آیا همه پوشاك وارداتی، قاچاق هستند؟

آیا همه پوشاك وارداتی، قاچاق هستند؟

بازاری: دبیر اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاك ایران از تعطیلی ۱۱۰ فروشگاه به سبب فروش كالای قاچاق تا آخر سال ۱۳۹۷ آگاهی داد و قاچاق و كمبود مواد اولیه را همچون مهم ترین مشكلات صنعت پوشاك عنوان نمود.


سعید جلالی قدیری در گفت و گو با ایسنا، مهم ترین و بزرگترین مشكل صنعت پوشاك را قاچاق عنوان نمود و اظهار داشت: پارسال مانند اتفاقی كه در سال ۱۳۹۱ افتاد، قاچاق طی یك دوره ای به علت بالا رفتن نرخ محدود شد اما دوباره به سرعت جایگزین شد.

وی ادامه داد: سال ۱۳۹۱ نرخ ارز سه برابر شد و گفته می شد كه قاچاق توجیه اقتصادی ندارد، اما با گذشت كمتر از یك سال دوباره با هجمه قاچاق مواجه شدیم و بیشتر از ۴۰ درصد بازار را از دست دادیم.

دبیر اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاك ایران با اشاره به این كه طبق اعلام ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز میزان قاچاق پوشاك در سال ۱۳۹۳ بیشتر از سه میلیارد دلار و هم اكنون معادل ۲.۵ میلیارد دلار است، اشاره كرد: آمارها نشان داده است قاچاق پوشاك كاهش محسوسی نداشته و افزایش نرخ ارز نمی تواند عامل از بین رفتن قاچاق باشد؛ چراكه پس از مدتی تورم و نرخ های جدی عادی می شود.

قدیری در ادامه از محرز شدن قاچاق در ۱۱۰ فروشگاه تا آخر سال ۱۳۹۷ آگاهی داد و ابراز امیدواری كرد كه طرح مبارزه با قاچاق در مراحل بعدی گسترش پیدا كند.

به گزارش بازاری به نقل از ایسنا، تولیدكنندگان پوشاك در ایران بارها خواهان برخورد با فعالیت فروشندگان پوشاك قاچاق شدند تا این كه درنهایت ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز سال قبل اعلام نمود كه از شروع دی ماه امسال، با هماهنگی دستگاه های مختلف با تمام فروشندگان برندهای بدون مجوز رسمی پوشاك برخورد قاطع خواهد شد. وی با اشاره به این كه این طرح گام به گام است، اظهار نمود كه ۲۰۰ هزار فروشگاه پوشاك در سطح ایران وجود دارد كه هنوز همه آنها بررسی نشدند.

دبیر اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاك ایران هم چنین با اشاره به این كه در طرح جدید مبارزه با قاچاق كالای قاچاق به راحتی از كالایی كه قانونی وارد شده، قابل تمایز است، اظهار داشت: در این طرح پوشاك وارداتی حتماً باید كد شناسه كالا داشته باشند كه این كد هنگام ثبت سفارش در سامانه ثبت شده و پشتوانه سیستمی دارد.
قدیری افزود: قبلاً هر طرحی بویژه طرح های شناسه كدگذاری شروع می شد، با معضلی به اسم كالای موجود در بازار مواجه می شد، اما مزیت دیگر طرح مذكور این است كه طبق ماده هفت دستورالعمل اجرایی آن، ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز مهلتی تعیین كرد كه اجناس موجود در انبارها تمام شود و هم چنین ساز و كاری ایجاد كرد كه كسانی كه به صورت قانونی پوشاك وارد كرده بودند ولی شناسه نگرفته بودند، باز وضعیت خودرا مشخص كنند.
وی با اشاره به ممنوعیت واردات پوشاك به علت مشكلات ارزی از خرداد ماه سال گذشته، اشاره كرد: بدین سبب هر پوشاك وارداتی كه هم اكنون در سطح بازار مشاهده می شود پوشاك قاچاق شمرده می شود.
البته بگفته دبیر اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاك ایران امكان دارد كسانی هم از قبل پوشاك وارداتی در انبارهای خود داشته باشند كه در ماده هفت دستورالعمل اجرایی دیده شده كه در آن واردكنندگان باید مراحل سختی را طی كنند تا محرز شود كه كالای آنها قانونی وارد شده است.

مواد اولیه باید آسان و به اندازه كفایت تأمین شود
قدیری در ادامه با اشاره به این كه در سال جدید تأمین مواد اولیه صنایع نساجی و پوشاك با مشكل مواجهند، اشاره كرد: هم اكنون مراحل ثبت سفارش و تخصیص ارز برای مواد اولیه و ماشین آلات صنعت نساجی خیلی دشوار است و این مشكل موجب افزایش قیمت مواد اولیه تولید پوشاك شده است.

وی ادامه داد: برای مثال قیمت جهانی نخ پنبه، سه دلار است و با هزینه عوارض، حقوق گمركی و حمل و نقل در نهایت به چهار دلار می رسد كه به نرخ نیمایی حداكثر باید ۳۸ هزار تومان به دست مصرف كننده برسد؛ اما در بازار ۵۸ هزار تومان فروخته می شود كه باید بدانیم علت آن چیست.

دبیر اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاك ایران با اشاره به این كه تولیدكننده پوشاك با نخی كه بیشتر از ۷۰ درصد افزایش قیمت داشته، چگونه می تواند با محصولات جهانی رقابت كند، اشاره كرد: روندی كه دولت برای تأمین مواد اولیه در پیش گرفته روند درستی نیست. ما حتماً باید با سیستم نیما كار نماییم و اگر ارز تخصیص داده نشود، شاهد همین قیمت های كاذب مانند نخ پنبه در بازار هستیم.

قدیری ضمن ابراز نارضایتی نسبت به مصوبه ای كه اواخر سال قبل برای تأمین بازار شب عید به مناطق آزاد اجازه واردات ۱۴۰ میلیون دلار كالای تمام شده بدون انتقال ارز را داده بود، اظهار داشت: این در شرایطی است كه اگر دو ماه قبل مواد اولیه صنایع تأمین شده بود دیگر مشكلی وجود نداشت. البته پوشاك در این مصوبه نیست اما سایر صنایع متضرر می شوند.

او همینطور درانتها اصرار كرد كه مواد اولیه باید آسان و به اندازه كفایت تأمین شود، اما حدود یك ماه است كه ارز تخصیص داده شده به مواد اولیه پوشاك خیلی كم است.1398/01/10
22:59:36
5.0 / 5
4498
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا