گزارش بازاری؛

ادعایی کذب درباره خزانه

ادعایی کذب درباره خزانه

به گزارش بازاری امروز نامه ای منتشر گردید که در آن عنوان شده در ایام پایانی دولت دوازدهم آقای روحانی خطاب به رئیس وقت سازمان برنامه از خالی بودن خزانه سخن گفته است.به گزارش بازاری به نقل از مهر، امروز نامه ای منتسب به دفتر رییس جمهور قبلی منتشر گردید که در آن عنوان شده در ایام پایانی دولت دوازدهم، آقای روحانی خطاب به محمدباقر نوبخت، رییس وقت سازمان برنامه و بودجه از «تخلیه»!!! شدن خزانه کشور سخن گفته است.
در سوال برانگیز بودن این نامه همین بس که علاوه بر ادبیاتی عجیب و فقدان مهر محرمانه، نشان میدهد گویا رییس سازمان برنامه و بودجه کشور از وضعیت خزانه باخبر نیست و باید رییس جمهور وضعیت خزانه را به وی اعلام نماید حال آنکه علی القاعده این رییس جمهور است که وضعیت خزانه را از رییس سازمان برنامه و بودجه خود استعلام می گیرد!
در روزهای اخیر این دومین بار است که مکاتبات و گزارشاتی منتسب به «دولت و سازمان برنامه در دولت قبلی» منتشر می شود که یک دفعه به غلط و برخلاف همه محاسبات و اصول اقتصادی ادعای رسیدن قیمت دلار به چند صدهزار تومان را مطرح می کنند و یک دفعه برخلاف واقعیت موجود و متناقض با اظهارات مقامات اقتصادی دولت، از خزانه خالی سخن به میان می آورند.
انتشار چنین گزارش ها و نامه هایی آن هم در بحبوحه مذاکرات و در شرایطی که مردم و خصوصاً فعالان اقتصادی به برنامه ها و تدابیر اقتصادی دولت رئیسی چشم امید بسته اند و انتظارات تورمی شأن قدری تعدیل شده، بسیار تردید برانگیز است و از انگیزه هایی نادرست که قصد ضربه به مصالح ملت و کشور را دارد، حکایت دارد. انگیزه هایی که از طرفی به دنبال ارسال سیگنال ضعف به دشمن برای اعمال تحریم های بیشتر و از سویی به دنبال ناامید کردن مردم و فعالان اقتصادیست.
۸ سال پیش زمانی که دولت آقای روحانی بر مسند قدرت نشست، رییس جمهور به غلط از خالی بودن خزانه سخن اظهار داشت که تا سال ها به حق مورد انتقاد رسانه ها و اهالی اقتصاد واقع شد، و الان جای بسی تعجب است که تعدادی از همان رسانه ها با ذوق زدگی در انتشار نامه مردادماه آقای روحانی از یکدیگر سبقت می گیرند.
به نظر می رسد لزوم ورود دادستان بعنوان مدعی العموم و نیز نهادهای امنیتی و اطلاعاتی برای برخورد با ناشران چنین گزارش های سراسر اشتباهی که تشویش اذهان عمومی، ناامیدی مردم و ارسال پیام ضعف به دشمن را هدف قرار داده است- چه درون دولت و چه برون دولت باشند- ضروری بنظر می رسد.
از رییس جمهور هم انتظار می رود با ناشران این گزارش ها و نامه های سراسر اشتباه اگر درون دولت هستند به شدت برخورد کند که شائبه خالی کردن شانه های مسئولین دولت از زیر بار مسئولیت به بهانه غلط خالی بودن خزانه برطرف شود.
آیا ادعای خالی بودن خزانه از لحاظ اقتصادی درست است؟
در روزهای اخیر خاندوزی، وزیر اقتصاد در صفحه شخصی خود در شبکه های اجتماعی بارها به صراحت اذعان کرد که تامین بودجه شهریور و مهرماه کل کشور بدون استقراض از بانک مرکزی و در مهرماه حتی بدون فروش اوراق بدهی به نحو مقتضی صورت گرفته است.
به این ترتیب حالا سوال اینجاست در شرایطی که خزانه خالی بوده، چگونه دولت سیزدهم توانسته بودجه نخستین ماه (شهریور) در دوره مدیریت خود در کشور را بدون خلق پایه پولی و بدون ایجاد بدهی تامین کند؟!
از طرفی سید مسعود میرکاظمی، رییس سازمان برنامه نیز بارها در این روزها از عدم ایجاد پایه پولی جدید و حتی کاهش پایه پولی خبر دادند. بازهم سوال اینجاست که در وضعیت تخلیه بودن خزانه، چگونه دولت سیزدهم توانسته بدون استقراض هزینه های بودجه عمومی یک ملت را تامین کند؟
ضمن این که در کشوری با مختصات اقتصادی و ظرفیت های بزرگ و منحصربه فردی چون ایران اساساً طرح ادعای خالی بودن خزانه هیچ جایگاهی ندارد.
به عنوان مثال بر اساس گزارش دیوان محاسبات دولت سالانه ۱۶۰۰ هزار میلیارد تومان یعنی معادل نیمی از نقدینگی کشور، یارانه پنهان در کشور توزیع می نماید و یا دارایی های دولت بیش از ۱۲ هزار هزار میلیارد تومان یعنی ۳ برابر نقدینگی امروز کشور برآورد می شود، پس بدین سبب طرح ادعای خالی بودن خزانه با دولتی با چنین مختصاتی تناسب ندارد و به جز انگیزه های خسارت آمیز پشت پرده، هیچ احتمال دیگری نمی توان برای این گزارش ها و نامه ها و ادعاهای غلط یافت.


منبع:

1400/08/04
21:50:51
5.0 / 5
234
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا