رئیس سازمان خصوصی سازی:

زیان 240 هزار میلیارد تومانی خودروسازان

زیان 240 هزار میلیارد تومانی خودروسازان

به گزارش بازاری، رئیس سازمان خصوصی سازی اظهار داشت: زیان وارده به خودروسازان که حدود ۱۵۰ هزار میلیارد تومان است، با احتساب سود از دست رفته، این زیان بین ۲۳۰ تا ۲۴۰ هزار میلیارد تومان می شود.به گزارش بازاری به نقل از وزارت امور اقتصادی و دارایی، حسین قربان زاده در دومین نشست هم اندیشی صاحبنظران دانشگاهی و فعالان صنعت خودرو با وزیر امور اقتصادی و دارایی در رابطه با واگذاری سهام ایران خودرو و سایپا اظهار داشت: جلساتی بین وزارت صمت و وزارت امور اقتصادی و دارایی هم با حضور دو وزیر و هم چندین جلسه بدون حضور دو وزیر در حوزه واگذاری سهام دولت در دو شرکت بزرگ خودروسازی ایران خودرو و سایپا برگزار شده است که در جلسات پیشین و همینطور در نشست نخست با دانشگاهیان که در دانشگاه علامه برگزار شد، نظرات حاضران معطوف به راندمان و کارایی صنعت خودرو و این که مدل واگذاری چگونه باشد، بوده است.
وی افزود: در نهایت با برگزاری این جلسات به یک پیش نویس رسیدیم که برای جمع بندی نهایی باید کارشناسان نظر می دادند.
رئیس سازمان خصوصی سازی اشاره کرد: در این جلسات فضای کلی واگذاری صنعت خودرو عنوان شد و مقرر است که در این نشست موضوعات را عینی و جزئی پیش ببریم. اغلب افراد و کارشناسان نسبت به وظایف حاکمیتی دولت در این دو شرکت انتقاد داشتند و این که دولت می توانست بهتر از این در زمینه مسائلی مانند قیمت گذاری و زیان به خودروسازان که حدود ۱۵۰ هزار میلیارد تومان و با احتساب سود از دست رفته بین ۲۳۰ تا ۲۴۰ هزار میلیارد تومان می شود، عمل کند.
قربان زاده افزود: باید دراین زمینه به تبادل نظر رسید و این نقشه که ایستگاه هایی داشته باشد و این که این ایستگاه ها در چه زمان هایی باشد، با نظر کارشناسان تأمین شود. همینطور نقد جدی به خودسهامداری خودروسازان مطرح گردیده است و اگر دولت حاکمیت شرکتی را بپذیرد و رای دولت در اقلیت و به اندازه سهامش تثبیت شود و قوانین حاکمیت شرکتی اجرا شود، مبحث واگذاری به آسانی محقق خواهد شد؛ البته در مورد شرکت سایپا قفل سهامداری باید به شکل دیگری باز شود.
وی افزود: سازمان خصوصی سازی بالاخره بعد از تغییر و تحولاتی که در زمینه عملکرد داشته است، بر مبحث خودرو متمرکز شده و این مساله پیشانی کار این سازمان در زمان حاضر تلقی می شود چونکه مزایده بسیار بزرگ و خوبی برگزار کردیم و مبحث واگذاری دو باشگاه پرسپولیس و استقلال هم حل شد و الان باید مبحث خودرو را با تمرکز بیشتر رسیدگی نماییم.
رئیس سازمان خصوصی سازی اظهار داشت: یک جلسه دیگر هم با دانشگاهیان و صاحبنظران خواهیم داشت تا جلسات در محیط دانشگاه کامل شود و در نهایت میتوان مبحث را در دولت پیش برد.


منبع:

1401/08/15
10:17:45
5.0 / 5
261
تگهای خبر: اقتصاد , پول , خودرو , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا