در آیین بزرگداشت خبرنگار چه گذشت؟

وام 50 میلیونی خرید لوازم خانگی برای خبرنگاران

وام 50 میلیونی خرید لوازم خانگی برای خبرنگاران

بازاری: در آیین گرامیداشت خبرنگار که روز یکشنبه ـ 23 مرداد ماه ـ در تالار وحدت برگزار شد، خبرنگاران از مشکلات حرفه ای و معیشتی خود سخن گفتند. تعدادی از آنها همین طور به شکایت های متوالی سازمان ها و افراد مختلف از خبرنگاران اشاره کردند که به جرم افشای فساد و بیان حقایق، صورت می گیرد.


آیین گرامیداشت روز خبرنگار با عنوان «روایت اول» امروز یکشنبه ـ ۲۳ مردادماه ـ به همت معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در تالار وحدت انجام شد.
در این مراسم محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، فرشاد مهدی پور معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدرضا فاطمی امین وزیر صنعت معدن و تجارت، محمود شالویی دستیار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حجت الاسلام قمی رییس سازمان تبلیغات اسلامی، ایمان شمسایی مدیر کل مطبوعات و خبرگزاری های داخلی، محمود سالاری معاون امور هنری، مهدی عرفاتی دبیر شورای اطلاع رسانی دولت و مدیرعامل ایسنا، سید عباس صالحی مدیر موسسه اطلاعات، گیتا علی آبادی رئیس دفتر مطالعات و برنامه ریزی رسانه ها و جمعی دیگر از اهالی فرهنگ و رسانه حضور داشتند.

در قسمتی از این مراسم وزیر صمت اعلام نمود که وام ۵۰ میلیون تومانی خرید لوازم خانگی ایرانی برای خبرنگاران در نظر گرفته شده است.
سیدرضا فاطمی امین همین طور اظهار داشت: با اهمیت ترین موضوعی که باید با آن مواجه شویم، شیوه حکمرانی است. کیفیت رسانه ها بر کیفیت حکمرانی تاثیر دارد. اگر رسانه ها به موضوعات سطحی و حاشیه ای وارد شوند، موجب می شوند حکمرانان هم در فضای سطحی بمانند. اما اگر رسانه ها کیفی و عمیق باشند و به مسایل اصلی کشور متمرکز شوند، آن وقت افرادی که در سمت حکمرانی باشند و توانمند نباشند خیلی فرصت ماندن پیدا نمی کنند و یا آنها هم بر موضوعات اصلی متمرکز می شوند.


وزیر دولت سیزدهم در آیین تجلیل از خبرنگار، اظهار نمود: مدیران زیادی دیده ام که کارشان را با رسانه ها تنطیم می کنند. پس شما رسانه ها هم شریک ما در حکمرانی هستید. اگر شما دقیق و حرفه ای عمل کنید ما هم حرفه ای عمل می نماییم و اگر به حاشیه بروید ما هم به حاشیه می رویم.
به گفته وی یکی از نکاتی که می تواند رسانه را حرفه ای و عمیق کند، این است که آدم های حرفه ای مرجع تحلیل اخبار شوند. یک نظام حرفه ای در نظام رسانه ای شکل بگیرد. اگر رسانه ای خبر حاشیه ای و شایعه منتشر می کند توسط خود رسانه ها کنار زده شود. هر چقدر خبرنگاران دقیق تر کار کنند اساسا در حل مسایل کشور موثر است.
فرشاد مهدی پور، معاون مطبوعاتی در مراسم بزرگداشت خبرنگاران اظهار داشت: تقارن ۱۷ مرداد ماه امسال با عاشورا، فرصت مغتنمی است برای یادآوری نقشی که پیامبرگونه برای انتقال پیام بر دوش ما اهالی رسانه است. اگر بنا باشد در کشور مسیری را برای کسی ذکر نماییم که یادآور حرکت اولیا الله است، مسیر ما رسانه ای ها است. حضرت زینب (س) نخستین فردی است که با روایت دقیقی از عاشورا سهولت تدوین گری را بر عهده گرفته است.


معاون مطبوعاتی اشاره کرد: ما در معاونت مطبوعاتی تلاشمان تمرکز بر نقطه ابتدایی زنجیره تولید محتواست؛ یعنی کنشگران اصلی خبرنگاران هستند که می توانند روایت اول را خلق کنند. اگر ما ضوابط قوی تری مانند اجرای ماده ۴۶ قانون مطبوعات را به اجرا گذاشتیم، از این جهت بود که اهالی رسانه از امنیت شغلی بالاتری بهره مند شوند. در تمامی شیوه نامه ها سعی کردیم این روال را حفظ نماییم. بسته حمایتی که رئیس جمهور از آن سخن گفتند هم بخش دیگری از این اقدامات است. این مسیر نیازمند حمایت ها و مشارکت است.
این مراسم شاید این نخستین بزرگداشت از جانب معاونت مطبوعاتی و وزارت فرهنگ و ارشاد است که برگزار می گردد و امیدوار هستم به آیینی پایدار و ماندگار در تجلیل از اهالی رسانه تبدیل گردد.
بر اساس این گزارش ایسنا، تقدیر از شیرین ابوعاقله، خبرنگار شهید فلسطینی، از دیگر بخش های این مراسم بود.


در ادامه، حامد هادیان ـ خبرنگار ـ درباره ی روزنامه نگاری بحران اظهار داشت: مشکلاتی وجود دارد که همه خبرنگاران در زمینه های مختلف همچون بحران با آن درگیر هستند. ما در سازمان ها روابط عمومی ها را داریم که حالا مشاور رسانه ای هم به آن اضافه شده است؛ اینها وظایفی دارند و اطلاعات سازمانشان را منتقل می کنند ولی در سالهای اخیر این روابط عمومی ها دارند جای خبرنگاران را می گیرند. تعدادی از آنها، به روش های مختلف حتی دادن اطلاعات غلط و مانع خبرنگاران شدن جای خبرنگار را می گیرند. مدیران هم انگار این مساله برایشان جا افتاده است. هدف اصلی مدیران حل بحران در لحظه است تا سریع از صدر اخبار پایین بیاید که این رفتار خودش به فضای کشور ضربه می زند. مردم درک می کنند بسیاری از بحران ها، بحران یک روزه و مربوط به یک دولت نیست. بر این اساس، رفتار برخی روابط عمومی ها، خیلی مشهود و ترسناک است و موجب می شود بسیاری از بحران ها را خبرنگار نتواند پیگیری کند؛ بطورمثال در یک شهرستان اگر سیلی رخ دهد، مسئولان می خواهند سریع مشکل حل شود تا فشار از سرشان برداشته شود. این مسئله حل شدنی نیست ولی به عنوان یک یادآوری می گویم بحران های کشور یک روزه حل نمی گردد. از خبرنگاران و انتقادهایشان نترسند.


او اضافه کرد: در مساله اوکراین دیدیم که اوکراین در کشورش را به روی خبرنگاران باز کرد ولی روسیه درهایش را به روی خبرنگاران بست. اوکراین همزمان که می جنگید خبرنگاران و مستندسازان به اندازه همان سلاح ها برایشان کارکرد داشتند تا بتوانند مردم جهان را با آنها همراه کنند. رسانه ها برای همدلی یک کشور خیلی موثرند. کشور ما الان در وضعیتی است که رسانه ها و خبرنگاران و عکاسان می توانند برای حل مشکلات مفید باشند. در کشور ما زیاد به ارزش خبرنگار توجه نمی گردد. در صورتیکه انتقادات و پیشنهادهای رسانه ها می تواند یکی از ستون های یک کشور باشد.
در آیین گرامیداشت خبرنگاران، یاد و خاطره خبرنگاران درگذشته در پی کرونا هم گرامی داشته شد و از خانواده آنها تقدیر به عمل آمد و کمک هزینه زیارت عتبات عالیات به آنها تعلق گرفت.
همچنین از سیدمحمود دعایی ـ مدیر مسئول فقید روزنامه اطلاعات ـ هم یاد شده و نامش گرامی داشته شد.
اجرای تعزیه بخش دیگری از این مراسم بود.
محمدمهدی اسماعیلی ـ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ـ هم در آیین گرامیداشت خبرنگار، ضمن تشکر از معاونت مطبوعاتی برای برگزاری این مراسم اظهار داشت: این مراسم عمل نمادینی برای تقدیر و تشکر از جامعه رسانه ای کشور است. عزیزان بسیاری را در روزهای کرونا از دست دادیم که یادشان را گرامی می داریم. چند تن از همکاران رسانه ای پیشکسوت را هم از دست دادیم؛ خصوصاً مرحوم دعایی بزرگوار که همیشه در جلسات حضور داشتند. آخرین بار هم در همین تالار وحدت در مراسم پاسداشت زبان و ادبیات فارسی با هم شرکت کردیم.


وزیر ارشاد اظهار نمود: برای حوزه رسانه در طول یک سال قبل سعی کردیم آنچه مقدور بود برای مدیریت دولت مردمی انجام دهیم. شاید مهمترینش لایحه جدیدی است که در کمیسیون فرهنگی دولت مصوب شد و الان طرح در هیات دولت می باشد. این گام بزرگی است. شاید دهه ها مطرح بود ولی جلو نرفته بود. الان به تصویب کمیسیون فرهنگی دولت رسید. بیش از سه ماه جلسات فشرده ای در کمیسیون داشتیم. سعی کردیم همه مطالبات رسانه ای در این لایحه بگنجد. از وزیر صمت تشکر می کنم که این هدیه را برای همه فعالان رسانه تدارک دیدند. رئیس جمهور هم از خبرنگاران تجلیل کردند. از ایشان جهت شرکت در این مراسم دعوت کردم ولی حضورشان میسر نشد؛ از من خواستند سلام گرمشان را به همه اهالی رسانه برسانم.


در اختتام این مراسم از بنیاد رودکی و صندوق اعتباری هنر به عنوان حامیان برگزاری این مراسم تشکر شد.
ادامه دارد...منبع:

1401/05/23
15:36:14
5.0 / 5
189
تگهای خبر: تولید , خرید , سازمان , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا