رئیس كمیسیون انرژی اتاق ایران مطرح كرد

فرصت سوزی گازی ایران در منطقه

فرصت سوزی گازی ایران در منطقه

رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران می گوید سیاستگذاری های اشتباه در حوزه انرژی و ناتوانی در کاهش مصرف گاز در داخل، سبب شده فرصت تبدیل شدن ایران به هاب انرژی منطقه از دست برود.


حمیدرضا صالحی در گفت و گو با ایسنا، ضمن اشاره به توافق اخیر سواپ گاز از ترکمنستان به آذربایجان با عبور از مسیر ایران، خاطرنشان کرد: با عنایت به ظرفیت بسیار بالای کشور در ذخایر گاز و نیاز کشورهای همسایه و منطقه به این محصول، ما امکان آنرا داریم که با یک برنامه ریزی کلان، به مرکز(هاب) انرژی منطقه در این عرصه بدل شویم. در چنین بستری سواپ گاز از خاک ایران استفاده حداقلی از این ظرفیت ها به حساب می آید.
وی افزود: بر مبنای توافقی که بین ترکمنستان و آذربایجان و سپس ترکیه صورت گرفته، میزان گازی که بناست از این خط صادر شود، در طول سال به دو میلیارد متر مکعب می رسد. بر مبنای توافق ها در کنار هزینه ای که ایران از محل این خط لوله دریافت می کند، حدود پنج درصد از ظرفیت این خط هم به ایران اختصاص خواهد یافت. بدین سان حدودا 100 میلیون متر مکعب گاز از این طریق به ایران می رسد که امکان استفاده در استانهای شمالی کشور را خواهد داشت.
رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران با اشاره به اینکه مصرف روزانه گاز در ایران به 700 میلیون متر مکعب هم می رسد، بیان نمود: با یک ضرب و تقسیم ساده متوجه می شویم که میزان گازی که از این محل به ایران خواهد رسید، کفاف نیازهای استانهای شمالی کشور را هم نخواهد داد. بدین سان ما باید تلاش نماییم که از دیگر ظرفیت های خود در این حوزه نهایت استفاده را ببریم.
صالحی ضمن اشاره به قیمت ارزان تر گاز ترکمنستان نسبت به گاز ایران، توضیح داد: در سالهای قبل، ترکیه برای آنکه منبع تأمین گاز خویش را متنوع کند و تنها در این بخش به روسیه متکی نباشد، قراردادی برای خرید گاز ایران بست که قیمت نسبت به نرخ گاز در کشوری مانند ترکمنستان بالاتر است اما با ظرفیتی که ترکیه کوشیده از سمت آذربایجان برای خود فعال کند، گاز را از ترکمنستان هم می گیرد و بدین سان آنها قرارداد خرید گاز خود از ایران را تمدید نکرده و توافق قبلی بزودی به پایان خواهد رسید.
وی افزود: در چنین بستری ما نه تنها نباید اجازه دهیم که مشتریان گاز ایران از دست بروند که حتی با افزایش ظرفیت می توانیم کاری نماییم که منابع گاز منطقه به ایران وارد شوند و سپس متقاضیان از ما گاز بخرند که متاسفانه در سالهای گذشته کمتر به این مسائل کلان توجه شده است. ما در گذشته به کشورهایی مانند ارمنستان هم صادرات گاز داشتیم و به جای آن برق دریافت می کردیم اما متاسفانه به این مدل از قراردادها هم چندان توجه نشده است.
رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران با اشاره به اینکه مصرف بالای گاز در داخل کشور به پاشنه آشیلی برای سیاست های توسعه محور تبدیل گشته، تشریح کرد: با وجود آنکه با سالهای طولانی از اصلاح الگوی مصرف سخن گفته ایم اما متاسفانه نه تنها در این عرصه اقدام دقیقی صورت نگرفته که حتی هر سال شاهد رکوردهای جدید مصرف هم هستیم.
صالحی تصریح کرد: برای آنکه ایران بتواند به هاب انرژی منطقه تبدیل گردد، در کنار اصلاح سیاست های کلان باید راه هایی برای اصلاح مصرف و صرفه جویی در این عرصه هم دنبال شود تا امکان حضور حداکثری در بازارهای صادراتی فراهم گردد اما در صورت تداوم اسراف در مصرف گاز، تغییر جایگاه ایران در این بخش دشوار خواهد بود.
منبع:

1400/09/09
23:54:16
5.0 / 5
241
تگهای خبر: بازار , خرید , صادرات , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا