رئیس مركز ملی فرش ایران:

فرش معتمد قزوین قابلیت ثبت ملی و جهانی دارد

فرش معتمد قزوین قابلیت ثبت ملی و جهانی دارد

بازاری: رئیس مركز ملی فرش ایران با بیان این كه ۶۰۰ هزار بافنده فرش در كشور بیمه می شوند، اظهار داشت: باید در قانون بودجه بیمه بافندگان دیده شود و با كمك مجلس امید می رود سهم بیمه تأمین اجتماعی افزایش یابد و ۶۰۰ هزار بیمه شده در صنعت فرش داشته باشیم.


به گزارش بازاری به نقل از ایسنا، «فرشته دست پاك» در آئین گشایش یازدهمین نمایشگاه فرش دستباف و تابلو فرش كه در قزوین برگزار شد، اظهار نمود: فرش معتمد قزوین حرف زیادی برای گفتن دارد و می تواند ثبت ملی و جهانی شود.

وی اشاره كرد: اگر فرش قزوین ثبت جهانی شود می تواند از سازمان مالكیت معنوی هم مجوز بگیرد و جایگاه بالاتری پیدا كند و برند شود.

دست پاك اشاره كرد: نقش فرش در كشور زیاد است و فرش دستباف، آن قدر نقش پررنگی دارد كه حذف شدنی نیست و این هنر جهت زندگی ما مانند انگشتان دست برای انجام كارهاست و آن قدر تأثیرگذار است كه نمی توان آنرا نادیده گرفت و شاید هیچ هنر و صنعتی مانند فرش حامل فرهنگ و تمدن و تأثیرگذار در اقتصاد و اشتغال نباشد.

وی اظهار داشت: با شكل گیری بزرگ ترین صنف در شهر و روستا در صنعت و هنر فرش بیشتر از ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر فعالیت می نمایند كه باید بتوانیم از این ظرفیت به خوبی استفاده نمائیم و به اقتصاد خود رونق دهیم.

رئیس مركز ملی فرش ایران تصریح كرد: با همه بی مهری ها در این صنعت، هنوز هم فرش دستباف در ردیف سه كالای مهم صادراتی كشور است و با كمترین سرمایه گذاری بیشترین ارزش را دارد.

وی تصریح كرد: برای احداث هر شغل در بخش صنعت حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان لازم است در حالیكه در صنعت فرش با ۱۰ تا ۲۰ میلیون حداقل سه شغل احداث میگردد.

دست پاك اظهار نمود: توجه به امنیت شغلی بافندگان و تأمین بیمه از دغدغه های فعالان این بخش است كه باید برطرف شود در غیراین صورت كسی ترغیب نمی گردد به سمت این هنر و صنعت برود.

وی اشاره كرد: باید در قانون بودجه بیمه بافندگان دیده شود و با كمك مجلس امید می رود سهم بیمه تأمین اجتماعی افزایش یابد و ۶۰۰ هزار بیمه شده در صنعت فرش داشته باشیم.

دست پاك تصریح كرد: صادرات فرش از دغدغه های جدی ما در این مركز است، چون جهانیان با فرش ایرانی آشنا هستند و می دانند هویت فرهنگ و هنر كشور است و می توان گفت فرش ایرانی شناسنامه دوم و پرچم دوم و پاسپورت معنوی ایرانی هاست كه باید از آن مراقبت نماییم.


1397/10/05
17:52:28
5.0 / 5
4428
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا