ثبت ارقام جدید از نقدینگی

متهم بازار ارز ۱۶۰۰ هزار میلیاردی شد

متهم بازار ارز ۱۶۰۰ هزار میلیاردی شد

بازاری: شاخص اقتصادی پر حاشیه ای كه یكی از عاملان اصلی نوسان تند بازار ارز معرفی می گردد همچنان با روند رو به رشدی به مسیر خود ادامه می دهد؛ حجم نقدینگی به حدود ۱۶۰۲ هزار میلیارد تومان رسید.


به گزارش بازاری به نقل از ایسنا، تازه ترین آماری كه بانك مركزی اعلام نموده نشان داده است حجم نقدینگی در انتها تیرماه امسال به حدود ۱۶۰۲ هزار میلیارد تومان رسیده كه نسبت به اسفندماه تا ۴.۷ درصد و در مقایسه با تیرماه سال قبل ۲۰.۱ درصد رشد دارد. گر چه نقدینگی همچنان افزایشی پیش رفته، اما در مقایسه با دوره های پیش از سرعت رشد آن تا حدی كم شده است؛ به صورتی كه در تیرماه ۱۳۹۶ نسبت به اسفندماه سال پیش از آن حدود ۶.۴ درصد و همینطور تیرماه ۱۳۹۶ به همین ماه در سال ۱۳۹۵، ۲۳.۳ درصد رشد داشت. حجم نقدینگی در تیرماه امسال نسبت به تیرماه ۱۳۹۵ حدود ۵۲۰ هزار میلیارد تومان و در مقایسه با همین ماه در سال قبل تا ۲۷۰ هزار میلیارد تومان رشد دارد. از مجموع نقدینگی موجود ۱۳۸۷ هزار میلیارد تومان را شبه پول تشكیل می دهد كه عمده آن مربوط به سپرده های بانكی و ۲۱۴ هزار میلیارد تومان دیگر مربوط به پول در گردش بوده است.

در حالی رقم نقدینگی همچنان در اقتصاد ایران رو به رشد حركت می كند كه بارها از جانب برخی مسئولان و كارشناسان بعنوان عامل اصلی التهابات بازار ارز معرفی شده است و گفته می گردد سرگردانی این نقدینگی و روند رو به رشد آن كه محل مشخصی برای سرمایه گذاری ندارد، باعث حركت به سمت بازار ارز شده است.

این در حالی است كه همتی -رئیس كل بانك مركزی- در ابتدای حضور خود در این بانك وضعیت كنونی بازار ارز را محصولی از عدم كنترل و هدایت جریان نقدینگی بی ضابطه توسط شبكه بانكی عنوان كرده بود. وی البته در ایام اخیر هم انتقادات خود نسبت به این مورد را بار دیگر بیان كرد و وقتی پس از آن بازار ارز تا حدی درگیر التهاب شد، بعضی از تحلیلگران معتقد بودند مسائل مطرح شده در مورد نقدینگی از جانب رئیس كل بانك مركزی عاملی اثرگذار بر شرایط بازار بوده است.

با این حال برخی دیگر از كارشناسان معتقدند كه حجم نقدینگی موجود هنوز وحشتناك نیست و اگر با چاپ پول همراه نشده و دولت بتواند این حجم نقدینگی را به سمت بازارهای مولد حركت دهد می تواند عاملی برای رشد اقتصادی باشد تا این كه عامل ویرانگر بازارهایی همچون ارز تلقی شود.
1397/06/19
14:00:09
5.0 / 5
5322
تگهای خبر: آمار , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا