وزیر جهاد كشاورزی:

بخش خصوصی برای کشت قراردادی به کمک دولت بیاید

بخش خصوصی برای کشت قراردادی به کمک دولت بیاید

به گزارش بازاری خراسان شمالی وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: در مسافرت هیات دولت به استان خراسان شمالی، ۲ هزار میلیارد تومان اعتبار برای بخش کشاورزی این استان در نظر گرفته شده است.


سیدجواد ساداتی نژاد در جریان سفر استانی هیات دولت به استان خراسان شمالی بعنوان نماینده ویژه رئیس جمهور در شهرستان مانه و سملقان و در بازدید از مزارع گندم بذر و پنبه (کشت قراردادی) این شهرستان اظهار نمود: خراسان شمالی استانی ویژه و قطب دامپروری کشور به حساب می آید و در حوزه امنیت غذایی یکی از پشتوانه های کشور در تأمین پروتئین است.
وی اضافه کرد: خراسان شمالی ظرفیت های بسیار خوبی در توسعه باغات دیم و ظرفیت های بی نظیری در حوزه منابع انسانی و منابع طبیعی دارد و تلاش ما این است که در این سفر حمایت خوبی از حوزه کشاورزی انجام دهیم.
وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: در مسافرت هیات دولت، ۲ هزار میلیارد تومان اعتبار برای حوزه کشاورزی پیشبینی شده است که امیدوارم در جلسه شورای اداری امشب با دستور رئیس جمهور مصوب شود. این اعتبار می تواند یک اتفاق خوب و تحول در حوزه کشاورزی برای کشاورزان و دامداران این استان باشد.
وی خاطرنشان کرد: در این سفر در حوزه آبخیزداری و آبخوانداری، حفظ آب و خاک، آبیاری نوین برای پشتیبانی از کشاورزان، توسعه زیرساخت های مجتمع های دامپروری و مجتمع های گلخانه ای و توسعه ایلراه ها و آبرسانی به عشایر اعتبارات بسیار خوبی دیده شده است که امیدواریم مجموعه مصوباتی که در مسافرت داریم بتواند رهیافت خوبی به سمت خودکفایی در بحث کشاورزی باشد.
ساداتی نژاد با اشاره به اینکه مزرعه ای که مورد بازدید قرار گرفت یک مزرعه الگویی در عرصه تولید بذر گندم است، تصریح کرد: این مزرعه رشد خوبی در تولید بذر گندم دارد و امیدواریم به زودی بتواند ۵۰ تا ۶۰ درصد تولید بذر استان را در ارقام سازگار با استان را توسعه دهد که باعث افزایش عملکرد تولید گندم در کشور خواهد شد.
مقام عالی وزارت ضمن اشاره به اینکه تا امروز حدودا ۳.۵ میلیون تن خرید گندم از کشاورزان کشور داشته ایم، اظهار داشت: این روند ادامه دارد و امیدواریم بتوانیم بیشتر از سال قبل در حوزه خرید گندم پیش رویم و وضعیت مطلوبی را داشته باشیم.
به گفته وی، با تمهیدی که سال جاری دولت در بحث قیمت خرید تضمینی گندم انجام داده است، در سال آینده اثرات این افزایش قیمت خرید را خواهیم دید.
وزیر جهاد کشاورزی بیان نمود: وزارت جهاد کشاورزی سال جاری کشت قراردادی گندم را در دست کار دارد و برای سال آینده کشاورزان به صورت قراردادی گندم را تولید خواهند کرد به صورتی که کشاورزان با دریافت بذر، سم و کود و بیمه شدن کشاورزی، کار کشت را انجام خواهند داد و در زمان برداشت محصول با او تسویه را انجام خواهیم داد.
وی از بخش خصوصی درخواست نمود در حوزه کشت قراردادی به کمک دولت بیاید.
ساداتی نژاد با بیان این ظرفیت خوبی برای بحث کشت قراردادی پنبه در استان خراسان شمالی وجود دارد، اظهار داشت: کشت قراردادی پنبه در استان را باید توسعه دهیم. در سایر محصولات کشاورزی هم بحث کشاورزی قراردادی را پیش خواهیم برد.
به گفته وی، هم اکنون کشت قراردادی برای سویا را شروع کرده ایم و سال جاری در بحث در ارتباط با شالی و کشت برنج هم این نوع کشت را انجام داده ایم، در سایر اقلام هم به همین ترتیب پیش خواهیم رفت.
وی بر حمایت نمایندگان این شهرستان در مجلس برای مطالبات مردم در بخش کشاورزی اشاره نمود و اظهار داشت: امیدواریم با مصوبات پیشبینی شده در این سفر و با اهتمام مدیران، شرایط مطلوب تری برای استان رقم بخورد.
به گزارش بازاری به نقل از ایسنا، آیت الله رییسی، رئیس جمهور بامداد امروز در چارچوب سفرهای استانی وارد خراسان شمالی شد.
منبع:

1401/04/03
10:14:49
5.0 / 5
150
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا