جزئیات تجارت ایران با روسیه و اوکراین در زمان جنگ

جزئیات تجارت ایران با روسیه و اوکراین در زمان جنگ

به گزارش بازاری جریان تجاری ایران با روسیه و اوکراین در دوماه ابتدایی جنگ بین دو کشور نشان داده است که فقط واردات از روسیه افزایش داشته است، صادرات به این کشور و البته مجموع تجارت با اوکراین افت تا بیشتر از ۹۰ درصدی را ثبت کرده است.به گزارش بازاری به نقل از ایسنا، تنش های سیاسی بین اوکراین و روسیه در اواخر بهمن ماه سال قبل اوج گرفت و عملا وارد جنگ شدند، اتفاقی که در وضعیت تجاری دو کشور با سایر کشورها با توجه به این که تأمین کنندگان قسمتی از کالاهای اساسی هستند، حائز اهمیت بوده است.

ایران تا زمان شروع جنگ این دو کشور یعنی در ۱۰ ماهه اول سال گذشته، حدود دو میلیارد دلار با آنها تعامل تجاری داشت که عمده آن تا حدود ۱.۸ میلیارد دلار مربوط به روسیه بود. گندم، ذرت، جو، دانه های روغنی همچون اقلامی اساسی وارداتی ایران از روسیه تا زمان جنگ این کشور بوده و از اوکراین هم هر چند محدودتر، کالاهایی مانند گندم، ذرت، روغن آفتابگردان، ماشین آلات و یا برخی تجهیزات نفتی وارد کرده بود.

با گذشت حدود سه ماه از شروع جنگ بین روسیه و اوکراین، وضعیت تجاری ایران با این دو کشور از گمرک ایران مورد بررسی قرار گرفت و در همین رابطه، لطیفی-سخنگوی گمرک- گزارشی از تبادل تجاری با آنها در فاصله اسفند سال قبل تا آخر فروردین سال جاری، به ایسنا ارائه نمود.

تجارت ۳۸۲.۸ میلیون دلاری با روسیه در دو ماه

بر اساس این گزارش، در دو ماه مورد بررسی، تجارت ایران و روسیه حدود ۹۳۰.۴ هزار تن به ارزش بیشتر از ۳۸۲.۸ میلیون دلار بوده است.

سهم واردات از روسیه ۷۵۸.۶ هزار تن به ارزش ۳۲۱.۳ میلیون دلار بوده که نسبت به دو ماه اسفند ۱۳۹۹ و فروردین ۱۴۰۰ حدود ۱۰۹ درصد در وزن و ۲۹ درصد در ارزش رشد داشته است. در دوره مشابه سال گذشته، حجم واردات ایران از روسیه ۳۶۲.۶ هزار تن به ارزش ۲۴۹ میلیون دلار بوده است.

از اقلام اساسی وارداتی ایران از روسیه در طول این مدت می توان به گندم و ذرت اشاره نمود.

کاهش ۳۶ درصدی صادرات به روسیه

وضعیت صادرات ایران به روسیه در اسفند سال گذشته و فروردین سال جاری کاهشی بوده است؛ بطوریکه ۱۷۱.۸ هزار تن به ارزش ۶۱.۵ میلیون دلار صادرات انجام شده که نسبت به دوره مشابه قبل ۲۲ درصد در وزن و ۳۶ درصد ارزش کاهش داشته است. در دوره گذشته ۲۲۰.۹ هزار تن به ارزش ۹۶.۱ میلیون دلار صادرات به روسیه انجام شده بود.

واردات از اوکراین ۹۸ درصد کم شد

اما جریان تجارت ایران و اوکراین در دو ماه مورد بررسی کاهشی و در مجموع ۵.۹ هزار تن به ارزش ۳.۴ میلیون دلار بوده است.

میزان واردات ایران از اوکراین حدود ۵۶۳ تن به ارزش ۵۶۵.۷ هزار دلار بوده است، در صورتیکه ایران در ماه پایانی ۱۳۹۹ و ابتدایی ۱۴۰۰، حدود ۲۰.۷ هزار تن به ارزش بیشتر از ۲۷ میلیون دلار واردات از اوکراین داشته است.

بر این اساس واردات از اوکراین در اسفند سال گذشته و فروردین سال جاری، ۹۷ درصد در وزن و ۹۸ درصد ارزش کاهش داشته است.

کاهش ۷۶ درصدی صادرات به اوکراین

صادرات ایران با این کشور هم کاهشی بوده است؛ بطوریکه در این دوره ۵.۳ هزار تن به ارزش ۲.۹ میلیون دلار صادرات انجام شده که ۶۳ درصد در وزن و ۷۶ درصد ارزش کاهش دارد.

در دوره مشابه سال قبل صادرات ایران به اوکراین حدود ۱۵ هزار تن به ارزش ۱۲.۳ میلیون دلار بوده است.

1401/02/24
13:56:42
5.0 / 5
165
تگهای خبر: دلار , صادرات , كالا , واردات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا