، مقصر افزایش قیمت خودرو كیست؟،

بی ثباتی نرخ ارز در كنار تحریم ها و دلالان عامل افزایش قیمت خودرو

بی ثباتی نرخ ارز در كنار تحریم ها و دلالان عامل افزایش قیمت خودرو

به گزارش بازاری یك كارشناس صنعت خودرو، عامل افزایش قیمت خودرو را در نگاه اول افزایش ناگهانی قیمت ارز و بی ثباتی آن دانسته و اعتقاد دارد كه محدودیت هایی كه سبب افزایش نرخ ارز شد، قیمت خودرو را هم افزایش داد.


شهرام آزادی - عضو هیأت علمی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی - در گفت و گو با ایسنا، درباب عواملی كه سبب افزایش قیمت خودرو شده اظهار نمود: چند عامل اصلی در افزایش قیمت خودرو نقش داشته اند كه شروع آن با افزایش نرخ ارز شروع شد كه جزو مهمترین عامل ها بشمار می رود.
وی ادامه داد: بنظر می رسد سیاست های نادرست بانك مركزی در اوایل امسال در تعیین نرخ ارز و محدودیت هایی كه بوجود آمد، سبب افزایش نرخ ارز و به دنبال آن افزایش قیمت خودرو شد. علاوه بر این باید در نظر بگیریم خودروهایی كه مدعی هستیم با برند داخلی تولید می شوند باز به صورتی وابستگی ارزی داشته كه میزان این وابستگی كم هم نیست. این وابستگی از بابت مواد اولیه و قطعاتی است كه باید از خارج تأمین شوند؛ بدین سبب افزایش نرخ ارز موجب افزایش قیمت خودرو باز شده است.
این كارشناس صنعت خودرو عامل دیگر افزایش قیمت خودرو را كاهش میزان تولیدات بیان كرده و اظهار داشت: مشكلات خودروسازان از بابت تأمین قطعات در شرایط تحریم ها و همین طور كمبود نقدینگی ناشی از زیان خودروسازان طی سال های اخیر باز مشكلاتی به وجود آورده است.
آزادی با تاكید بر اینكه انباشته شدن بدهی خودروسازان به قطعه سازان مزید بر علت شده، اشاره كرد: این مساله سبب شده عرضه كم صورت گیرد و در قبال آن تقاضایی كه حتی به صورت كاذب به وجود آمد باز تأثیرگذار بود كه علت آن كاهش ارزش پول بوده و مردم حس كردند كه قیمت ها رو به افزایش است و تمایل به خرید بعنوان سرمایه گذاری بیشتر شد كه خود از عوامل افزایش قیمت خودرو بوده است.
عضو هیأت علمی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی اظهار نمود: علاوه بر افزایش نرخ ارز، تحریم ها و عدم تناسب عرضه و تقاضا به سبب كمبود نقدینگی خودروسازان؛ می توان به نقش دلال ها و واسطه ها كه سوءاستفاده گران این وضعیت بوده اند بعنوان عامل چهارم افزایش قیمت خودرو اشاره نمود.1397/12/09
15:59:28
5.0 / 5
4447
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا