۳۰ سال دیگر قراضه جای سنگ آهن را می گیرد

۳۰ سال دیگر قراضه جای سنگ آهن را می گیرد

بازاری: در صورتی كه به دلیل تصمیمات اقتصادی آمریكا احتمال خروج چین و روسیه از بازار فولاد این كشور و ورود به بازار های صادراتی ایران وجود دارد، عضو هیات مدیره انجمن تولیدكننده فولاد ایران این اتفاق را با عنایت به اینكه ایران مزیت های تولیدی همچون منابع معدنی و انرژی و در نتیجه ارزان ترین فولاد جهان را دارد، قابل مدیریت می داند و می گوید فولادسازان تا ۳۰ سال دیگر به سنگ آهن نیازی نخواهند داشت.به گزارش بازاری به نقل از ایسنا، وضعیت فولاد ایران با عنایت به بازار جهانی اكنون به نظر مساعد می رسد؛ به صورتی كه افزایش قیمت ها سبب شده است درآمد فولادسازان از محل صادرات با رشد مواجه باشد ولی با عنایت به مناقشاتی كه میان بزرگترین تولیدكنندگان فولاد دنیا یعنی چین و روسیه با بزرگترین خریدار فولاد یعنی آمریكا به وجود آمده است، می تواند بازارهای جهانی را دچار اختلال كند.

بر اساس سیاست های داخلی آمریكا جهت پشتیبانی از صنایع داخلی خود زمزمه های تعرفه گذاری برای فولاد و آلومینیوم چین و روسیه مطرح شده كه سبب تشنج در بازار فولاد شده به گونه ای كه اگر این دو كشور، بازار خویش را در آمریكا از دست بدهد، عملا وارد بازار جهانی خواهند شد و فولاد خویش را وارد رقابت با فولاد كشورهایی مانند ایران می كنند كه این مورد كار را برای صادركنندگان فولاد ایرانی سخت خواهد نمود.

این موضوعی است كه نیاز دارد سیاستگذاران حوزه فولادی ایران بر مبنای آن تصمیم گیری كنند.

سیدرضا شهرستانی- عضو هیات مدیره انجمن تولیدكننده فولاد ایران- با اشاره به آمار صادرات فولاد ایران و افزایش ظرفیتی كه در ادامه فولاد ایران خواهد داشت، به ایسنا اظهار داشت: در سال قبل هشت میلیون و ۵۰۰ هزار تن فولاد از ایران به بازارهای صادراتی ارسال شد كه بیش از شش میلیون تن آن شمش و اسلوب بوده و از آنجاكه در سال پیش رو مقرر است تا چهار میلیون تن به ظرفیت تولید و صادرات فولاد كشور افزوده شود، در نظر گرفتن شرایط جهانی در سیاستگذاری های صادراتی امری لازم است و باید بدانیم كه كار دشواری را در پیش داریم.

ایران ارزان ترین فولاد جهان را دارد

وی در ادامه با اشاره به اینكه ایران مزیت هایی دارد كه می تواند در بازارهای جهانی وارد رقابت شود، اظهار داشت: خوشبختانه با عنایت به دسترسی هایی كه در ایران به منابع معدنی و انرژی وجود دارد، اكنون فولاد ایران ارزان ترین فولاد جهان است و به لحاظ كیفی هم خوشبختانه قابلیت رقابت با محصولات كشورهای دیگر را دارد اما موضوعی كه بیش از این می تواند نگران كننده باشد، بحث سوء مدیریت و سیاست های دستوری در حوزه فولاد است كه اجازه نمی دهد فولاد با تمام مزیت های خود وارد بازارهای صادراتی شود.

۳۰ سال دیگر قراضه جای سنگ آهن را می گیرد

عضو هیات مدیره انجمن تولیدكننده فولاد ایران با اشاره به سیر تولید فولاد در جهان خاطرنشان كرد: اكنون حدود ۲۰ درصد از تولید فولاد جهان با استفاده از قراضه صورت می گیرد و مابقی آن با ۱۲۰۰ تن سنگ آهن تامین می گردد و بر مبنای پیش بینی های صورت گرفته تا سال ۲۰۵۰ تا ۲۰۶۰ عملا برای تولید فولاد فقط از قراضه استفاده خواهد شد و نیازی به سنگ آهن نخواهد بود، چراكه تا آن زمان مقدار قراضه موجود در جهان كفایت تولید فولاد را خواهد نمود.

وی اضافه كرد: همین امر در كنار مسئله كاهش گازهای گلخانه ای سبب شده است فولادسازان بزرگ، سرمایه های خویش را به جای تولید فولاد به روش كوره بلند به سمت تولید فولاد به روش قوس الكتریكی ببرند كه در این روش امكان تولید فولاد هم با قراضه و هم با سنگ آهن وجود دارد.

شهرستانی با اشاره به وضعیت آهن اسفنجی در جهان هم اظهار داشت: حركت به سمت كوره های قوس الكتریكی فولادسازان را به سمت استفاده از آهن اسفنجی هم می برد، چون كه اولا خوراك اولیه قوس های الكتریكی آهن اسفنجی بوده كه همین مبحث سبب شده تا برخی در داخل پیشنهاد كنند كه ایران هم به سمت سرمایه گذاری و صادرات آهن اسفنجی به جای محصول نهایی حركت نماید.

وی با اشاره به اینكه نباید صادرات و سرمایه گذاری را منحصر بر تولید آهن اسفنجی كرد، اظهار نمود: اگر بخواهیم بر مبنای اهداف فولادی ایران تا سال ۱۴۰۴ حركت نماییم، نباید هیچ آهن اسفنجی را تا آن سال صادر نماییم و همه را بعنوان خوراك داخلی به مصرف برسانیم. سپس پس از این مدت ما سرمایه گذاری را به سمت تولید آهن اسفنجی ببریم چراكه نیاز است برای توسعه صنعت فولاد سرمایه را به سمت تكمیل زنجیره تولید و حتی احداث و توسعه واحدهای نبرد، پروفیل سازی و... سوق دهیم تا ارزش افزوده را در داخل تولید نماییم.

توسعه فولاد در حوزه ریل ۲ میلیارد دلار سرمایه می خواهد

شهرستانی با اشاره به سختی های داخلی توسعه فولاد اظهار داشت: از وضعیت مشكلات داخلی تولید فولاد بیشتر از به هم ریختگی های بازارهای جهانی هراس دارم، چون كه در بعضی موارد می بینیم تصمیمات درستی مرتبط با حوزه تولید گرفته نمی شود؛ به گونه ای كه بودجه پروژه های زیرساختی از ۳۰ میلیارد دلار تعیین شده به حدود چهار تا پنج میلیارد دلار رسیده است كه به كل صنعت صدمه وارد خواهد نمود.

وی اظهار نمود: شاهد می باشیم كه برای جابجایی ۲۰ میلیون تن فولاد در كشور و رسیدن آن به بازارهای صادراتی نیاز به سرمایه گذاری دو میلیارد دلاری فقط در حوزه ریل دارند كه چنین سرمایه ای اكنون مهیا نیست و نیاز به تصمیم گیری درست در تخصیص سرمایه های زیرساختی و حمایت دولت از تولید فولاد دارد.
1397/02/18
12:18:52
5.0 / 5
4740
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا