رئیس انجمن صنفی تولیدكنندگان كاشی و سرامیك مطرح كرد

عراق، خریدار اصلی کاشی و سرامیک ایران

عراق، خریدار اصلی کاشی و سرامیک ایران

به گزارش بازاری، رییس انجمن صنفی تولیدکنندگان کاشی و سرامیک ایران ضمن توضیح جزییات برگزاری بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی کاشی، سرامیک و چینی بهداشتی، اظهار داشت: 70 درصد صادرات کاشی و سرامیک ایران به عراق است، اما به جهت اینکه این بازار صادرات به سرنوشت سیمان گرفتار نشود، شیوه های صادرات باید تغییر کند.


به گزارش بازاری به نقل از ایسنا، بهنام عزیززاده در نشست خبری از برگزاری بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی کاشی، سرامیک و چینی بهداشتی از ۱۰ تا ۱۳ مهر در محل شهر آفتاب آگاهی داد و اظهار داشت: هفت گروه کالایی شامل کاشی، سرامیک، چینی بهداشتی، ماشین الات، مواد اولیه، شیر الات و غیره در این نمایشگاه عرضه می شود. همین طور از ۳۸ کشور که بازار هدف صادراتی هستند، دعوت کردیم. نمایندگی سه کشور چین، ترکیه و ایتالیا نیز در این نمایشگاه غرفه خواهند داشت.
وی با اعلان اینکه هم اکنون بیش از ۱۴۰ واحد تولیدی که بیش از ۹۵ درصد آنها بخش خصوصی هستند در صنعت کاشی و سرامیک فعالیت می نمایند، اظهار داشت: در این صنعت ۷۲۰ میلیون متر مربع ظرفیت به وجود آمده که بیش از سه برابر مصرف کشور است. در سال ۱۴۰۰ حدود ۴۶۰ میلیون متر مربع تولید عملیاتی انجام شده، یعنی حدود ۶۰ درصد ظرفیت تولید فعال است که ۱۸۰ میلیون متر مربع از آن به ۵۲ کشور جهان صادر شده و ۷۰ درصد صادرات به عراق بوده که این کشور قسمتی از آنرا صادرات مجدد می کند. بخاطر محدودیت های مربوط به تحریم، صادرات به کشورهای اروپایی و سایر کشورهای همسایه محدود است.
عزیززاده با اشاره به اشتغال مستقیم و غیرمستقیم ۴۵۰ هزار نفر در این صنعت، اشاره کرد: ایران رتبه ششم تولید و رتبه پنجم صادرات کاشی و سرامیک در جهان را دارد. همین طور این صنعت یکی از ۱۵ پیشران صنعتی در کشور است.
هدف گذاری برای صادرات ۲ میلیارد دلاری
بگفته رییس انجمن صنفی تولیدکنندگان کاشی و سرامیک ایران، هدفگذاری این صنعت رسیدن به تولید ۷۰۰ میلیون متر مربع و صادرات دو میلیارد دلاری تا سال ۱۴۰۴ است. هم اکنون صادرات سالانه کاشی و سرامیک ۷۰۰ تا ۸۰۰ میلیون دلار است.
عزیززاده با اعلان اینکه صنعت کاشی و سرامیک در ایران مزیت نسبی دارد، اشاره کرد: بیش از ۹۵ درصد مواد اولیه این صنعت در داخل تامین می شود.
واردات کاشی ممنوع است
وی در پاسخ به سوال ایسنا، درباره ی واردات کاشی و سرامیک به کشور اظهار داشت: واردات این محصول ممنوعست واگر محصولات خارجی در بازار فروخته می شود به شکل قاچاق وارد شده است. البته حجم قاچاق به اندازه ای نیست که برای تولید داخل مشکل ساز باشد و محصولات داخلی توان رقابت با آنها را دارند.
نگرانیم بازار عراق را از دست بدهیم
عزیززاده در ادامه نسبت به از دست رفتن بازار عراق ابراز نگرانی کرد و اظهار داشت: بازار سیمان در عراق از دست رفت، چونکه این کشور خود آغاز به تولید کرد و تعرفه را بالا برد. این نگرانی وجود دارد که اتفاق مشابهی برای صنعت کاشی و سرامیک بیفتد. راهکار این است که شیوه صادرات تغییر کند؛ برای مثال از شیوه کنسرسیوم صادرات، ایجاد شبکه توزیع و گرفتن شریک تجاری استفاده گردد. اما درحال حاضرقدرت چانه زنی تولیدکنندگان ایرانی پایین است و در صورتیکه کاشی ترکیه ۱۵ دلار خریده می شود، ایرانیها مجبورند آنرا سه دلار بفروشند.
وی با اعلان اینکه پاکستان ۲۵۰ میلیون جمعیت دارد، اما بخاطر مشکلات سیاسی امکان صادرات به این کشور وجود ندارد، اشاره کرد: پاکستان ۱۰۰ میلیون متر مربع واردات کاشی و سرامیک دارد که سال قبل فقط ۱۲ میلیون مترمربع از ایران وارد کرده است. روسیه نیز ۱۰۰ میلیون مترمربع واردات دارد، اما کمتر از یک میلیون مترمربع کاشی و سرامیک از ایران وارد میکند.
مشکلات صنعت کاشی و سرامیک
رییس انجمن صنفی تولیدکنندگان کاشی و سرامیک ایران قطعی برق در تابستان و قطعی گاز در زمستان را همچون مهم ترین مشکلات این صنعت عنوان نمود و اظهار داشت: این مشکل هر سال تکرار می شود و خسارت قطعی برق هم عموما قابل وصول نیست. حذف معافیت مالیاتی ماشین الات امسال و نبود رایزن تجاری و مشوق صادراتی همچون دیگر مشکلات این صنعت است. پس از جنگ اوکراین نیز هزینه های تولید اروپا بالا رفته و برای تامین کالاها ترکیه ورود کرده است. این کشور از ایران نیز محصول می خرد و صادر می کند. اما امیدواریم ذینفع واقعی باشیم.1401/07/03
14:25:28
5.0 / 5
170
تگهای خبر: بازار , تولید , خرید , دلار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا