در گفتگو با مهر اعلام شد؛

سهم خوراك در سبد هزینه كارگران كاهش پیدا كرد، كاهش كیفیت خوراك كارگری

سهم خوراك در سبد هزینه كارگران كاهش پیدا كرد، كاهش كیفیت خوراك كارگری

بازاری: نماینده كارگران در جلسات مزد۹۷، با اشاره به كاهش سهم مواد خوراكی درمعیشت خانوار از ۲۷درصد در سال۹۵ به ۲۴.۵ درصد امسال اطلاع داد.فرامرز توفیقی در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به آخرین وضعیت تعیین هزینه معیشت بعنوان معیاری برای تعیین دستمزد سال ۹۷ كارگران اظهار داشت: واقعیت این است كه مذاكره درباره هزینه معیشت كه سهم درمان آن با واریز به خزانه (بند ز تبصره ۷ بودجه) قربانی شود، سخت است.
نماینده جامعه كارگری در جلسات دستمزد ۹۷ ادامه داد: وقتی دولت با طرح نظام سلامت شعار بهره مندی اقشار صدمه پذیر از نعمت درمان، بدون تحمیل هزینه مالی به معیشت خانوار، را می دهد، خیلی خوب است و بطور قطع استقبال می شود؛ اما نكته قابل توجه اینكه در نظام سلامت علاوه بر «درمان»، «پیشگیری» هم هدفگذاری شده بود اما شواهدی كه دال بر «پیشگیری» باشد، مشاهده نمی نماییم.
توفیقی با اشاره به اینكه از طرفی كیفیت مواد غذایی از نظر صدمه پذیری سلامت جامعه رو به كاهش و اخطار دهنده است، اظهار داشت: كمبود نظارت بر مواد غذایی، افزایش هزینه های سبد، كاهش سهم اقلام خوراكی در سبد معیشت و به تبع آن كوچك شدن سفره اقشار صدمه پذیر جامعه بسیار مشهود است چراكه جامعه كارگری برای تامین معیشت حداقلی، هزینه سبد خویش را به كمترین میزان تقلیل داده است.
كاهش سهم مواد خوراكی برای جبران هزینه های مسكن و درمان
وی با اشاره به اینكه كوچك تر شدن سفره كارگر بیش از این امكان ندارد اظهار داشت: امروز كارگر سلامتی خویش را با كاهش هزینه معیشت معامله می كند تا بتواند سایر هزینه های سبد معیشت یعنی مسكن، درمان، حمل و نقل، تحصیل فرزندان، آب و برق و گاز و سایر هزینه های خویش را جبران كند.
توفیقی اضافه كرد: در همین شرایط نرخ جمعیت آوری كاهش پیدا كرده، بیماری های قلبی و عروقی افزایش پیدا كرده و به رغم اعلام افزایش سن امید به زندگی، اما میانگین سن مرگ به دهه سوم و چهارم زندگی كاهش پیدا كرد. این آمار ناشی از تغذیه اشتباه و استفاده از مواد غذایی كم كیفیت با هدف كم كردن هزینه اقلام خوراكی در سبد معیشت است.
جای خالی كارگران در طرح سلامت
نماینده كارگران در جلسات كارشناسی مزد۹۷ با اشاره به اینكه سال قبل با موافقت و تصویب شواری عالی كار، حداقل هزینه معیشت برای اقشار صدمه پذیر جامعه ۲ میلیون و ۴۸۹ هزار تومان تعیین شد اظهار داشت: دریافتی بخش قابل توجهی از كارگران كمتر از این رقم است. در این شرایط چرا باید سهم درمان كارگر به حساب خزانه واریز شود؟ این سوال مطرح می گردد كه اگر به استناد بند ز تبصره ۷ قانون بودجه، سهم درمان كارگر به حساب خزانه واریز می شود، آیا در بیمارستانهای دولتی هزینه درمان كارگر مجانی است؟ در این شرایط كه یكبار سهم درمان از حقوق كارگر كسر می گردد و یكبار هم در صورت بیماری باید فرانشیز پرداخت كند، نشان داده است طرح نظام سلامت صدمه پذیر است.
وی با اشاره به اینكه با تحمیل هزینه های اضافی و از سویی كاهش هزینه معیشت، انگیزه ای برای مذاكره در مورد استخراج سبد معیشت ۹۶ و به تبع آن چانه زنی برای دستمزد ۹۷ در میان جامعه كارگری وجود ندارد، اظهار داشت: انتظار این بود، پیش از اجرای طرح ملی سلامت سه جانبه گرایی رعایت می شد و نمایندگان كارگری نظرات و نقاط ضعف این طرح را از منظر خود اعلام می كردند.
دولت صدای اعتراض كارگران برای واریز سهم درمان به حساب خزانه را نشنید!
توفیقی اضافه كرد: اكنون، در شرایطی كه دولت سه جانبه گرایی را در طرح مهمی چون نظام سلامت رعایت نكرد، نمی توان انتظار داشت، نمایندگان كارگری و كارفرمایی بعنوان دو ضلع شركای اجتماعی بر سر میز شورای عالی كار بعنوان عالی ترین ركن سه جانبه گرایی بنشینند.
این فعال صنفی كارگری ادامه داد: انتظار جامعه كارگری از آقای نوبخت بعنوان سخنگوی دولت این بود كه صراحتا اعلام می كرد، دولت اعتراض جامعه كارگری در مورد بند (ز) تبصره (۷) لایحه بودجه را شنیده است و این مورد قابل بررسی خواهد بود. اگر چنین اظهاراتی از نمایندگان دولت شنیده می شد، رعایت سه جانبه گرایی برای جامعه كارگری و كارفرمایی قابل باور بود.
محاسبات هزینه معیشت ۹۶ نهایی شده است
توفیقی در بخش دیگری از اظهاراتش درباره آخرین مذاكرات انجام شده بین شركای اجتماعی در مورد تعیین دستمزد ۹۷ اظهار داشت: متغیرها و محاسبات در مورد سبد معیشت بعنوان یكی از معیارهای مهم و تاثیر گذار در دستمزد آماده و نهایی شده است.
وی با تاكید بر كاهش متوسط جمعیت خانواده از ۳.۵ نفر به ۳.۳ نفر بر مبنای آمار نفوس و مسكن سال ۹۵ اظهار داشت: با عنایت به كوچك شدن نرخ جمعیت خانوار و از سویی به علت افزایش قیمت های سایر مولفه های غیرخوراكی تاثیر گذار در سبد معیشت، خانوار به «ارزان خری » روی آورده بنابراین «سهم خوراكی و آشامیدنی» سبد معیشت از ۲۷ درصد در سال گذشته، با كاهش ۲.۵ درصدی به ۲۴.۵ درصد كاهش پیدا كرده است.
نماینده كارگران در جلسات كارشناسی دستمزد ۹۷ با اشاره به سهم ۷۵.۵ درصدی اقلام غیرخوراكی مانند هزینه مسكن، درمان، تحصیل و غیره در سبد معیشت خانوار ادامه داد: محاسبه سهم ۲۴.۵ درصدی سهم خوراكی و آشامیدنی سبد معیشت خانوار بر اساس محاسبات آمارهای رسمی مركز آمار و جدول شماره ۴۱ بانك مركزی است.

1396/12/16
18:15:21
5.0 / 5
5219
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا