افزایش ۱۵ درصدی قیمت لاستیک خودرو منتفی شد

افزایش ۱۵ درصدی قیمت لاستیک خودرو منتفی شد

بازاری: به دنبال تمام بحث ها و بررسی ها پیرامون درخواست تولیدکنندگان تایر برای افزایش ۱۵ درصدی قیمت تایر خودرو ها، در نهایت سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان این افزایش قیمت را در جهت ساماندهی بازار لاستیک و در جهت شرایط خاص این بازار، منتفی اعلام نمود.


به گزارش بازاری به نقل از ایسنا، حدود یکماه پیش بود که بحث بر سر درخواست تولیدکنندگان تایر برای افزایش حداقل ۱۵ درصدی قیمت تایر خودرو ها به دنبال افزایش قیمت مواداولیه و اعمال این افزایش قیمت از آغاز شهریور ماه جاری عنوان شد.
در صورتی که برخی سایت ها و رسانه ها در نخستین روز از شهریورماه از اجرایی شدن افزایش ۱۵ درصدی قیمت تایر صحبت کردند و اعلام گردید که “باتوجه به تشکیل جلسه هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان تایر، پیشنهاد افزایش قیمت تایر پیگیری و در نهایت با هماهنگی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان مقرر شد این افزایش قیمت اعمال شود” اما مصطفی تنها-سخنگوی انجمن تولیدکنندگان تایر- در پاسخ به این خبرگزاری، اصرار کرد که اصل تصمیم برای افزایش ۱۵ درصد آن هم در شرایطی که این افزایش از سرناچاری است و هیچ یک از تولیدکنندگان هم مشتاق افزایش قیمت که در اثر افزایش قیمت مواداولیه و ارز تحمیل شده نیستند، درست است اما این تصمیم مصوب و اعمال نشده است.
این در حالیست که اخیرا هم فعالان صنعت تایر اعلام نموده اند که به دنبال درخواست تولیدکنندگان از سازمان پشتیبانی از حقوق مصرف کننده برای افزایش قیمت، این سازمان خواهان مدارکی برای این افزایش بود که ما برای عرضه این مدارک و بررسی آن از جانب سازمان چند روزی از افزایش قیمت جلوگیری کردیم تا مدارک ارسالی ما بررسی شود؛ اما افزایش قیمت حتمی خواهد بود و هیچ گونه عقب نشینی دراین باره صورت نمی گیرد.
آنها معتقدند که گران شدن یک کالا همچون تایر بر بازار اثرگذار خواهد بود و این گرانی اجتناب ناپذیر است. آخرین بار آبان ماه سال ۱۳۹۹ به میزان ۱۵ درصد قیمت تایر را افزایش پیدا کرد، این در حالیست که از آن زمان تا به امروز مواداولیه با افزایش پی درپی همراه بوده است، درنتیجه اگر این درخواست اجرایی نشود به طور قطع واحدهای تولید با زیان بسیاری همراه خواهند شد. بخشی از مواد اولیه موردنیاز تولیدکنندگان تایر به صورت وارداتی تأمین می شود که دراین زمینه نوسانات نرخ ارز هم توانسته قیمت تمام شده را افزایش دهد. اما درحالی که سازمان پشتیبانی از حقوق مصرف کننده درحال بررسی مدارک ارسالی برای افزایش قیمتها است، بازار تایر هم با رشد قیمت ها روبرو شده و بطوریکه در بعضی تایرها هر جفت با افزایشی ۱۰ درصدی همراه شده است. البته باید دید این افزایش قیمتها بر تقاضا اثر منفی خواهد داشت، چونکه میزان تقاضا در بازار تایر هم بی رمق شده حال این گرانی می تواند این بازار را راکد کند.

سازمان حمایت افزایش قیمت تایر را منتفی اعلام کرد/ با گرانفروشان برخورد خواهد شد
اما در نهایت امروز (سه شنبه/ ۹ شهریور ماه) سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان در نامه ای به شرکتهای تولیدکننده تایر، بر لزوم رعایت وجاهت قانونی جهت هر گونه افزایش قیمت وفق ضوابط عمومی قیمت گذاری مصوب هیات تعیین و تثبیت قیمت ها تاکید نموده است.
طبق اعلام این سازمان، اکبر تقوی شوازی -مدیر کل نظارت بر کالاهای غیر فلزی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان- ضمن اعلام این خبر که افزایش ۱۵ درصدی قیمت لاستیک خودرو منتفی شده است؛ اشاره کرد: با گرانفروشان بطور قطع برخورد خواهد شد.
وی اظهار کرده است: باتوجه به گزارش های واصله و همینطور مصاحبه به عمل آمده از جانب سخنگوی انجمن صنفی صنعت تایر در خصوص این که حسب تصمیم انجمن از آغاز شهریورماه سالجاری قیمت انواع تایر تولید داخل به میزان ۱۵ درصد افزایش می یابد، این سازمان در جهت اجرای وظایف ذاتی و هم به سبب نظارت بر رعایت مفاد تصمیمات اتخاذ شده مرتبط از جانب کارگروه تنظیم بازار، نسبت به پیگیری مبحث از راه انجام مکاتبه با کلیه شرکتهای تولیدکننده تایر اقدام نمود و ضمن درخواست توضیح از صحت و کیفیت انجام این مورد و ضرورت ارسال اسناد و مدارک مرتبط از جانب شرکتهای تولیدی تایر، هرگونه افزایش قیمت بر خلاف ضوابط عمومی قیمت گذاری مصوب هیات تعیین و تثبیت قیمت ها را فاقد وجاهت قانونی دانست که در صورت احراز انجام آن با شرکتهای متخلف برابر مقررات مربوطه رفتار خواهد شد.
مدیر کل نظارت بر کالاهای غیرفلزی اشاره کرد: براین اساس و به دنبال اقدام و تذکر سازمان حمایت، انجمن صنفی صنعت تایر هر گونه افزایش قیمت دراین زمینه را کتباً ملغی اظهار داشت.
لازم به ذکر است که مردم می توانند در صورت مشاهده هر گونه افزایش قیمت مراتب را از راه تلفن ۱۲۴ درمیان گذاشته و یا به سازمان حمایت مصرف کنندگان وتولیدکنندگان و سازمان ها صنعت، معدن و تجارت سراسر کشور اعلام، تا با بررسی مبحث و در صورت احراز تخلف نسبت به تشکیل پرونده اقدام گردد.
منبع:

1400/06/09
21:25:53
5.0 / 5
217
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا