جزییات سامانه شفافیت فروشگاهی

جزییات سامانه شفافیت فروشگاهی

بازاری: معاون دفتر خدمات عمومی وزارت صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت که تا حالا برخی از فروشگاه های زنجیره ای و بزرگ به سامانه شفافیت فروشگاهی متصل شدند و واحدهای صنفی برمبنای اولویت بندی به تدریج مکلف به اتصال به این سامانه خواهند بود.


ابوالفضل کردی در گفت و گو با ایسنا، در سامانه شفاف فروشگاهی، همه اقلام و کالاهای قابل عرضه در فروشگاه ها و واحدهای صنفی اعم ازفروشگاه های زنجیره ای، خوار و بار و سوپرمارکت دارای بارکد نرخ و کد شناسایی کالا GTIN هستند که توسط مرکز کدگذاری کالاها و خدمات صادر و شرکت های تولیدی مکلف به درج آن روی تمام محصولات تولیدی هستند. بدیهی است تمام اطلاعات فوق درسامانه شفافیت موجود هستند.
وی ادامه داد: بدین سبب بعد از فروش کالا بوسیله سامانه فروشگاهی یا سخت افزار مربوطه نظیر pos نصب شده یا موجود در واحدهای صنفی، ضمن صدورفاکتور برای مشتری، اطلاعات خرید بلافاصله به سامانه شفافیت منتقل و قابل بهره برداری خواهد بود.

بگفته معاون دفتر خدمات عمومی وزارت صنعت، معدن و تجارت برای کالاهای فله ای نیز مرکز کدگذاری کالاها و خدمات کدهای مخصوص صادر می کند که در محل واحد صنفی نصب می شود.

کردی اشاره کرد: سامانه شفافیت فروشگاهی زیر سامانه جامع تجارت شمرده می شود و طبق برنامه ریزی های انجام شده، واحدهای صنفی برمبنای اولویت بندی به تدرج مکلف به اتصال به سامانه فوق خواهند بود.

این مقام مسئول همین طور اصرار کرد که با اجرای طرح سامانه شفافیت فروشگاهی اطلاعات دقیق و بسیار شفافی درباره ی گردش کالا از مبدا تولید تا مصرف جهت سیاست گذاری ها، برنامه ریزی ها، تنظیم گری ها خصوصا درحوزه تنظیم بازار، بهبود شیوه نظارتی، محاسبات دقیق مالیاتی و مایت از حقوق تولیدکننده و مصرف کننده، مبارزه با تخلفات گرانفروشی، احتکار، کم فروشی و غیره در اختیار مسئولان و مدیران اجرائی کشور قرارخواهد داد.
کردی با اعلان اینکه بتازگی ستاد تنظیم بازار کشور نیز مصوبه ای درباره ی سامانه شفافیت فروشگاهی داشت، اظهار داشت: در مورد لزوم شفافیت و رصد شفاف کالا در شبکه توزیع، قوانین بالادستی زیادی نظیر قوانین اقتصاد مقاومتی، قوانین و بخشنامه های مبارزه با پولشویی، مبارزه با قاچاق کالا و ارز و غیره وجود دارد که به وزارت صمت مجوز ایجاد این سامانه را داده است. در حال حاضر سامانه جامع تجارت و زیرسامانه شفافیت فروشگاهی از آن جمله هستند.
او در آخر از آمار دقیق واحدهایی که تا حالا به این سامانه متصل شدند اظهار بی اطلاعی کرد و اظهار داشت: تا حالا برخی از فروشگاه های زنجیره ای و بزرگ به این سامانه متصل شدند.
منبع:

1402/01/06
23:06:54
5.0 / 5
178
تگهای خبر: آمار , اقتصاد , بازار , پول
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا