نوبخت: بودجه ۹۸ را در زمان معین تقدیم مجلس می نماییم

نوبخت: بودجه ۹۸ را در زمان معین تقدیم مجلس می نماییم

بازاری: رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به تلاطم فضای بین المللی اظهار داشت: پیش بینی برای بودجه ۹۸ كار دشواری است. تلاش دولت این است كه بودجه را با دقت ارزیابی كرده و در زمان معین آن راتقدیم مجلس كند.به گزارش بازاری به نقل از خانه ملت، محمدباقر نوبخت اظهار داشت: با عنایت به اینكه نیمی از سال ۹۷ گذشته، ۵۰ درصد بودجه قابل ارزیابی است؛ بودجه ۳۸۶ هزار میلیارد تومانی عمومی كشور در میان دستگاه های مختلف اجرایی كشور (حدود ۳۱ دستگاه) توزیع می گردد.
وی اضافه كرد: خوشبختانه هر كمیسیونی به اقتضای دستگاه های اجرایی كه با آنها مرتبط می باشد علاقمند است بدانند در ۶ ماه نخست چه سهمی را دستگاه های مرتبط از بودجه و منابع داشته اند.
رئیس سازمان برنامه و بودجه كشور با اشاره به اینكه ما از بودجه ۳۸۶ هزارمیلیارد تومانی در نیمه اول سال، بالغ بر ۱۵۴ هزارمیلیارد تومان از محل مالیات ها، فروش نفت و واگذاری اوراق مالی درآمد داشته ایم، افزود: این درآمدها به تفكیك هركدام از مالیات ها ۶۳ هزارمیلیارد تومان، آنچه كه مربوط به نفت می باشد ۶۳ هزار میلیارد تومان و ۲۷ هزارمیلیارد تومان هم مرتبط به اوراق مالی می شود، البته ۶ هزار هشتصد میلیارد تومان از اوراق بند(ز) است.
وی با اشاره به اینكه ۷ هزار و دویست میلیارد تومان هم توانسته ایم از تنخواه در بانك مركزی استفاده نماییم، اظهار داشت: جمع ۱۶۸ هزارمیلیارد تومان توزیع شد و از این ارقام ۱۳۶ هزارمیلیارد تومان برای هزینه ای، ۲۷ هزار میلیارد تومان برای طرح های عمرانی و ۵ هزار میلیارد تومان هم برای خرید اوراق سررسید شده است كه البته آنچه كه مربوط به مسائل عمرانی است ۲۷ هزارمیلیارد تومان است؛ در سال قبل این موقع ۷ هزارمیلیاردتومان بود كه خوشبختانه از نظر طرح های عمرانی قابل توجه است.
نوبخت با اشاره به اینكه همه ارقام ما در شش ماهه اول، نسبت به ۶ ماهه اول سال قبل بیشتر است، اضافه كرد: همه این ارقام نسبت به آنچه كه در قانون پیش بینی كرده بودیم كمتر است؛ امروز كمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس مایل بود كه گزارشی داشته باشند و ببینند نیروهای مسلح، وزارت كشور، سازمان انرژی اتمی، وزارت دفاع، وزارت اطلاعات و سازمان هایی كه در رابطه با این كمیسیون هستند، هركدام چه سهمی از بودجه داشتند و به چه نحوی توانستند از این منابع شش ماهه اول برخوردار بشوند كه بنده گزارشی را در كمیسیون برنامه و بودجه داشتم و از این فرصت بهره برده به كمیسیون امنیت ملی رفتم و گزارشی از عملكرد بودجه را تقدیم این كمیسیون كردم.
وی بابیان اینكه ما خودمان را برای لایحه بودجه سال ۹۸ آماده می نماییم، تصریح كرد: همانطور كه مستحضرید ۱۵ آذرماه هرسال بودجه را به مجلس تقدیم می نماییم، به جهت اینكه بودجه در زمان مناسب حاضر شود از ۱۵ مردادماه این كار را شروع كردیم و حداقل ۸ جلسه بعنوان ستاد بودجه تشكیل داده ایم.
وی با اشاره به اینكه ما در مراحل آخر كار لایحه بودجه هستیم، افزود: در مراحل آخر كار لایحه بودجه قرار داریم و بعد باید آن را به دولت بدهیم، فرآیندی هم در دولت باید صورت گیرد و بعد از آن به مجلس تقدیم می گردد.
رئیس سازمان برنامه و بودجه مطرح كرد: دستگاه ها و همینطور كمیسیون ها علاقمند هستند كه بدانند كه چه مقدار از مأموریت دستگاه ها باقی مانده است كه باید آن را در بودجه ۹۸ كه الان در دست تهیه است، به انجام برسانیم.
نوبخت با تاكید براینكه تا الان مشكلی برای این كه بودجه در ۱۵ آذرماه تقدیم شود، نداشته ایم، افزود: طی ۵ سال قبل فقط یك سال آن هم به علت مسائل سیاسی و برجام ما منتظر ماندیم تا اجرایی شود بعد بودجه را تقدیم مجلس كردیم؛ در دولت یازدهم و دوازدهم دقیقاً در همان وقت قانونی ۱۵ آذرماه بودجه را تقدیم مجلس كرده ایم.
وی تاكید كرد: امسال هم خودمان را آماده كرده ایم تا بودجه همان زمان مشخص تقدیم شود.
رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به ماده یك قانون محاسبات عمومی، خاطرنشان كرد: البته باتوجه به تعریفی كه ماده یك قانون محاسبات عمومی و بودجه دارد و بودجه را یك پیش بینی از منابع و مصارف می داند؛ از الان ما برای سال آینده آن هم در شرایط تحریمی پیش بینی میكنیم كه دقیقاً چقدر نفت خواهیم فروخت و قیمت هربشكه نفت چقدر خواهد شد؛ با عنایت به تلاطمی كه در فضای بین المللی وجود دارد، كار دشواری است، اما ما تلاش می نماییم تا آنجا كه امكان دارد با دقت ارزیابی كرده و امیدواریم كه با همه این اتفاقات به وقت بودجه را تقدیم مجلس نماییم.


1397/07/11
12:06:55
5.0 / 5
4517
تگهای خبر: بانك , بانك مركزی , بودجه , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا