اضافه شدن مشاغل پردرآمد در دومین آزمون استخدام بخش خصوصی، آغاز ثبت نام

اضافه شدن مشاغل پردرآمد در دومین آزمون استخدام بخش خصوصی، آغاز ثبت نام

بازاری: دبیر شورای سیاست گذاری آزمون استخدام بخش خصوصی شركت های صنعتی و تجاری و فناوری از برگزاری دومین دوره این آزمون در آبان و آذرماه امسال اطلاع داد و اظهار داشت: در این دوره شركت كنندگان در 222 عنوان شغلی به رقابت می پردازند، ضمن آنكه با تفاهم نامه ای كه با وزارت كار منعقد شده است، امكان معرفی برگزیدگان به شركت های خارجی فراهم گشته است.به گزارش بازاری به نقل از ایسنا، محمدحسین قمری در نشست خبری امروز با اشاره به اهمیت اشتغال برای افراد تحصیلكرده، اضافه كرد: این امر در سالیان اخیر اهمیت چندانی یافته است؛ چون كه با خیل عظیمی از بیكاران دانشگاهی مواجه شده ایم و نتوانستیم در چند سال اخیر به میزان قابل توجه از تحصیلكردگان دانشگاهی استفاده نماییم.

وی برگزاری آزمون های استخدام بخش خصوصی را همچون راهكارهای رفع چالش بیكاری عنوان نمود و خاطرنشان كرد: نخستین دوره این آزمون در سال قبل برگزار گردید كه برگزاری پس از بررسی چالش های اشتغال بوده است.

قمری با اشاره به جزئیات برگزاری نخستین دوره آزمون استخدام بخش خصوصی شركت های صنعتی – تجاری و فناوری اظهار نمود: فراخوان نخستین دوره این آزمون از شهریور ماه شروع شد كه در خلال آن 60 هزار نفر در 266 عنوان شغلی با یكدیگر به رقابت پرداختند.

دبیر شورای سیاست گذاری آزمون استخدام بخش خصوصی شركت های صنعتی و تجاری و فناوری با بیان این كه در دور اول این آزمون 20 هزار نفر برای مصاحبه شغلی به مرحله دوم راه یافتند، تصریح كرد: از این تعداد 9 هزار نفر انتخاب شدند كه از این تعداد منتخب 6 هزار و 300 نفر به شركت های صنعتی، تجاری و فناور عرضه شدند.

قمری با بیان این كه این آزمون در 7 استان كشور برگزار شد، افزود: در دومین دوره این آزمون در تلاش هستیم تا با همكاری سازمان فنی و حرفه ای و جهاد دانشگاهی تعداد استان های برگزار كننده این آزمون را افزایش دهیم.

وی با اشاره به برگزاری دومین آزمون استخدام بخش خصوصی كشور، اضافه كرد: در این دوره از آزمون تعداد دسته های شغلی در 8 دسته و تعداد عناوین شغلی 222 عنوان تعریف شده است.

به گفته این مقام مسئول، در دومین دوره این آزمون شغل های با درآمد بالا و جدید كه از جانب شركت ها و صنایع تقاضاهایی داشتند، به این دوره از آزمون مشاغل، اضافه و بعضی از آزمون های شغلی سال قبل حذف شدند.

قمری زمان ثبت نام این آزمون را از شهریور ماه جاری دانست و اضافه كرد: مرحله غیر حضوری و اینترنتی این آزمون در آبان ماه و مرحله حضوری آن در آذرماه امسال برگزار می شود.

دبیر شورای سیاست گذاری آزمون استخدام بخش خصوصی شركت های صنعتی و تجاری و فناوری با تاكید بر این كه طراحی و اجرای این آزمون مبتنی بر شایستگی های شغلی بومی احصاء شده در نخستین دوره این آزمون بوده است، اظهار نمود: در این دوره علاوه بر عرضه آموزش های مهارت های نرم و راهنمای تخصصی به شركت كنندگان، امكان معرفی به فرصت های شغلی شركت های خارج از كشور فراهم گشته است.

وی در این باره توضیح داد: بعضی از شركت های خارجی با وزارت كار همكاری دارند كه با تفاهم نامه ای كه با وزارت كار منعقد شده است، متقاضیان با استفاده از این آزمون به شركت های خارجی معرفی می گردند.

قمری هزینه ثبت نام این آزمون را 57 هزار تومان عنوان نمود و اظهار داشت: هزینه های اضافی شامل معرفی منتخبین به شركت ها در این آزمون حذف گردیده است.

*انتقاد به داوران و ارزیابان آزمون استخدامی

دبیر شورای سیاست گذاری آزمون استخدام بخش خصوصی شركت های صنعتی و تجاری و فناوری با اشاره به بعضی از انتقادها نسبت به نحوه داوری توضیح داد: انتقاد به داوران و ارزیابان یك مبحث طبیعی است؛ از این رو برای كاهش این انتقادات تلفیقی از افراد عادی، اعضای هیات علمی و افراد خبره معرفی شده از جانب وزارت كار و جهاد دانشگاهی در تركیب ارزیابان قرار دارن.

وی با بیان این كه ارزیابی افراد منتخب با حضور 800 داور صورت می گیرد، افزود: با این زیر ساخت امیدواریم ارزیابی افراد به شیوه مطلوبی صورت گیرد.

راهكارهایی برای كاهش تقلبات در آزمون اینترنتی استخدامی

وی همینطور در مورد بعضی از تخلفات صورت گرفته در آزمون مرحله اینترنتی آزمون استخدامی شركت های خصوصی، توضیح داد: برای این منظور ما سوالات مطرح شده را در یك زمان محدودی تعریف كرده ایم، ولی این امر امكان تخلفات را به صفر كاهش نمی دهد.

قمری با تاكید بر این كه در آزمون دوره اول تخلفاتی مشاهده شد، اظهار نمود: در نخستین دوره این آزمون افرادی بودند كه فرد دیگری جای آنها به آزمون های اینترنتی پاسخ داده بودند كه ما در مرحله حضوری راستی آزمایی هایی از آنها انجام داده و متوجه تخلف آنها شدیم كه این افراد از دور این رقابت حذف شدند.

وی افزود: علاوه بر آن در مرحله حضوری این آزمون توانمندی های فرد مورد بررسی قرار می گیرد و بر اثر شایستگی های شغلی افراد منتخب به شركت های متقاضی معرفی می گردند.

قمری همینطور به كیفیت آزمون شخصیت شناسی پرداخت و اضافه كرد: در آزمون شخصیت شناسی كه مرحله اول این آزمون است، مساله آسان و سخت در آن مطرح نمی گردد و همینطور ما اعلام نموده ایم كه نتیجه این مرحله در رتبه بندی نهایی آنها اثرگذار نخواهد بود.

وی با بیان این كه طولانی بودن این بخش از آزمون مورد انتقاد قرار گرفته است، خاطرنشان كرد: بر این اساس در دومین آزمون كوشیده ایم تا زمان این آزمون را كاهش دهیم و مستقل از بخش دوم برگزار گردد.

دبیر شورای سیاست گذاری آزمون استخدام بخش خصوصی شركت های صنعتی و تجاری و فناوری با تاكید بر این كه در برگزاری این آزمون استانداردهای بومی كشور مد نظر قرار گرفته است، افزود: بعنوان مثال یكی از شایستگی های شغلی برای كارمندان ایرانی آشنا بودن آنها به نرم افزار فتوشاپ است ولی این امر در سایر كشورها اهمیت چندانی ندارد؛ از این رو ما در این ارزیابی ها مجبوریم این نوع شایستگی ها را در آزمون اضافه نماییم تا بتوانیم معرفی موفق تری داشته باشیم.

وی همینطور تصریح كرد: اهمیت این آزمون برای افراد در این است كه به شركت كنندگان دلایل عدم پذیرش آنها در شركت ها را اعلام نماییم.
ضرورت برگزاری آزمون و بحران اقتصادی در كشور
قمری با اشاره به شرایط ارزی ماه های اخیر در كشور و وضعیت اقتصادی، اظهار داشت: علی رغم بحران های بوجود آمده در كشور مشاهده كردیم كه انتظار شركت ها ارتقاء یافته است، به گونه ای كه در هفته گذشته ركورد صادرات از مرز خسروی شكسته شد و این امر فرصت مناسبی برای شركت ها برای جذب نیرو به منظور توسعه صادرات خود فراهم نموده است.
او همینطور به ایجاد یك میلیون شغل در كشور از جانب دولت اشاره نمود و خاطرنشان كرد: یك میلیارد دلار از صندوق ارزی برای این امر در نظر گرفته شده است، و این زمینه می تواند بر اهمیت این آزمون بیفزاید.
جزییات دومین آزمون فرصت های شغلی كشور
وی با بیان این كه دومین دوره آزمون استخدامی بخش خصوصی شركت های صنعتی، تجاری و فناوری در هشت دسته برگزار می شود، اظهار داشت: این هشت دسته شامل " هنر و رسانه و آموزش"، " مالی و اداری"، " مهندسی"، "مدیریتی"، "بازاریابی و فروش"، "كارشناسی و عرضه خدمات" و " فناوری اطلاعات"، " فنی و اجرایی" است.
1397/06/10
15:37:02
5.0 / 5
4786
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , خدمات , دلار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا