امكان سوءاستفاده ارزی برای تجار وجود ندارد

مروری بر شیوه های واردات با دلار ۴۲۰۰ تومانی

مروری بر شیوه های واردات با دلار ۴۲۰۰ تومانی

بازاری: با تصمیم جدید ارزی دولت، واردكنندگان فقط می توانند خرید خویش را با استفاده از نظام بانكی و صرافی های مجاز و به سه طریق پرداخت نقدی، اقساطی و اعتبار اسنادی انجام دهند.


به گزارش بازاری به نقل از ایسنا، با اتخاذ سیاست جدید ارزی دولت از ۲۱ فروردین ماه سال جاری نحوه واردات كالا، مواد اولیه و ماشین آلات دچار تغییر شد و برپایه آن دیگر پولی با استفاده از خریدار به فروشنده پرداخت نمی گردد و كلیه مراحل خرید با استفاده از نظام بانكی و صرافی های مجاز انجام می شود؛ تصمیمی كه به اعتقاد واردكنندگان می تواند تاثیر بسزایی در مقابله با پدیده قاچاق داشته باشد و جلوی خیلی از سودجویی ها در حوزه واردات را بگیرد.

میلاد بختیاری - رئیس انجمن واردكنندگان تجهیزات بیهوشی و تنفسی و عضو اتحادیه واردكنندگان تجهیزات پزشكی - در گفت وگو با ایسنا، درباره با سیاست جدید ارزی دولت و تاثیر آن بر نحوه واردات كالا به كشور، اظهار نمود: برپایه سیاست جدید دولت، ارز به سه صورت اختصاص می یابد كه مورد اول آن حاصل از درآمدهای نفتی است كه شامل كالاهای اساسی می گردد و در حوزه سلامت هم دارو را در بر می گیرد و مراحل كار با استفاده از سیستم بانكی صورت می گیرد.

وی ادامه داد: تخصیص ارز در مورد مابقی گروه های كالایی در سامانه نیما و در دو گروه خواهد بود كه گروه اول، ارز حاصل از فروش مواد پتروشیمی و مشتقات نفتی را دریافت خواهند كرد و گروه دوم هم ارز حاصل از صادرات غیرنفتی را شامل می گردد.

رئیس انجمن واردكنندگان تجهیزات بیهوشی و تنفسی با اشاره به این كه تجهیزات پزشكی در گروه اول سامانه نیما مدنظر قرار می گیرد، اظهار داشت: در این گروه ارز ۴۲۰۰ تومانی به تجهیزات پزشكی تعلق می گیرد و بسته به كشور مقصد كارمزدی ۲.۸ تا سه درصدی را به آن اضافه می كند. در مورد این گروه همینطور باید تصریح كرد كه ارز در زمان كمتری اختصاص می یابد.

بختیاری همینطور در مورد نحوه ی واردات كالا با استفاده از واردكنندگان بعد از سیاست جدید ارزی دولت، بیان كرد: متقاضی پروفرم ها را از فروشنده كشور مبدأ دریافت كرده و ثبت سفارش را انجام می دهد بعد از آن با استفاده از سیستم بانكی كدی را دریافت می كند و مجددا آن كد را در سامانه ثبت سفارش وارد كرده و آماده خرید می گردد.

وی ادامه داد: در این روش دو مدل خرید به صورت نقدی و اقساطی وجود دارد كه در مدل خرید نقدی كد پول به صورت یكجا پرداخت می گردد و در مدل خرید اقساطی طی چند مرحله پول مربوطه به حساب شركت فروشنده وارد می گردد. نكته قابل اشاره این كه در هر دو مدل خرید پول با استفاده از بانك ها و صرافی های مجاز پرداخت می گردد و دیگر خرید با استفاده از خریدار صورت نمی گیرد.

رئیس انجمن واردكنندگان تجهیزات بیهوشی و تنفسی بیان كرد: علاوه بر این دو مدل خرید با استفاده از ال سی هم وجود دارد كه پول با استفاده از ارتباط بین بانكی و بعد از وارد شدن محموله به گمرك كشور پرداخت می گردد.

در این رابطه هم مجید نامی - عضو هیات مدیره اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاك - در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به این كه پیش از اتخاذ سیاست جدید ارزی دولت امكان واردات بدون انتقال ارز ممكن بود، اظهار نمود: پیش از این روال اینگونه بود كه برای واردات مواد اولیه و هم ماشین آلات پروفرم هایی از فروشنده مربوطه در هر نقطه دنیا دریافت می شد و با ثبت سفارش امكان خرید بدون انتقال ارز به صورت های گوناگونی همچون پرداخت از سوی خریدار و تهاتر صادراتی ممكن بود.

وی با بیان این كه بعد از اتخاذ سیاست جدید ارزی دولت از ۲۱ فروردین ماه سال جاری دیگر امكان واردات بدون انتقال ارز ممكن نیست و واردكنندگان از هر جای دنیا كه بخواهند كالایی را به صورت قانونی وارد كنند، باید ابتدا پروفرم ها را در سامانه وزارت صنعت، معدن و تجارت ثبت كرده و منشأ ارز خویش را مشخص نماید.

عضو هیات مدیره اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاك ادامه داد: منظور از مشخص شدن منشأ ارز این است كه باید میزان ارز از محل تامین آن كه تنها با استفاده از سیستم بانكی و صرافی های مجاز تعیین شده است، مشخص شود.

نامی با اشاره به این كه بعد از ثبت سفارش، خرید كالای مربوطه در صف مراحل بانكی جهت تخصیص ارز قرار می گیرد، اظهار داشت: این فرآیند ممكن است تا پیش از یك ماه به طول بینجام كه بعد از تخصیص آن سیستم بانكی این مورد را به متقاضی اعلام نموده و واردكنندگان می توانند مبلغ مربوطه را به صورت ال سی (اعتبار اسنادی كه با استفاده از ارتباط بانكی است) پرداخت كنند.

وی اضافه كرد: روش دیگر خرید به صورت T.T یا نقدی است یعنی بخشی از پول یا همه آن بعد از دریافت اسناد حمل به فروشنده به صورت نقدی با استفاده از بانك یا صرافی های مجاز پرداخت می گردد.

در ذیل فرآیند واردات و نحوه تامین ارز در سامانه نیما آمده است.
1397/03/08
23:20:34
5.0 / 5
4713
تگهای خبر: بانك , پول , تولید , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا