پورابراهیمی در گفتگو با مهر:

مجلس ساز و كار دولت برای بسته های حمایتی را نپذیرفت

مجلس ساز و كار دولت برای بسته های حمایتی را نپذیرفت

بازاری: رئیس كمیسیون اقتصادی مجلس، جزئیات بسته حمایتی دولت را شرح داد و اظهار داشت: مجلس با این بسته حمایتی مخالف و پیشنهادات جدید را مطرح كرده است.محمدرضا پورابراهیمی در گفت وگو با خبرنگار مهر، با اشاره به جلسه غیرعلنی امروز مجلس با حضور نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه، تصریح كرد: در جلسه امروز دولت گزارشی را از اقداماتش برای تنظیم بازار و پشتیبانی از اشتغال عرضه داد.
وی افزود: در جلسه امروز معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، رئیس سازمان تعزیرات و وزیر جهاد كشاورزی گزارشی از اقدامات خود عرضه كردند؛ همینطور رؤسای كمیسیون ها در جلسه امروز سخنرانی كردند.
رئیس كمیسیون اقتصادی مجلس اضافه كرد: مجلس روش های دولت برای اجرای بسته های حمایتی را قبول ندارد؛ به خصوص در پرداخت ها، دولت می خواهد ۱۷ میلیارد دلار در طول سال به یارانه كالاهای اساسی اختصاص دهد تا قیمت كالاهای اساسی كاهش پیدا كند. به نظر ما این كار اتلاف منابع است، به این دلیل كه متوسط قیمت كالاهای اساسی حدود ۴۰ تا ۷۰ درصد از قیمت متعارف كه با دلار ۴۲۰۰ در نظر گرفته می شود، افزایش یافته است.
پورابراهیمی خاطرنشان كرد: هم اكنون بخش زیادی از جمعیت غیرایرانی كشور (شامل حدود سه میلیون افاغنه و سه میلیون توریست خارجی) از كالاهای اساسی استفاده می نمایند كه دولت یارانه زیادی برای پایین آوردن قیمت آنها می پردازد.
عضو شورای عالی هماهنگی امور اقتصادی قوا اظهار داشت: یارانه ای كه دولت به این شكل بابت ارز ترجیحی توزیع می نماید، به معنای هدر دادن منابع است. محاسبات ما نشان داده است كه تنها ۳۰ درصد این منابع به اهداف مورد نظر دولت اختصاص می یابد و ۷۰ درصد منابع پِرت می شود؛ ازاین رو پیشنهاد ما كه مورد موافقت مركز پژوهش ها قرار گرفت این است كه این یارانه به صورت سرانه مصرف بین مردم توزیع شود؛ با این سازوكار، تولید هم دچار مشكل نخواهد شد.
پورابراهیمی افزود: اگر دولت ۱۷ میلیارد دلار برای یارانه كالاهای اساسی در نظر گرفته باشد، این منبع به صورت رانت توزیع می گردد. اگر این عدد بین جمعیت ۸۰ میلیونی كشور توزیع شود، حدود ۶۰۰ هزار تومان به هر خانواده اختصاص خواهد یافت كه به صورت مستقیم به خانوارها پرداخت گردد كه در این صورت تعداد جمعیت مشخص بوده و باعث كاهش مصرف كالاهای اساسی خواهد شد.
وی در تشریح تبعات اجرای مدل مورد نظر دولت اظهار داشت: با سازوكاری كه دولت در نظر دارد، هر كسی مصرف بیشتری كند، از یارانه بیشتری بهره مند شده است؛ علاوه بر این، قاچاق كالاهای اساسی به شدت افزایش می یابد. طبق آمار موجود، قاچاق كالا از شهرهای مرزی به شدت افزایش یافته است. دولت باید پاسخ دهد كه آیا تبعات این مدل را خواهد پذیرفت یا خیر؟
رئیس كمیسیون اقتصادی مجلس افزود: علاوه بر این، دولت ۱۲ هزار میلیارد تومان منابع برای سبد حمایتی موقت در نظر گرفته است كه برای هر خانواده حدود ۶۰۰ هزار تومان پرداخت می گردد كه ما پیشنهاد می نماییم در دو نوبت ۳۰۰ هزار تومانی در قالب كارت هایی برای خرید كالاهای اساسی، این منبع اختصاص پیدا كند. علاوه بر این، اگر دولت فقط اقشار صدمه پذیر را مد نظر قرار دهد كه حدود ۵۰ درصد جمعیت كشور را شامل می شود، می تواند یارانه بیشتری پرداخت كند كه حدود یك میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است كه در چهار مرحله قابلیت پرداخت دارد.
وی تاكید كرد: از مهمترین بحث هایی كه امروز عنوان شد، این بود كه دولت منبع ۱۲ تا ۱۴ میلیارد دلاری كه در نظر دارد، فقط از محل فروش سوخت پالایشگاه ها، پتروشیمی ها و فروش سنگ آهن است ولی مابه التفاوت نرخ ارز در بودجه و بازار و همینطور قیمت بنزین، در نظر گرفته نشده است.
رئیس كمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تصریح كرد: ارز امروز با قیمت های بالا در بازار به فروش می رسد و دولت باید این مابه التفاوت را محاسبه كند.

1397/07/17
12:53:54
5.0 / 5
4750
تگهای خبر: آمار , اقتصاد , بازار , بودجه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا