۰۰ آخرین تاریخ برای گذاشتن سیمکارت درون ساعت هوشمند اعلام گردید. یعنی فرد بعد از گذاشتن سیمکارت باید فعالیتی با آن همچون تماس و … انجام دهد.
وی اشاره کرد: تا پیش از ۱۲ تیر باید در ساعات هوشمند دارای سیمکارت، سیمکارت گذاشته و فعال شود.
سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز اضافه کرد: بعد از ۱۲ تیر اگر مردم خواستند ساعت هوشمند بخرند باید بوسیله کد دستوری *۷۷۷۷# استعلام اصالت را بگیرند و متن پیامک را تجهیزی که می خرند مطابقت دهند تا از اصالت آن مطمئن شوند. در پیامک باید اصالت برند و مدل و نوع واردات مشخص باشد چونکه اگر واردات بوسیله مجاری رسمی و شرکت های واردکننده باشد مشمول خدمات بعد از فروش است و اگر واردات مسافری باشد مشمول خدمات بعد از فروش نیست.
دهقانی نیا تصریح کرد: کسانی که از قبل ساعت هوشمند دارند، دستگاه را روشن کنند و سیمکارت درونش بگذارند و یکی از فعالیت ها را همچون نوتیفیکشن، پیامک و تماس و … را انجام دهند.
وی اضافه کرد: موضوع دیگر مشمول شدن PDA، بارکد اسکنر و مبدل تلفن ثابت به سیار از ۱۹ تیر ماه است. به عبارت دیگر ضرورت دارد مردم اگر از این دستگاهها استفاده می نمایند تا پیش از ۱۹ تیر ماه ۱۴۰۰ سیمکارت درونش بگذارند و فعالیتی انجام دهند.
دهقانی نیا اظهار داشت: مردم پس از ۱۹ تیر ماه ۱۴۰۰ هنگام خرید، باید استعلام اصالت را بوسیله کد *۷۷۷۷# انجام دهند و اگر در پیامک اعلام گردید که این دستگاه قانونی می باشد، نسبت به ادامه پروسه خرید اقدام نمایند.
وی اشاره کرد: منظور این است که افرادی که دارای این دستگاهها هستند باید پیش از این تاریخ ها مبادرت به گذاشتن سیمکارت در دستگاه های خود کنند. برای اینکه در غیر این صورت دیگر نمی توانند این رویه را طی کنند.
سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز تصریح کرد: سفارش می نماییم رویه گذاشتن سیمکارت را موکول به لحظات پایانی نکنند؛ حتما بوسیله کد *۷۷۷۷# استعلام اصالت را هنگام خرید دستگاه بگیرند و اگر پیامک قانونی بودن دستگاه آمد، مبادرت به خرید کنند.
وی اضافه کرد: همین طور مردم حتما به متن پیامک دقت داشته باشند؛ در پیامک باید به قانونی بودن دستگاه توجه کنند؛ برند یا نشان تجاری باید با برند دستگاه تطبیق داشته باشد، مدل دستگاه باید تطبیق داشته باشد، نوع واردات هم دقت شود. واردات مسافری مشمول گارانتی نیست و واردات رسمی مشمول گارانتی است.
دهقانی نیا اظهار داشت: آخرین تاریخ و مهلت جهت سیمکارت گذاشتن در تبلت ها نیز ۷ تا ۱۰ روز دیگر اعلام می شود. در مورد تبلت هم همین رویه باید صورت گیرد و هر چه زودتر سیمکارت درونش گذاشته شود.


منبع:

1400/04/01
20:02:04
5.0 / 5
166
تگهای خبر: بازار , بودجه , تولید , حقوق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا