رئیس كل گمرك خبر داد؛

رشد 47 درصدی تجارت ایران

رشد 47 درصدی تجارت ایران

بازاری: رییس کل گمرک ایران اظهار داشت: تجارت خارجی ایران در طول این مدت با حفظ روند رشد صادرات، به 45 میلیارد دلار رسید که در مقایسه با زمان مشابه سال قبل 47 درصد رشد نشان میدهد.به گزارش بازاری به نقل از صدا و سیما، مهدی میراشرفی گفت: آهنگ رشد سریع ترخیص کالاهای وارداتی از گمرک در شهریور ماه امسال که منجر به افزایش قابل توجه ترخیص کالاهای اساسی، ماشین آلات خط تولید و اقلام واسطه ای شده، تراز تجاری کشور را به نفع واردات اقلام ضروری تغییر داد.
معاون وزیر اقتصاد با اشاره به رشد تجارت خارجی کشور در نیمه نخست سال جاری اظهار داشت: تجارت خارجی ایران در طول این مدت با حفظ روند رشد صادرات، به ۴۵ میلیارد دلار رسید که در مقایسه با زمان مشابه سال قبل ۴۷ درصد رشد نشان میدهد. در طول این مدت ۷۹ میلیون و یکصد هزار تن کالا بین ایران و کشورهای مختلف جهان مبادله شد.
رئیس کل گمرک ایران اضافه کرد: در نیمه نخست امسال، ۶۰ میلیون تن کالا به ارزش ۲۱ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار از طرف ایران به خارج از کشور صادر شد که نسبت به زمان مشابه سال قبل از لحاظ وزن ۳۰ درصد و از نظر ارزش ۶۱ درصد افزایش داشت.
وی افزود: با اهمیت ترین کشورهای مقصد صادرات ایران به ترتیب چین با ۱۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تن کالا به ارزش ۶ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار، عراق با ۱۳ میلیون و ۹۰۰ هزار تن به ارزش ۳ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار، ترکیه با ۷ میلیون و ۲۰۰ هزار تن به ارزش ۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار، امارات متحده عربی با ۵ میلیون و ۸۰۰ هزار تن به ارزش ۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار و افغانستان با ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تن به ارزش یک میلیارد دلار بودند.
میراشرفی اظهار داشت: گاز طبیعی مایع شده، متانول، پلی اتیلن، محصولات نیمه تمام آهنی، شمش آهن، پروپان، اوره، بنزین، میله های آهنی و کاتد از با اهمیت ترین اقلام صادراتی کشور در مدت مذکور بوده است.
رئیس کل گمرک ایران درباب آمار کالاهای وارداتی در شش ماه نخست امسال اضافه کرد: در طول این مدت ۱۹ میلیون و یکصد هزار تن به ارزش ۲۳ میلیارد و یکصد میلیون دلار از نقاط مختلف جهان وارد کشورمان شد که در مقایسه با زمان مشابه سال ۹۹، از حیث وزن ۱۵ درصد و از لحاظ ارزش ۳۷ درصد رشد داشت.
معاون وزیر اقتصاد عمده ترین کشورهای طرف معامله واردات با کشورمان را امارات متحده عربی با ۵ میلیون و ۹۰۰ هزار تن کالا به ارزش ۷ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار، چین با یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن به ارزش ۵ میلیارد دلار، ترکیه با ۲ میلیون و یکصد هزار تن به ارزش ۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار، سوئیس با یک میلیون تن به ارزش ۹۰۰ هزار دلار اعلام نمود و اظهار داشت: ده قلم اول کالاهای وارداتی کشورمان در طول این مدت را تلفن همراه، ذرت، سویا، روغن دانه آفتابگردان، کنجاله سویا، گندم، جو، شکر، روغن پالم و روغن خام تشکیل می دادند.
رئیس کل گمرک ایران با اشاره به تمهیدات فراهم شده از طرف این سازمان و سایر دستگاه های دخیل در امر تجارت اضافه کرد: از مجموع ۱۹ میلیون و یکصد هزار تن کالای وارداتی به کشور در ۶ ماهه نخست امسال، ۱۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تن آن مربوط به ۲۵ قلم کالای اساسی به ارزش ۸ میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار بوده است که ۷۵ درصد کل کالاها را تشکیل می دهد، کالاهایی که ارز ترجیحی به آنها تعلق گرفته ۱۲.۴ میلیون تن به ارزش ۷ میلیارد دلار بود که به لحاظ وزنی ۶۵ درصد کل کالاهای ترخیص شده را شامل می شود.
میراشرفی اشاره کرد: نکته قابل توجه آنست که باتوجه به تدابیر اندیشیده شده، سرعت بالایی در ترخیص کالاهای ضروری، ماشین آلات و اقلام واسطه ای تولید در شهریور ماه سال جاری از طرف گمرک صورت گرفت به نحوی که میانگین وزنی واردات که در پنج ماه نخست امسال ماهانه ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تن بود در شهریور ماه تقریباً ۲ برابر شده و به ۵ میلیون و ۳۰۰ هزار تن افزایش پیدا کرد و به لحاظ ارزش نیز میانگین کالاهای ترخیص شده که در پنج ماه ابتدای سال جاری ۳ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار بود در شهریور ماه به ۶ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار رسید که این در حقیقت یک رکورد تازه در ترخیص کالا از گمرک است و دلیل منفی شدن تراز تجاری در شهریور ماه نیز همین مورد است.
میراشرفی مجموع ترانزیت کالا از قلمرو جمهوری اسلامی ایران در نیمه نخست امسال را ۵ میلیون و ۸۵۶ هزار تن اعلام نمود که نسبت به زمان مشابه سال قبل ۸۸ درصد رشد نشان میدهد.
وی تاکید کرد: بررسی آمار تجارت خارجی کشور در ۶ ماه نخست سال جاری حاکی از تداوم رشد صادرات و همین طور مدیریت واردات کالا با محوریت تامین کالاهای اساسی مورد نیاز جامعه و نهاده های تولید است.


منبع:

1400/07/06
11:10:38
5.0 / 5
157
تگهای خبر: آمار , اقتصاد , تولید , دلار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا