رئیس اتاق بازرگانی تهران:

میلیونها ایرانی منتظر احیای برجام هستند

میلیونها ایرانی منتظر احیای برجام هستند

به گزارش بازاری رئیس اتاق بازرگانی تهران در پیامی به مناسبت شروع سال نو، به اولویت های اقتصادی کشور در سال جدید اشاره نمود و اظهار داشت: هم اکنون با «توقف موقت مذاکرات» میلیونها ایرانی چشم انتظار نتیجه نهایی مذاکرات هستند و امیدوارم تیم مذاکره کننده ایران با همراهی دیگر نهادها در هفته های آغازین ۱۴۰۱ خبرهای خوبی را برای مردم داشته باشند.


به گزارش بازاری به نقل از ایسنا، مسعود خوانساری در این پیام به مشکلات و محدودیت هایی که اقتصاد ایران در ماه های گذشته با آن مواجه بوده، اشاره کرده و از امید برای بهبود اوضاع در سال ۱۴۰۱ اطلاع داده است.
وی در بخشی از این پیام نوشته: «نوروز» نماد شروع فصلی باردیگر و الهام بخش آخر روزهای زمستان و یخبندان است و ایران و ایرانی ها در حالی نوروز ۱۴۰۱ و آغاز قرن جدید را جشن می گیرند که بیشتر از هر زمان دیگر به پیام آمدن بهار نیازمندند؛ فصل تازه اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی و واگذاری کارها به مردم و بخش خصوصی و بهبود معیشت و شرایط زندگی مطالبه و خواسته اصلی در سال جدید است. ایرانی ها در شرایطی به استقبال قرن جدید می روند که مرور سده اخیر می تواند درس های بسیاری برای سیاستگذاران داشته باشد؛ ۱۰۰ سالی که کشور از پس فراز و نشیب هایی همچون جنگ، اشتغال، کودتا، قحطی و... با اتکا به سرمایه اجتماعی (مردم، فعالان اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی و... ) مشکلات را پشت سر گذاشت و حالا نیازمند برنامه ریزی دقیق برای آینده ای همراه با چشم انداز توسعه همه جانبه است.
رئیس اتاق تهران ادامه داده: آینده ایران نه با تاکید بر «نفت» و «اقتصاد دولتی» که با بهره گرفتن از آخرین تکنولوژی و فناوری، جذب سرمایه گذاری (خارجی و داخلی) و کمک گرفتن از نیروهای خلاق و توانمندی که متاسفانه شاهد مهاجرت گسترده آنها هستیم، رقم خواهد خورد و هرگونه برنامه ریزی، قانونگذاری و سیاست گذاری که بدون نگاه باز به این نیازسنجی ها باشد، محکوم به شکست خواهد بود و حاصلی جز عقب افتادگی بیشتر ایران از کشورهای هم رده خود همچون کره جنوبی، ترکیه، مالزی، ژاپن، امارات متحده عربی و... نخواهد داشت؛ نوروز سال جاری باید فصل تغییر ریل گذاری ها، سیاست گذاری های مدیریتی و حکمرانی در کشور باشد.
خوانساری ضمن اشاره به مشکلاتی که کرونا برای اقتصاد ایران به وجود آورده، بیان نمود: ایران قرن ۱۴ را با همه گیری وبا و حصبه آغاز کرد و حالا با فروکش کردن پاندمی کرونا به پایان می رساند؛ سال ۱۴۰۰ در حالی آغاز شد که بزرگترین نگرانی کشور به مرگ هم وطنان بر اثر کرونا اختصاص داشت و هیچ چشم اندازی نسبت به فروکش کردن بیماری و واکسیناسیون وجود نداشت اما دیدیم که با برنامه ریزی، کمک گرفتن از تجربه جهانی، فداکاری کادر درمان، واردات میلیونها دوز واکسن و واکسیناسیون گسترده؛ شرایط به کلی عوض شد و همین تجربه می تواند الگویی برای تحولات در دیگر سطوح باشد. خوشحالم سال جدید را در حالی شروع می نماییم که میتوان گفت انتشار کرونا در ایران و جهان حدودا کنترل شده است و همین مبحث می تواند ظرفیت های بسیار زیادی از نظر اقتصادی، اجتماعی و... در سال آینده برای کشور به وجود آورد.
او ضمن اشاره به تداوم مذاکرات هسته ای برای کنار رفتن تحریم ها، خاطرنشان کرد: در این بین البته می توانستیم نوروز ۱۴۰۱ را همزمان با توافق هسته ای با قدرت های جهانی جشن بگیریم؛ اتفاقی که حتما کام مردم را که با سخت ترین تحریم های ظالمانه در سالهای گذشته روبه رو بوده اند شیرین تر می کرد ولی اکنون با «توقف موقت مذاکرات» میلیونها ایرانی چشم انتظار نتیجه نهایی مذاکرات هستند و امیدوارم تیم مذاکره کننده ایران با همراهی دیگر نهادها در هفته های آغازین ۱۴۰۱ خبرهای خوبی را برای مردم داشته باشند. توافق هسته ای و برداشته شدن تحریم ها حتما به گشایش های اقتصادی، جذب سرمایه گذاری و بهبود معیشت مردم منجر خواهد شد و امید تازه و فرصت های جدیدی را به وجود می آورد. علاوه بر اینها جنگ روسیه و اوکراین و چالش هایی که برای امنیت غذایی، انرژی و... به وجود آمده است؛ شرایط جهان را بسیار پیچیده تر از قبل کرده و در این میانه ایران باید تأمین منافع ملی را در تصمیمات استراتژیک خود مورد توجه قرار دهد و با دیپلماسی قوی بکوشد تا هوشمندانه بازیگری بی طرف باشد و بیشترین بهره را از فرصت های احتمالی کسب کند.
منبع:

1401/01/02
18:54:49
5.0 / 5
230
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا