رشد مثبت تولید صنعتی متوقف گردید

رشد مثبت تولید صنعتی متوقف گردید

بررسی ها مبین این است که برای بار دوم متوالی رشد تولید صنعتی تحت تأثیر محدودیت های تأمین برق صنایع فولاد و سیمان قرار گرفته است و موجودی انبار خودروسازان هم حاکی از کاهش ۹.۴ درصدی موجودی این صنعت دارد که به معنای تداوم پیشی گرفتن فروش خودروسازان نسبت به تولید آن هاست.


به گزارش بازاری به نقل از ایسنا، پژوهشکده پولی و بانکی کشور در گزارش ماهانه خود اعلام نمود که رشد مثبت شاخص تولید صنعتی در مردادماه پس از ۱۴ ماه متوقف گردید و رشد شاخص در این ماه نسبت به مدت مشابه سال قبل به محدوده صفر درصد رسید.
نگاهی به رشد این شاخص در سه ماه اخیر نشان از روند نزولی رشد شاخص تولید صنعتی در ماه های اخیر دارد و برای دومین ماه متوالی رشد بخش صنعت تحت تأثیر محدودیت های تأمین برق صنایع فولاد و سیمان قرار گرفت و رشد شاخص تولید صنایع فلزات اساسی و کانی های غیر فلزی تحت تأثیر این محدودیت ها در مرداد ماه نسبت به مدت مشابه به ترتیب به ۸٫۶ - و ۴٫۲ - درصد رسید.

علاوه براین، شاخص موجودی انبار در بخش صنعت در مرداد ماه افزایش موجودی انبار در این ماه را نشان داده است که افزایش موجودی انبار بخش صنعت در سه ماه اخیر به همراه روند کاهشی رشد تولید می تواند نشانه هایی از کاهش بیشتر رشد تولید در ماه های آتی باشد.

اوضاع سودآوری شرکتهای صنعتی

بررسی وضعیت سودآوری شرکتهای صنعتی نشان داده است که تعداد شرکتهای زیان ده در صنایع تولیدکننده محصولات ضروری یعنی صنایع غذایی و صنایع دارویی که درگیر قیمت گذاری های دستوری هستند، افزایش داشته و رشد سود اسمی شرکتهای این دو صنعت در سه ماهه اول ۱۴۰۰ نسبت به مدت مشابه به ترتیب ۱۶ - و ۲۲ درصد بوده است.
از طرفی، سود اسمی شرکت ها در صنایع صادراتی مانند محصولات شیمیایی و فلزات اساسی در سه ماهه نخست سالجاری نسبت به مدت مشابه سال قبل بیشتر از ۲۰۰ درصد رشد کرده است.
طبق این گزارش، در فروردین و اردیبهشت ماه سالجاری تغییر در موجودی انبار شرکتهای صنعتی تحت تأثیر تغییر قابل توجه استراتژی فروش شرکتهای خودروساز قرار گرفت و شاخص کل موجودی انبار صنعت کاهش در موجودی انبار را نشان داد اما در سه ماهه اخیر از خرداد تا مرداد، موجودی انبار در بخش صنعت به صورت متوسط افزایش را نشان داده است.
رشد منفی فروش کل صنعت در مردادماه
به عبارت دیگر رشد فروش در ماه های اخیر کمتر از رشد تولید بوده است و حتی در مرداد ماه رشد فروش کل صنعت نسبت به مدت مشابه سال قبل منفی هم بوده است.
جزئیات تغییرات موجودی انبار محصولات شرکتهای صنعتی نشان می دهد، صنعت محصولات شیمیایی که در ماه های اخیر همواره کاهش در موجودی انبار را تجربه کرده بود در تیر ومردادماه با افزایش در موجودی انبار روبرو شده است.

با عنایت به رشد نزدیک صفر این صنعت در تیر و مردادماه میتوان اظهار داشت که فروش شرکتهای این صنعت در دو ماه اخیر نسبت به مدت مشابه کاهش داشته است که می تواند به رشد منفی تولید این صنعت در ماه های آتی منجر شود.

وضعیت موجودی انبار خودروسازان

یکی از صنایعی که در دوره های اخیر بیشترین تغییر را در موجودی انبار دارد صنعت خودروسازی است. این صنعت از مرداد ماه ۱۳۹۹ تا اسفند ۱۳۹۹ به صورت متوسط در هر ماه ۱۲٫۸ درصد به موجودی انبار خود اضافه کرد اما در اردیبهشت ماه سالجاری رشد فروش حدود ۲۷ درصد بیشتر از تولید بوده است که به مفهوم کاهش موجودی انبار انباشته شده در ماه های قبلی است.
در تیر ماه هم رشد فروش این صنعت حدود ۱۵٫۱ درصد بیشتر از رشد تولید این صنعت بوده که نشان دهنده کاهش در موجودی انبار این صنعت شده است و در ادامه این روند، مردادماه هم موجودی انبار این صنعت ۹٫۴ درصد کاهش پیدا کرد.

در صنعت فلزات اساسی کاهش تولید در مردادماه با کاهش موجودی انبار در این ماه همراه بوده که محدودیت از سمت عرضه رشد تولید این صنعت را منفی کرده است و همانطور که در بخش قبل اشاره شد محدودیت در تأمین برق در صنعت فولاد محدودیت بخش عرضه در این صنعت بوده است.

منبع:

1400/07/03
18:14:09
5.0 / 5
184
تگهای خبر: بانك , پول , تولید , خودرو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا