مرغوب ترین گیلاس را در اشنویه نوش جان كنید

مرغوب ترین گیلاس را در اشنویه نوش جان كنید

بازاری: رئیس سازمان جهاد كشاورزی آذربایجان غربی اظهار داشت: سالانه حدود 2200 تن گیلاس در استان تولید می گردد.


اسمعیل كریم زاده در گفت وگو با خبرنگار ایسنا اضافه كرد: در سطح استان 1650 هكتار باغ گیلاس داریم كه یك 1250 هكتار آن بارور و 400 هكتار غیربارور است.
وی با اشاره به اینكه متوسط عملكرد در هر هكتار برای محصول گیلاس در سال های گذشته استان 3.6 تن بود، ادامه داد: با عنایت به خسارت های وارد شده به بخش كشاورزی، متوسط عملكرد امسال به 1.7 تن در هكتار رسیده است.
كریم زاده اظهار داشت: آب و ھوای متناسب حاصلخیزی خاك و دارا بودن ارتفاع 1470 متر از سطح دریا همچون دلایلی است كه سبب شده تا مرغوب ترین و متنوع ترین محصول گیلاس در اشنویه به عمل آید.
كریم زاده با اشاره به ارقام گیلاس تولیدی در استان اضافه كرد: ارقام گیلاس در استان شامل تكدانه سیاه و صورتی، خوشه ای، زرد دانشكده، سفید و قرمز ارومیه و ارقام محلی زودرس است كه در این میان ارقام خوشه ای و تك دانه سیاه بیشترین میزان سطح باغات را به خود اختصاص داده اند.
وی با اشاره به قیمت تمام شده انواع گیلاس، افزود: قیمت تمام شده به رقم گیلاس بستگی دارد، چنانچه قیمت تمام شده رقم تكدانه حدود 4000 تومان باشد، بقیه ارقام حدود 2000 تومان است.
وی با اشاره به اینكه رقم تكدانه بیشترین تولید، كیفیت و قیمت را در بازار دارد، قیمت این محصول را از اول فصل برداشت تابحال از 20 تا 12 هزار تومان عنوان كرده و ادامه داد: بقیه ارقام گیلاس اشنویه از 4 تا 8 هزار تومان در بازار خرید و فروش می گردد.
رئیس سازمان جهاد كشاورزی آذربایجان غربی اظهار داشت: گیلاس هر چند نسبت به سایر محصولات كشاورزی از نظر تناژ تولید رقم بزرگی را به خود اختصاص نمی دهد، اما با عنایت به كل تولید در كل كشور، این رقم قابل توجه است.
وی اضافه كرد: آذربایجان غربی با تولید یك پنجم محصولات باغی كشور، ركورد تولید 6.5 میلیون تن محصول كشاورزی در سال زراعی 96-95 را به نام خود ثبت كرده است.1397/04/05
12:55:41
5.0 / 5
4550
تگهای خبر: بازار , تولید , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا