معاون وزیر كشاورزی:

برنج كشور به پكیج به زراعی نیاز دارد

برنج كشور به پكیج به زراعی نیاز دارد

بازاری: معاون وزیر كشاورزی در امور زراعت اظهار داشت: نبود پكیج به زراعی از مشكلات حوزه برنج كشور است.به گزارش بازاری به نقل از ایسنا - منطقه گیلان، عباس كشاورز در همایش ملی روز مزرعه برنج كه در سالن اجتماعات بانك كشاورزی رشت برگزار شد، اظهار داشت: برای تقویت بخش كشاورزی نیاز است تا حساسیت را در پشتیبانی از تولیدات داخل بالا ببریم و از واردات بی رویه چنین كالایی كه در كشور تولید می شود، پرهیز نماییم.

وی افزایش درآمد كشاورز را از راهكارهای مهم توسعه بخش كشاورزی دانست و اضافه كرد: در كارهای ما، انجام اقداماتی كه برای تحقق این امر تلاش كند، پر رنگ نیستند.

كشاورز افزود: توسعه با پول دولت اتفاق نمی افتد، بلكه دولت باید تسهیل گر باشد و ورود بخش خصوصی می تواند در بهبود وضعیت بخش كشاورزی موثر باشد.

وی با تاكید بر ارتقای حساسیت ها نسبت به جلوگیری از آلودگی آب و خاك، تصریح كرد: اقدامات جدی تری برای حفاظت از خاك های پرارزش كشور باید صورت گیرد.

او با اشاره به اینكه برای بهبود درآمد كشاورزان لازم است، گیاه دومی برای شالیزارها تعریف نماییم، اظهار نمود: كشاورزان گیلانی بعد از برداشت راتون نیاز دارند تا در فصل های پاییز و زمستان در مزارع خود محصول تولید كنند. پژوهشگران مراكز تحقیقاتی بخش كشاورزی در تحقق این امر همت كنند چونكه این كار شدنی است.

معاون وزیر جهاد كشاورزی با اشاره به اینكه عملكرد تولید در شالیزارهای كشور پایین است، خاطرنشان كرد: عملكرد مطلوب تولید شلتوك در هر هكتار باعث افزایش درآمد شالیكاران می گردد و تحقق این امر در اولویت كارهای موسسه تحقیقات برنج كشور قرار بگیرد.

وی با اشاره به اینكه برنامه ما این است كه فقط در دو استان برنج تولید شود، افزود: با عنایت به منابع آبی كشور، نیاز است مواظب سرزمین مان باشیم و بنابراین فقط تولید برنج باید در استانهای گیلان و مازندران باشد.

كشاورز اضافه كرد: نسخه روش های افزایش عملكرد كه منجر به افزایش درآمد كشاورز می گردد هر چه سریعتر باید عرضه شود و تقاضا داریم از جانب مراكز تحقیقات دستورالعمل جامعی در این خصوص ابلاغ شود.

معاون وزیر كشاورزی در امور زراعت برنج با اشاره به اینكه در بخش برنج خلاء بزرگ فنی داریم، تصریح كرد: تغذیه برنج اصلا كارآمد نیست. كود باید متناسب با نیاز برنج داده شود.

وی یكی دیگر از مشكلات برنج كشور را نبود پكیج به زراعی عنوان نمود و اضافه كرد: باید ارتقای مدیریت آب در كنار عملكرد در نظر داشته باشیم. هر طور دیگر اتفاق بیفتد، قابل قبول نیست. در ضمن پدیده تغییر اقلیم خیلی محسوس است. اگر مدیریت نماییم، مشكلی برای ما به وجود نخواهد آمد.

كشاورز وضعیت تولید برنج به صورت مكانیزه را مطلوب دانست و اظهار داشت: مكانیزاسیون در كشور وضعیت خیلی خوبی دارد و جای بسی شادمانی است چون منجر به افزایش درآمد كشاورزان می گردد.

وی با اشاره به اینكه تجدیدنظر بر زنجیره تولید برنج ضروری می باشد، خاطرنشان كرد: برنامه ریزی پنج ساله برای اصلاح این محصول ضروری می باشد.

معاون وزیر كشاورزی اظهار نمود: باید قدرت رقابت را برای كشاورزان بالا ببریم و زمانی این محصول در بازارهای جهانی جای خویش را باز خواهد نمود كه آدرس درستی از مزرعه تا بسته بندی داشته باشد.

وی تصریح كرد: استفاده از بذر گواهی شده عملكرد تولید برنج را بالا می برد. همانطور كه در گندم موفقیت های خوبی نصیب كشور شده این موفقیت ها می تواند نصیب برنج كشور هم بشود.

كشاورز اظهار نمود: هم اكنون در كشور ۴۲۰ هزار تن بذر عالی تولید می گردد و این اتفاق باید در برنج هم بیفتد. امسال با ۱۶۵ میلی متر بارندگی میانگین كشور در تولید گندم مشكلی نداریم. ما می توانیم كشاورزی پربازده تر از امروز داشته باشیم و برای تحقق این امر همه باید تلاش نماییم.


1397/05/04
18:17:56
5.0 / 5
5167
تگهای خبر: تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا