سهم باغدار از بازار هر میوه چقدر است؟

سهم باغدار از بازار هر میوه چقدر است؟

بازاری: بازار میوه با وجود فراوانی محصولی و انباشت روی دست باغدار، نه تنها برای مصرف كننده مقرون به صرفه نیست، بلكه تولیدكننده هم از بازار بهره مناسبی نمی برد و به قول مدیرعامل اتحادیه باغداران، هر یك از تولیدكنندگان نهایتا ۲۵ تا ۳۰ درصد از قیمت آن محصول نصیب شان می گردد.سید وحیدرضا ابطحی در گفت وگو با ایسنا، اظهار نمود: برپایه بررسی های صورت گرفته، از قیمتی كه مصرف كننده برای هر كیلوگرم میوه پرداخت می كند نهایتا ۲۵ تا ۳۰ درصد سهم باغداران و تولیدكنندگان است و بقیه آن به جیب دلالان و واسطه ها می رود یا این كه هزینه رسیدن این محصول از مبدأ تولید تا بازار مانند سورتینگ، حمل و نقل و غیره است.

وی اظهار داشت: اگر بعنوان مثال پرتقال كیلویی ۳۰۰۰ تا حدود ۶۰۰۰ تومان به دست مصرف كنندگان می رسد، سهم باغداران از آن كمتر از ۱۰۰۰ تومان و حتی در بعضی موارد حدود ۸۰۰ تومان است.

مدیرعامل اتحادیه باغداران خاطرنشان كرد: این وضعیت بازار میوه نشان داده است كه برای بازار میوه از زمانی كه از دست باغدار خارج می گردد تا به دست مصرف كننده می رسد، فكری نماییم، چراكه این فاصله زیاد اصلا غیرمنطقی نیست و همه در این نابه سامانی نقش دارند.

ابطحی اظهار نمود: تشكل های بخش خصوصی هم در تولید نكردن زنجیره واحد و منسجم در بازار میوه نقش دارند، چراكه تشكل های تولیدی خوب كار نكردند و می توانستند با عرضه مستقیم بخش مهمی از بازار را در اختیار بگیرند تا تولید كننده و مصرف كننده تا این حد متضرر نشوند. البته یكی دیگر از دلایلی كه چنین مشكلاتی را در بازار به وجود آورده، نبود میدان مركزی میوه و تره باری دیگر است كه انحصاری را در این زمینه بوجود آورده و شرایط نامناسبی برای تولید كننده و باغدار به وجود آورده است كه باید در این زمینه تدبیری اندیشیده شود.

به گزارش بازاری به نقل از ایسنا، برپایه اظهارات این مقام مسئول و قیمت های رسمی بانك مركزی و مشاهدات خبرنگار ایسنا از بازار میوه و تره بار، سهم تولید كنندگان از قیمت هر كیلوگرم میوه در جدول زیر مشخص شده است كه براین اساس حداكثر میزان آن به توت فرنگی گلخانه ای بعنوان گران ترین میوه در بازار با ۴۸۶۰ تومان و كمترین آن به هندوانه بعنوان ارزان ترین میوه با ۶۶۶ تومان بر می گردد.


1396/11/03
13:24:00
5.0 / 5
5420
تگهای خبر: بازار , تولید , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا