در گفتگو با مهر اعلام شد؛

دلایل نوسان شدید قیمت ارز، دلار چقدر حباب دارد؟

دلایل نوسان شدید قیمت ارز، دلار چقدر حباب دارد؟

بازاری: پژوهشگر بانكی با تاكید بر اینكه ذخایر بانك مركزی كاملا توانایی مدیریت شرایط كنونی بازار ارز را دارد، تصریح كرد: هیجانات مردم در بازار ارز باید كنترل شده و حباب آن تخلیه گردد.پویا جبل عاملی در گفتگو با خبرنگار مهر با تحلیل نوسانات نرخ ارز در ایام گذشته، اظهار داشت: چنانچه بخواهیم دید كلانی به نوسانات نرخ ارز داشته و عوامل ریشه ای آن را رصد نماییم باید به عقب بازگشته و فارغ از تحولات روزهای اخیر به تحولات این روزهای ارز بپردازیم، در این میان آنچه نمایان می گردد این است كه از زمان بعد از برجام وضعیت باثباتی در اقتصاد كشور و بازارهای مختلف نمود پیدا كرده و اما متاسفانه به دلیل فشارهایی كه از حوزه مسائل غیراقتصادی به سیاستگذار ارزی تحمیل شد، منجر به آن گردید كه امروز مواجه با تعدیل قیمتی ارز باشیم.
پژوهشگر بانكی خاطرنشان كرد: خواست توده های مردم این بود كه نرخ ارز در یك نرخ اسمی باثبات باقی بماند، این سیاست باآنكه معقول نبود اما سیاست گذار ارزی را بر آن داشت كه به آن تن دهد و بر همین مبنا امروز شاهد آن هستیم كه فنر جمع شده نرخ ارز باز شده است، ازاین رو نوسانات كنونی به یك سیاست بلندمدت برمی گردد كه متاسفانه در همه دولت ها در ایران وجود داشته است.
وی خاطرنشان كرد: پس از اجرایی شدن برجام، افزایشی را در رشد اقتصادی به واسطه بالارفتن درآمدهای نفتی شاهد بودیم كه در سال قبل خویش را به صورت مازاد تجاری نشان داد؛ البته درآمد حاصل شده منجر به این گردید كه در سالجاری واردات افزایش یابد. به این معنا كه مطابق آمار گمرك طی ۹ ماهه اخیر واردات كشور ۱۸ درصد افزایش یافته؛ در حالیكه صادرات غیرنفتی این رشد را تجربه نكرده است و همین امر فشاری را بر روی ذخایر ارزی كشور تولید نموده است.
به گفته جبل عاملی، عدم تعادل در بازار ارز به واسطه چنین فشارهایی تولید شده، ضمن اینكه تصویری كه از وضعیت اقتصاد كلان ایران وجود دارد چنانچه به یك پنج ضلعی توصیف شود، یك طرف فشار بر روی ثبات اسمی نرخ ارز بوده و در اضلاع دیگر واردات بی رویه، ثبات درآمدهای ارزی، سیاست های غیرمنضبط بودجه ای و واگذاری خطوط اعتباری مختلف قرار می گیرد به نحوی كه فروش نفت و صادرات نفت ایران افزایش نیافته، در حالیكه به بانك مركزی برای تخصیص خط اعتباری فشار می آید.
وی تصریح كرد: در شرایط فعلی قیمتی كه اكنون در بازار به وجود آمده حاصل انتظارات مردم و بازار از نرخ ارز است؛ چون كه نرخ سودی كه با فشارهای مختلف بر مقامات پولی در بانك ها كاهش یافته منجر به این شده كه مردم به سمت بازارهای دارایی دیگر غیر از سیستم بانكی بروند و در عین حال هم كه نرخ ارز در این دوران پنج ساله به نحوی پیش رفته كه این انتظارات را شكل داده است كه بالاخره نرخ ارز افزایش می یابد.
جبل عاملی با طرح راهكارهایی در مورد ساماندهی وضعیت كنونی بازار ارز تصریح كرد: كاری كه باید انجام داد این است كه دولت برای پنج ضلعی اقتصاد كلان ایران فكری كند و انتظارات مردم را هم مدیریت نماید؛ چون كه وضعیت امروز كشور همانند دوران تحریم نیست و ایران درآمدهای دلاری خویش را دارد، ضمن اینكه افزایش قیمت نفت را هم شاهد می باشیم كه این امر می تواند بر روی نرخ آتی ارز اثرگذار باشد، ازاین رو بهترین راهكار آن است كه شرایط را برای مردم توضیح داد.
پژوهشگر بانكی تصریح كرد: حتی اگر شرایط مناسب هم باشد ولی مردم فكر كنند كه اوضاع بازار ارز مساعد نیست، رفتار آنها اثر خویش را در بازار خواهد داشت و بنابراین باید از هیجانات جلوگیری كرد.
وی در پاسخ به این سوال خبرنگار مهر در خصوص اینكه اكنون بازار ارز چقدر حباب دارد، اظهار داشت: اگر امروز را نگاه نماییم مشخص است كه با مدیریت انتظارات از جانب بانك مركزی و ثبات در نرخ می توان بازار را آرام كرد اما عدد مشخصی را نمی خواهم بعنوان حباب ارز اعلام كنم. این در شرایطی است كه ذخایر بانك مركزی می تواند بازار را كنترل كرده و قیمت را به پایین تر از این سطوح برساند و این توانایی كاملا مشهود است.
جبل عاملی اضافه كرد: بانك مركزی باید نوسانات و هیجانات را كنترل كرده و البته سیاستگذاران و سیاستمداران دریابند كه باید عوامل ریشه ای را در بازار ارز و نرخ ارز اصلاح نمایند.

1396/11/02
13:38:19
5.0 / 5
5708
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بانك , دلار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا