گمرك پاسخ اعتراض واردكنندگان لوازم آرایشی را داد

گمرك پاسخ اعتراض واردكنندگان لوازم آرایشی را داد

بازاری: به دنبال اعتراض واردكنندگان لوازم آرایشی و بهداشتی به اشتباه در افزایش ۱۰ درصدی عوارض گمركی و سود بازرگانی لوازم بهداشتی و عطریات، گمرك ایران اعلام نمود كه این دستگاه تنها طبق تعرفه های اعلامی از جانب سازمان توسعه تجارت عمل می كند.به گزارش بازاری به نقل از ایسنا، در ایام اخیر انجمن واردكنندگان لوازم آرایشی، بهداشتی و عطریات با ارسال نامه ای به وزارت صنعت، معدن و تجارت معترض و مدعی شده بودند كه بر مبنای مصوبه مجلس شورای اسلامی افزایش ۱۰ درصدی عوارض گمركی و سود بازرگانی تنها مربوط به لوازم آرایشی بوده كه با اشتباه وزارت صنعت و گمرك این افزایش تعرفه روی محصولات بهداشتی و عطریات هم اعمال شده است.

بهمن ماه سال قبل بود كه نمایندگان مجلس شورای اسلامی در لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ افزایش ۱۰ درصدی به عوارض گمركی و سود بازرگانی برای واردات لوازم آرایشی را اتخاذ كردند تا رقم عوارض از ۲۶ به ۳۶ درصد افزایش یابد و اینگونه بخشی از هزینه های مربوط به سازمان بهزیستی تامین گردد.

اواخر اردیبهشت ماه سال جاری در نامه ای از جانب انجمن واردكنندگان فرآورده های بهداشتی، آرایشی و عطریات ایران به اداره كل صنایع غذایی، دارویی و بهداشتی وزارت صنعت، معدن و تجارت لوازم آرایشی كه مشمول افزایش ۱۰ درصدی عوارض گمركی و سود بازرگانی می شوند اعلام گردید.

چند روز بعد و در اوایل خردادماه در نامه ای از جانب دفتر مقررات صادرات و واردات به مركز واردات و امور مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گمرك نگاشته شده، لیستی از كالاهای مشمول در مورد تكلیف دولت در خصوص اضافه شدن ۱۰ درصدی به عوارض گمرك و سود بازرگانی لوازم آرایشی در سال ۱۳۹۷ لیستی از كالاهای مشمول ارسال شده است.

با این حال و به علت اشتباه پیش آمده یازدهم تیرماه سال جاری در نامه ای از جانب انجمن واردكنندگان فرآورده های بهداشتی، آرایشی و عطریات ایران به گمرك جمهوری اسلامی ایران تحت عنوان عدم تطابق تعرفه كالاهای آرایشی كه به اشتباه تعرفه محصولات بهداشتی هم ذكر شده است خواهان اصلاح مبحث و ابلاغ آن به گمركات كشور شد.

این مبحث به نقطه ای رسید كه برخی واردكنندگان، گمرك ایران را مقصر این اشتباه اعلام نموده بودند.

در این راستا، علی معقولی، مدیركل مركز واردات و امور مناطق آزاد و ویژه گمرك ایران در گفت وگو با ایسنا، اظهار داشت: گمرك تنها طبق تعرفه هایی كه از جانب سازمان توسعه تجارت به ما اعلام می شود، عمل می كند و پیشنهاد ما این است كه اگر در این خصوص مشكلی وجود دارد، دوستان به جای مطرح كردن این بحث ها در فضای رسانه ای اعتراضات خویش را به صورت حضوری با ما مطرح كنند تا اگر مشكلی در این زمینه وجود دارد، رسیدگی و با بیان مشكلات به سازمان توسعه تجارت موارد یاد شده اصلاح گردد.

وی تصریح كرد كه گمرك ایران بر مبنای فهرست تعرفه هایی كه از جانب نهادهای متولی اعلام تعرفه گمركی ابلاغ می شود، عمل می كنند.

ادعای واردكنندگان لوازم آرایشی در خصوص اشتباه گمرك در حالی است كه گمرك ایران تنها مجری قوانین و سیاست هاست و جزو دستگاه های سیاست گذار به حساب نمی آید؛ در واقع اگر اشتباهی هم صورت گرفته باشد، از جانب وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان توسعه تجارت بوده كه این احتمال وجود دارد كه كد تعرفه ها را اشتباه به گمرك اعلام نموده باشد.
1397/05/03
14:32:37
5.0 / 5
5295
تگهای خبر: سازمان , صنعت , كالا , واردات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا