در گفت وگو با بازاری تشریح شد

جزئیات معاملات طلا در بستر بورس کالا

جزئیات معاملات طلا در بستر بورس کالا

به گزارش بازاری، به دنبال بحث های اخیر، پیرامون عرضه طلا در بورس کالا و لزوم دریافت رکن ضامن از بیمه یا بانک، نایب رییس سابق اتحادیه طلا و جواهر تهران، ضمن اشاره به این که معاملات طلا در بستر بورس کالا، مبحث جدیدی نیست اظهار داشت که اکثرا طلاهای استخراجی در چارچوب شمش طلای ۲۴ عیار در بورس عرضه و مشتری به صورت فیزیکی طلا را خریداری می کند.


به گزارش بازاری به نقل از ایسنا، اخیراً علیرضا شاه میرزایی- معاون تجارت و خدمات وزارت صنعت، معدن و تجارت - در مصاحبه ای ضمن اشاره به معامله ۱۰۰ کیلوگرم طلا طی دو ماه اخیر در بورس و لزوم دریافت رکن ضامن از بیمه یا بانک برای فروش اینترنتی طلا، یادآور شده است: با عنایت به این که رکن ضامن در نظر گرفته شده بود، مردم هم طلا از این طریق خریداری کردند.
وی تاکیده کرده است: همینطور مانعی بر سر راه سامانه هایی که به صورت اینترنتی قصد فعالیت در زمینه خرید و فروش طلا دارند، وجود ندارد. ضمن این که دولت هم قصد ورود به این حوزه ندارد. از اتحادیه طلا بعنوان بخش خصوصی درخواست کرده ایم خود به مبحث ورود کرده و سامانه هایی را ایجاد کنند. اما برای پیشگیری از بروز بعضی از مشکلات، اعلام شده بایستی حتما یک بیمه یا بانک بعنوان رکن ضامن وجود داشته باشد؛ اگر فروشندگان اینترنتی رکن ضامن داشته باشند می توانند در بستر اینترنت فعالیت کنند.
در رابطه با جزئیات این معاملات، محمد کشتی آرای- نایب رییس سابق اتحادیه طلا و جواهر تهران- به ایسنا، اظهار داشت: شرکت ها و معادنی که استخراج طلا دارند، حتی لجن هایی که از معادن بدست می آورند، در بورس کالا عرضه می کنند، ازاین رو عرضه طلا در بورس کالا مبحث جدیدی نیست و جریان دارد و بیشتر هم توسط شرکتهای معدنی صورت می پذیرد و طبیعتا مشتریان خاص خویش را هم دارد. اکثرا طلاهایی که استخراج می شوند، در بورس عرضه می شوند.
وی اضافه کرد: مشتریان امکان دارد افراد بازار نباشند، اما توسط بانک ها، موسسات مالی، شرکت هایی که معاملات شفافی دارند، همچون سایر فلزات مانند نیکل، روی و مس که از معادن استخراج می شوند، در بورس عرضه می شوند. حتی شرکت هایی که صادرکننده هستند، این فلزات را از بورس کالا خریداری می کنند.
این کارشناس بازار سکه و طلا خاطرنشان کرد: البته منعی برای خرید عموم مردم هم وجود ندارد و همه اشخاص حقیقی و حقوقی می توانند در بورس کالا دادوستد طلا داشته باشند خرید و فروش طلا در بستر بورس کالا، فرایند بورسی همچون سهام هاست که توسط افراد خرید و فروش می شود و محدودیتی وجود ندارد.
کشتی آرای افزود: خرید طلا از بورس کالا (برخلاف خرید و فروش اوراق سکه که اخیرا شروع شده است)، به صورت فیزیکی است و معامله صورت می گیرد و برگه حواله به خریدار تحویل داده می شود، سپس خریدار با این حواله به انبارهایی که طلاها نگهداری می شود رجوع می کند و طلای خویش را به صورت شمش طلای ۲۴ عیار دریافت می کنند. اما اوراق قرضه سکه ها که طی روزهای اخیر وارد بورس کالا شده، صرفاً گواهی سکه است و سکه به صورت فیزیکی معامله نمی شود.1401/08/19
11:11:08
5.0 / 5
174
تگهای خبر: اینترنت , بازار , بانك , بورس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا