نیمی از تورم ناشی از شوک های ارزی بود

نیمی از تورم ناشی از شوک های ارزی بود

به گزارش بازاری، معاون بانک مرکزی با اشاره به اینکه رشد اقتصادی به ۵.۳ درصد رسید، اظهار داشت: امسال حدود نیمی از تورم ناشی از شوک های ارزی بوده و این قاعدتاً در سال آینده کاهش پیدا خواهد نمود.به گزارش بازاری به نقل از مهر، پیمان قربانی در یک برنامه تلویزیونی اظهار نمود: رشد اقتصادی کشور به قیمت پایه سال ۱۳۹۵ به ۵.۳ درصد رسیده که در مقایسه با شاخص رشد اقتصادی ۴.۸ درصدی در همین بازه زمانی پارسال شاهد افزایش این شاخص مهم بوده ایم. همینطور رشد اقتصادی بدون نفت هم ۴.۵ درصد بوده است.
وی با بیان اینکه باوجود کنترل نقدینگی، شاهد افزایش رشد اقتصادی در کشور بودیم، اضافه کرد: در سال گذشته، در اسفند سال ۱۴۰۰ رشد نقدینگی کشور معادل ۳۹ درصد بوده است، این درحالی است که رشد ۱۲ ماهه نقدینگی در انتها بهمن به ۳۲ درصد رسانده ایم؛ این در شرایطی است که نقدینگی اسفند سال قبل تا پایان بهمن سال جاری ۲۶.۳ درصد رشد داشته است. این نشان دهنده اینست که برنامه پولی که توسط معاونت بانک اقتصادی مرکزی طراحی شده و هدف ۳۰ د رصدی برای رشد نقدینگی پیشبینی شده بود و توسط رئیس جمهور هم مورد تاکید قرار گرفته بود محقق شده است.
جزئیات رشد اقتصادی در قسمت های مختلف اقتصاد کشور
قربانی ضمن اشاره به اینکه رشد اقتصادی در فصل اول ۲.۲ درصد، فصل دوم ۳.۶ درصد و فصل سوم ۵.۳ درصد بوده است، افزود: این ارقام به این مفهوم است که هم نسبت به سال قبل و هم نسبت به سال جاری، رشد اقتصادی روندی فزاینده داشته است.
به گفته وی، گروه کشاورزی ۱.۱ درصد رشد، گروه نفت ۱۵.۴ درصد، گروه صنایع و معادن ۸.۹ درصد و بخش صنعت ۱۱.۶ درصد رشد داشته است؛ گروه خدمات هم در این زمان رشد ۳.۳ درصدی را به ثبت رسانده است.
معاون بانک مرکزی ضمن اشاره به جزئیات هزینه ناخالص داخلی در کشور اظهار داشت: ارقام این بخش امید بخش است؛ به صورتی که در ۹ ماهه سال جاری رشد مصرف خصوصی کشور ۷.۷ درصد بوده که تنها در پاییز این شاخص معادل ۱۱.۳ درصد به ثبت رسیده است. درحالیکه این رقم پارسال ۲.۹ درصد بوده است. مصرف دولتی هم ۱۶ درصد رشد داشته است.
به گفته قربانی، نکته مهم رشد سرمایه گذاری یا تشکیل سرمایه ثابت ناخالص است که در سه ماهه سوم ۱۶.۶ درصد رشد داشته ایم و این عدد در حوزه ماشین آلات ۲۸.۳ درصد بوده و این رقمی است که در سالهای اخیر بی سابقه بوده است و در حوزه ساختمان هم رشد ۶.۹ درصدی به ثبت رسیده است.
معاون اقتصادی بانک مرکزی در رابطه با دلیل رشد اقتصادی ثبت شده در قسمت های مختلف، اظهار داشت: روند رشد اقتصادی کشور روند مثبت و امیدبخشی است و سرمایه گذاری انجام شده هم روند خوبی را طی کرده است.
جزئیات مهار رشد نقدینگی و تورم
قربانی در ادامه به مبحث مهار رشد نقدینگی و تورم در کشور اشاره نمود و اضافه کرد: در بهمن ماه تورم کشور ۴۳.۶ درصد بوده و این ارقام در سایت بانک مرکزی قرار گرفته و جزئیات تورم از سال ۱۳۹۷ به بعد هم که پیش تر منتشر نشده بود، حالا در دسترس می باشد. نرخ تورم تولیدکننده هم ۳۶.۱ درصد بوده است. در ماه های گذشته، التهابات موجود در بازارها بر نرخ تورم هم اثر گذاشت و نرخ تورم کشور را افزایش داد و این هم ناشی از جنگ ترکیبی بود که ضد اقتصاد کشور در جریان بود؛ ولی خوشبختانه با تحولاتی که اخیراً شاهد آن بودیم، امید داریم که تورم را کنترل نماییم.
به گفته وی، امسال حدود نیمی از تورم ناشی از شوک های ارزی بوده و این قاعدتاً در سال آینده کاهش پیدا خواهد نمود. نکته مهم دیگر در مورد مهار نرخ تورم در حوزه سیاست های پولی، کنترل رشد نقدینگی است که میزان رشد نقدینگی در انتها بهمن نسبت به مدت مشابه سال قبل ۷ درصد کاهش داشته و این نشان دهنده اینست که بانک مرکزی به اهداف خود در کنترل رشد نقدینگی دست پیدا خواهد نمود.
معاون اقتصادی بانک مرکزی خاطرنشان کرد: انعکاس این تحولات باید در سفره و زندگی مردم دیده شود که مورد تاکید مقام معظم رهبری و رئیس جمهور هم بوده است. تحولات ماه های اخیر نرخ تورم، مقداری کام مردم را تلخ کرد، اما تحولات رشد اقتصادی، سرمایه گذاری و اقداماتی که به عمل آمده است، همگی در روند مناسبی قرار دارد و با تحولات مثبت روزها و هفته های اخیر که در آینده هم تقویت پیدا خواهد کرد، انعکاس این مسائل به شکل بهتری در زندگی هموطنان دیده خواهد شد.

1401/12/23
09:13:09
5.0 / 5
168
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا