كرباسیان خبر داد

تمدید ۲۵ ساله قرارداد معدنی ایران با گینه

تمدید ۲۵ ساله قرارداد معدنی ایران با گینه

بازاری: معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از تمدید ۲۵ ساله قرارداد با معدن بوكسیت گینه با سهم برابر میان ایران و این كشور اطلاع داد و اعلام نمود: كارخانه تولید پودر آلومینیوم هم در منطقه ویژه پارسیان امروز تولید خویش را شروع كرد.


به گزارش بازاری به نقل از ایسنا، مهدی كرباسیان - رئیس هیات عامل ایمیدرو - امروز (سه شنبه) در مراسم امضای تفاهم نامه واگذاری زمین كارخانه های ۸۰۰ هزار تنی آلومینا در منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی بر پارسیان از افتتاح پروژه تولید پودر آلومینیوم كه با همكاری بخش خصوصی و ایمیدرو در دولت یازدهم تاسیس شده، اطلاع داد و اظهار داشت: حجم سرمایه گذاری در این پروژه و همینطور پروژه قبلی تولید شمش آلومینیوم ۶۰۰ میلیون یورو پیش بینی شده است.
وی با اشاره به اینكه این دو پروژه می توانند زنجیره آلومینیوم را كامل و ارزش افزوده برای كشور فراهم آورد، اظهار داشت: در پروژه اول ۱۶۰ هزار تن محصولات نوردی آلومینیوم در لامرد كه در كنار آلومینیوم جنوب است در سه ماهه آخر امسال به بهره برداری خواهد رسید.
به گفته رئیس هیات عامل ایمیدرو، این پروژه رتبه ایران در تولید شمش آلومینیوم در جهان را از ۱۸ به ۱۲ ارتقا خواهد داد و همینطور كمبودهای كشور در بخش هایی مانند ورق آلومینیوم كه فقط با استفاده از واردات تامین می گردد را جبران می كند.
او با اشاره به اینكه حدود ۴۰ درصد از قیمت تمام شده پروژه اول مربوط به پودر آلومینیوم است كه در پروژه دوم پیش بینی شده تولید شود، درباره این پروژه اظهار داشت: با عنایت به اینكه ذخیره بوكسیت (سنگ معدن فلز آلومینیوم) مورد نیاز در تولید پودر آلومینیوم كافی نیست و اینكه برای تولید ۸۰۰ هزار تن شمش آلومینیوم تا سال آینده به حدود ۱.۶ میلیون تن بوكسیت نیاز داریم، پروژه دوم كه امروز افتتاح می شود، كارخانه تولید پودر آلومینیوم است كه در منطقه ویژه پارسیان جانمایی شده است.
كرباسیان با اشاره به اینكه هم اكنون ۲۴۰ هزار تن پودر آلومینیوم در جاجرم تولید می شود، اضافه كرد: در نیمه دوم امسال، اسكله اول بندر پارسیان كه از سال ۱۳۹۶ شروع به كار كرده بود، به بهره برداری می رسد. با عنایت به اینكه منطقه ویژه پارسیان نزدیك لامرد است، با استفاده از این اسكله می توان نیاز واردات محصول شركت آلومینیوم جنوب و بوكسیت كارخانه دوم كه امروز مقدمات آن فراهم گشته است را تامین كرد.
وی با اشاره به اینكه سیاست دولت این است كه بخش خصوصی را در سرمایه گذاری ها وارد كند، اظهار نمود: بخش خصوصی در كارخانه دوم نقش اساسی دارد؛ به طوریكه سهام شركت آلومینیوم خاتم اراك در این پروژه ۵۵ درصد، شركت آلومینیوم جنوب ۳۵ درصد و ایمیدرو ۱۰ درصد است. در پروژه اول هم ۷۰ درصد خاتم اراك و ۳۰ درصد ایمیدرو سهام دار هستند.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اضافه كرد: با عنایت به اینكه كارخانه تولید شمش آلومینیوم ۴۰ هزار تنی جاجرم هم در پاییز امسال به بهره برداری خواهد رسید، شركت ایرالكو و المهدی هم به تولید پودر آلومینیوم كه در پروژه دوم در نظر گرفته شده، نیاز خواهند داشت.
كرباسیان در ادامه از تمدید قرار داد ۲۵ ساله با معدن بوكسیت گینه با سهم برابر ایران و گینه در این قرار داد اطلاع داد و اظهار داشت: عملیات اكتشافی كه تابحال در معدن گینه انجام شده است ذخیره بوكسیت را از ۷۵ به ۱۲۰ میلیون تن رسانده است.
به گفته وی، ذخیره این معدن بیشتر از ۱۲۰ میلیون تن است و همینطور قرارداد منعقد شده از معدود قراردادهایی هست كه به كشورهای دیگر اجازه خروج بوكسیت را داده است، چراكه كشور گینه تصمیم گرفته از این پس فقط پودر آلومینیوم صادر كند.
كرباسیان همینطور با اشاره به اینكه شركت ساخت پودر آلومینیوم باید چند مرحله برای تهیه مواد اولیه بپیماید كه مرحله اول آن انعقاد قراردادهای دراز مدت تامین بوكسیت با استرالیا، برزیل و گینه است، از انتخاب گینه بعنوان پشتوانه تامین بوكسیت مورد نیاز كشور اطلاع داد.
وی با اشاره به اینكه معدن بوكسیت گینه هنوز به بهره برداری نرسیده است، خاطرنشان كرد: شركت های تولید پودر آلومینیوم در آخرین اقدام، در یك مناقصه بین المللی برای بهره برداری از معدن بوكسیت گینه كه در آلمان برگزار شد، از ۱۸ شركت خارجی هشت شركت را انتخاب كردند و هم اكنون در مرحله قیمت گذاری هستند.
معاون وزیر صنعت، معدن وتجارت همینطور با اشاره به اینكه حدود ۶۰ درصد مواد اولیه تولید پودر آلومینیوم، انرژی و محصولات داخلی است، اظهار داشت: منطقه ویژه پارسیان و لامرد از لحاظ زیر ساخت یعنی آب، برق و گاز آماده هستند.
كرباسیان خاطرنشان كرد كه مصرف آلومینیوم در جهان سالانه حدود شش درصد افزایش می یابد.1397/06/20
13:38:50
5.0 / 5
5499
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا