چک های صیادی و کارت ملی هوشمند غیر قابل جعل هستند

چک های صیادی و کارت ملی هوشمند غیر قابل جعل هستند

به گزارش بازاری، چاپخانه دولتی ایران حالا متولی چاپ دسته چک و کارت ملی است که به قول عضو هیات عامل چاپخانه، هم کارت ملی و هم دسته چک به علت بالا بودن ضریب امنیتی بالا، غیر قابل جعل هستند.به گزارش بازاری به نقل از وزارت امور اقتصادی و دارایی، محمد اسحاقیان، معاون فنی و عضو هیأت عامل چاپخانه دولتی ایران در رابطه با تاریخچه چاپخانه دولتی ایران اظهار داشت: چاپخانه دولتی ایران در سال ۱۲۸۵ با نام مطبعه مجلس در تهران تأسیس شد. این چاپخانه در آن زمان بیشتر به چاپ کتب مشغول بود.
وی بیان نمود: چاپخانه دولتی ایران، پس از حدود ۵ دهه فعالیت زیر نظر مجلس وقت یعنی مجلس ملی ایران، به این علت که فعالیتهای این چاپخانه یعنی چاپ اسناد و اوراق دولتی به دولت مربوط بود، به وزارت اقتصاد و خزانه داری کل کشور واگذار شد. در آن زمان چاپخانه دولتی، برای چاپ اوراق و اسناد بهادار، مجوزهای لازم را از اداره کل اوراق بهادار دریافت می کرد.
اسحاقیان توضیح داد: برای چاپ اسناد رسمی و اوراق بهادار، هر سازمان دولتی و یا حاکمیتی که به اسناد رسمی و اوراق بهادار نیاز دارد، به این اداره درخواست می دهد و سپس این اداره، چاپ اسناد و اوراق را به چاپخانه دولتی سفارش می دهد و چاپخانه دولتی هم زیر نظر هیأت نظارت بر جریان چاپ اوراق بهادر، این اوراق را تولید و منتشر و دراختیار ارگان وسازمان درخواست کننده قرار می دهد.
وی افزود: از سال ۱۳۹۷ که کارت ملی بعنوان اوراق بهادار تعریف شد، این چاپخانه رسماً به چاپ کارت ملی وارد شد و توانست کارت ملی جدید هوشمند را به صورت بومی سازی شده تولید نماید که البته این کار با هم افزایی سه سازمان یعنی چاپخانه دولتی، سازمان ثبت احوال و یک شرکت خصوصی دیگر در حال انجام می باشد.
معاون فنی و عضو هیأت عامل چاپخانه دولتی ایران افزود: در گذشته کارت های ملی به صورت آماده از خارج از کشور وارد می شد اما به علت تحریم ها، مصوبه تولید این کارت به صورت بومی و داخلی صادر شد که یک اتفاق مثبت بود، چون که متأسفانه تحریم ها سبب طولانی شدن صدور کارت برای مردم شده بود اما چاپخانه دولتی حالا با بومی سازی تولید این کارت ها توانسته با ضریب امنیتی بالا آنرا در اسرع وقت چاپ و در اختیار مردم قرار دهد.
اسحاقیان همینطور تصریح کرد که، ما هم اکنون حتی کاغذهای امنیتی مورد نیاز اوراق بهادار را هم به صورت بومی تولید می نماییم و به واردات آن نیازی نداریم.
معاون فنی و عضو هیأت عامل چاپخانه دولتی ایران در مورد فرایند صدور چک های صیاد ۱ و ۲ هم اضافه کرد: بانکها در گذشته هر کدام یک طرح اختصاصی و ضرایب امنیتی خاص خویش را برای صدور چک داشتند. در سال ۱۳۹۵ چک صیاد ۱ تعریف شد. تمام ضرایب امنیتی موجود و مورد نیاز در صیاد ۱ لحاظ شد و به صورت یکسان و یکپارچه برای همه بانکها تعریف شد؛ صیاد ۱ تا سال ۱۴۰۱ برای سیستم بانکی کشور چاپ و عرضه می شد.
اسحاقیان در مورد تفاوت چک جعلی با مخدوش هم توضیح داد: گاهی اوقات مردم چک مخدوش دریافت می کنند که با چک جعلی متفاوت می باشد، که البته ما باز هم برای این مسئله هم مؤلفه های امنیتی لحاظ کرده ایم، یعنی وقتی کسی چه شخص حقیقی و چه باجه بانک این چک را دریافت می کند، بر طبق این شاخص ها ضرایب امنیتی چک را بررسی چک و متوجه مخدوش بودن آن می شود.
وی اظهار داشت: ما در مورد ضرایب امنیتی اسناد رسمی، اوراق بهادار و چک های صیادی سه سطح امنیتی تعریف داریم، مرحله اول که در اختیار مردم قرار می گیرد که باید از آن آگاه شوند تا بتوانند اصالت این اسناد را تشخیص دهند، سطح دوم امنیتی هم در اختیار کنترل کننده ها مانند بانک هاست و سطح سوم هم در اختیار تولید کننده اوراق یعنی چاپخانه دولتی است که در صورت استعلام با بررسی انتخابهای امنیتی می توانیم اصالت آنرا علاوه بر سایر شاخصهای امنیتی دو سطح دیگر تأیید تا تکذیب نماییم.


منبع:

1402/02/31
12:43:15
5.0 / 5
236
تگهای خبر: اقتصاد , بانك , تولید , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا