شریعتمداری خبر داد

رشد ۱۰ درصدی صنایع سبز، حمایت ها از صنایع سبز بزودی اعلام می گردد

رشد ۱۰ درصدی صنایع سبز، حمایت ها از صنایع سبز بزودی اعلام می گردد

بازاری: وزیر صنعت، معدن و تجارت از رشد ۱۰ درصدی صنایع سبز در كشور اطلاع داد و اظهار داشت: فهرستی از موارد حمایتی برای صنایع سبز تهیه كرده ایم كه بزودی در هیات وزیران تصویب می گردد.


به گزارش بازاری به نقل از ایسنا، محمد شریعتمداری در همایش ملی صنعت و خدمات سبز كه امروز با حضور رییس سازمان محیط زیست برگزار شد، اظهار نمود: جایگاه و اهمیت اقتصاد سبز با توسعه صنعتی كشور بر هیچ كسی پوشیده نیست. شرایط محیطی حاكم بر صنایع به نحوی در حال تغییر است كه بدون برنامه ریزی برای محیط زیست نمی توان در بلندمدت صنعت را پیش برد. بطور قطع بدون توجه به محیط زیست بخش صنعت دچار مشكلاتی خواهد شد.

وی با اشاره به این كه امروزه محیط زیست در بخش های مختلف توسعه ای در عرصه ملی و بین المللی نمود پیدا كرده است، اظهار داشت: توسعه صنعتی سازگار با محیط هم از حیث مكان یابی و هم از حیث برنامه های توسعه صنعتی از مهم ترین سفارش های سازمان توسعه صنعتی ملل متحد است. همینطور قوانین ناظر بر بازیافت و انطباق بین ضایعات صنایع با صنعت بازیافت از مهم ترین اصول این سازمان به حساب می آید كه مورد تاكید صنعت كشور ما هم است. افزون بر اینها استفاده از روش های حداقل كننده مصرف انرژی و انتشار آلایندگی از اصول اصلی مورد توجه سازمان توسعه صنعتی ملل متحد است كه وزارت صنعت هم به این مفهوم پافشاری می كند.

نمی توانیم هرجا دوست داشتیم صنعتی مستقر كنیم

وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح كرد: این اصول و سایر اصول فرعی حاكم بر محیط كسب وكار در حوزه صنعت نشان داده است كه بدون پذیرش این مفروضات نمی توان در حوزه صنعت در دراز مدت فعالیت كرد. به عبارت ساده تر نمی توانیم در هر نقطه ای كه خواستیم هر صنعتی كه دوست داشتیم مستقر نماییم.

شریعتمداری با اشاره به این كه مدتی است كه از این مهم دور افتاده ایم، اظهار نمود: در سال های گذشته به اشتباه هر صنعتی را در هر نقطه ای پیاده كردیم و امروز دچار تبعات آن هستیم. در نتیجه همین شرایط است كه امروز كلان شهرها امكان مناسب برای زندگی بشر ندارند و در تهران در بعضی از روزهای سال زندگی برای مردم سخت و دشوار شده است.

سرمایه گذاری هایی كه به غلط جانمایی شده اند

وی با بیان این كه در مناطق مختلف كشور بی توجهی ها در انتقال تاسیسات و صنایع آب بر به منابع خشك مشكلاتی را بوجود آورده است، اظهار داشت: متاسفانه تولید صنایعی كه نیاز به زیربناهای برق و گاز دارد در نقاطی كه با كمبود این منابع مواجهند مشكلاتی را پیش آورده است. بعضی از این طرح ها كه به غلط جانمایی شده در مراحل پایانی هستند و تا بیش از ۹۰ درصد طرح اجرایی شده است و در شرایط حاضر نمی توانیم این سرمایه گذاری ها را معطل نماییم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: معدن را نمی توان به كنار آب منتقل كرد اما صنایع معدنی وابسته به آب بخصوص فولاد را می توان به كنار آب انتقال داد. متاسفانه به علت استقرار صنایع گسترده در فلات مركزی مجبوریم حجم قابل ملاحظه ای از آب را از خلیج فارس با صرف هزینه های قابل ملاحظه به فلات مركزی منتقل نماییم. اینها همگی اشتباهاتی است كه در دوره های گذشته در حوزه توسعه صنعتی كشور رخ داده است.

شریعتمداری تصریح كرد: استقرار اشتباه صنایع در بعضی مناطق كشور نه تنها مشكل اقتصادی و محیط زیستی، بلكه مسائل سیاسی و اجتماعی هم بوجود آورده است. ازاین رو باید از این راه برگردیم و توسعه صنعتی را برپایه عقل و منطق و علم پیش ببریم.

تهیه استراتژی توسعه صنعتی كشور تا آخر سال جاری

وی در ادامه عدم برخورداری از استراتژی توسعه صنعتی كشور مبتنی بر طرح آمایش سرزمین را یكی از مهم ترین ضعف های صنعت كشور دانست و اظهار داشت: در سال های ۱۳۸۰ و ۱۳۸۱ سند توسعه صنعتی تدوین شد، اما این سند در سال های بعد كنار گذاشته شده و مورد بی توجهی قرار گرفت كه امیدواریم با همكاری مشترك صاحبنظران صنعتی و كارشناسان محیط زیست و بخش خصوصی بتوانیم تا آخر سال جاری استراتژی توسعه صنعتی كشور را برپایه آمایش سرزمین و ملاحظات زیست محیطی تهیه و به جامعه صنعتی كشور ابلاغ نماییم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: كاهش مصرف انرژی های تجدیدناپذیر، كاهش شدت انرژی و كاهش استفاده از منابع طبیعی در حوزه صنعت باید مورد توجه قرار گیرد. همینطور افزایش بهره وری منابع طبیعی، كاهش آلایندگی ها برپایه گسترش فناوری های نو و هوشمندسازی تولید و توزیع در كشور باید مورد توجه و اهتمام بخش كشور قرار گیرد.

مصرف سرانه انرژی بیش از 2 برابر مصرف جهانی است اما ارزش افزوده آن كافی نیست

شریعتمداری در ادامه با اشاره به این كه مصرف سرانه انرژی در كشور ما بیش از دو برابر مصرف جهانی است، اظهار داشت: در سال ۱۳۹۲ سهم صنعت از كل مصرف گاز و برق به ترتیب ۳۴.۷ درصد و ۳۴.۱ درصد گزارش شده كه سهم بالایی است و میزان ارزش افزوده ناشی از مصرف انرژی هم به حد كافی نبوده است.

وی ادامه داد: ارزش افزوده ناشی از مصرف انرژی در سال ۱۳۹۲ نسبت به سال ۱۳۹۴ تا چهار برابر كاهش پیدا كرده بود و روند معكوس را تا سال ۱۳۹۲ در زمینه انرژی بری و عقب افتادگی ارزش افزوده طی كردیم كه خوشبختانه این روند در سال ۱۳۹۲ متوقف گردید.

انتشار مهم ترین گاز گلخانه ای در ایران ۶۶ درصد بالاتر از میانگین جهانی است

وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه با اشاره به این كه سرانه انتشار دی اكسید كربن بعنوان مهم ترین گاز گلخانه ای ۶۶ درصد بالاتر از میانگین جهانی است، اظهار نمود: این میزان انتشار دی اكسید كربن در حوزه صنعت كشور یكی از مهم ترین اشكالات است كه باید به آن پرداخته شود.

شریعتمداری با تاكید بر این كه امروز حركت در مسیر توسعه سبز یك انتخاب نیست بلكه یك اجبار است، اظهار داشت: باید در این مسیر حركت نماییم در شرایط حاضر شاهد آن هستیم كه در دنیا هر روزه از اقتصاد كربن محور بیشتر فاصله گرفته می شود، ازاین رو در چنین شرایطی صنعت كشور ما هم باید به سمت ملاحظات زیست محیطی برای توسعه پایدار حركت نماید.

به زودی فهرست موارد حمایتی از صنایع سبز در هیات وزیران تصویب می شود

وی با بیان این كه خوشبختانه قوانین خوبی در این زمینه به تصویب رسیده است، اظهار داشت: مواد ۳۲، ۴۴ و ۴۶ قانون برنامه ششم توسعه به آلودگی هوای كلان شهرها و انرژی بری صنایع توجه جدی دارد و تكالیفی را برای بخش های صنعتی در این زمینه مشخص كرده است. البته طی دولت های یازدهم و دوازدهم در اجرای ماده ۴۶ قانون برنامه ششم توسعه گام های مهمی برداشته ایم. همینطور بزودی فهرستی از موارد حمایتی از صنایع سبز در هیات وزیران به تصویب خواهد رسید كه قدم خوبی برای توسعه صنعتی كشور است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه با اشاره به این كه طی سال های گذشته اقدامات اجرایی مناسبی در حوزه ناوگان حمل و نقل صورت گرفته است، اظهار نمود: در سال قبل موفق به تعویض 6000 دستگاه خودروی آلاینده تاكسی شدیم و قصد داریم این مسیر را تا ۱۷۰ هزار دستگاه ادامه دهیم. همینطور طی سال های گذشته انتقال مسافر از جاده به ریل مورد توجه ما بوده است.

حذف ۳۵۰ هزار خودروی سنگین و نیمه سنگین فرسوده در سال آینده

شریعتمداری اضافه كرد: طی یك ابرپروژه كه مورد تاكید رییس جمهوری است و سال ۱۳۹۷ آغاز می گردد مقرر است بیش از ۱۰ میلیارد دلار به حوزه جایگزینی خودروهای فرسوده تزریق شود تا ۳۵۰ هزار خودروی سنگین و نیمه سنگین فرسوده را از چرخه مصرف خارج كرده و ۲۰۲ هزار وسیله نقلیه مطابق با استانداردهای روز دنیا وارد چرخه مصرف نماییم.

وی در ادامه اظهار نمود: به لحاظ نرم افزاری از ابتدای دولت یازدهم دفاتر مربوط به اچ اس ای را در مجموعه دولت پیگیری كرده و ساختاری را برای این كار تولید كردیم. همینطور بیش از ۴۰۰۰ ساعت آموزش های زیست محیطی برگزار كردیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه با تاكید بر این كه در حوزه خودروسازی قدم های خوبی برداشته شده است، اظهار داشت: در سال ۱۳۹۲ تنها ۴۰ درصد تولیدی های خودرو دارای استاندارد یورو۴ بودند، اما امروز ۱۰۰ درصد خودروها با استاندارد یورو ۴ تولید می گردد. همینطور تولید خودروهای دارای استاندارد یورو ۵ در كشور شروع شده و روند رو به افزایش دارد؛ به صورتی كه در سال ۱۳۹۰ تعداد این دستگاه ها به ۲۲۸۰ می رسید اما امروزه ۱۹ هزار و ۱۲۰ هزار دستگاه دارای استاندارد یورو ۵ داریم.

خودروهای هیبریدی در آغاز راه

شریعتمداری تصریح كرد: در حوزه خودروهای هیبریدی هم قدم های كوچكی برداشته شده و این قدم ها در حال افزایش می باشد.

وی در ادامه با اشاره به رشد ۳۰ درصدی تاسیس تصفیه خانه های فاضلاب در واحدهای صنعتی، اظهار داشت: بازچرخانی پساب در واحدهای صنعتی تا ۳۷ درصد رشد داشته است. همینطور در حوزه مطالعات پسماند در واحدهای تولیدی و صنعتی شاهد رشد ۳۶ درصدی هستیم. افزون بر این ۸۶ درصد طرح های مشمول ارزیابی زیست محیطی دارای ای آی ای هستند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در انتها با اشاره به این كه از سال ۱۳۹۲ تابحال ۲۲ دستورالعمل تخصصی برای شناسایی مشكلات ارزیابی در كنترل مخاطرات زیست محیطی تهیه و ابلاغ كرده ایم، اظهار نمود: همه این فعالیت ها سبب شده كه امسال در نوزدهمین همایش ملی صنعت و خدمات سبز شاهد رشد ۱۰ درصدی صنایع سبز باشیم كه قدم بزرگی است.

به گزارش بازاری به نقل از ایسنا، در نوزدهمین همایش صنعت و خدمات سبز ۶۷ واحد صنعتی و ۲۲ واحد خدماتی سبز معرفی و مورد تقدیر قرار گرفتند.
1396/11/30
13:54:20
5.0 / 5
4676
تگهای خبر: اقتصاد , تولید , خدمات , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا