رئیس قوه قضاییه:

اجرای قانون رسیدگی به دارایی مسئولان برای صیانت از حیثیت مسئولان و مقامات جمهوری اسلامی است

اجرای قانون رسیدگی به دارایی مسئولان برای صیانت از حیثیت مسئولان و مقامات جمهوری اسلامی است

بازاری: رئیس قوه قضاییه با اشاره به اینكه هدف ما از اجرای قانون رسیدگی به دارایی مسئولان، مچ گیری نیست، اظهار داشت: در واقع، این قانون برای صیانت هر چه بیشتر از حیثیت مسئولان و مقامات جمهوری اسلامی است.


به گزارش بازاری به نقل از ایسنا، آیت الله سید ابراهیم رئیسی در جلسه مسئولان عالی قضائی با تبریك حلول ماه مبارك رمضان، ماه ضیافت الله و بهار قرآن، اشاره كرد: انسان وقتی میزبان كسی است، تمام تلاش خودرا به كار می گیرد كه بهترین ها را برای میهمانش فراهم آورد. حال وقتی میزبان انسان خداوند باشد، بالقطع بهترین ها كه همان مقام ربانی حضرت حق است در انتظار مؤمنان خواهد بود و اگر بتوانیم حقیقت بندگی را در این ماه بزرگ كسب نماییم، به سعادت عظیمی دست یافته ایم و امیدواریم خداوند توفیق بهره مندی از این فیوضات معنوی را به همه ما عطا كند.
رئیس قوه قضائیه، دگرخواهی در پرتو خداخواهی را از مهمترین جلوه های معنوی ماه مبارك رمضان برشمرد و اضافه كرد: این جلوه معنوی برای كسانی كه مسئولیتی بر عهده دارند، مضاعف است. امروز مهم ترین وظیفه مسئولان، گره گشایی از زندگی مردم و رفع مشكلات معیشتی است. در همین راستا، لازم است همه دستگاه های دولتی شامل سازمان پشتیبانی از حقوق مصرف كنندگان، وزارت صنعت، معدن و تجارت و همین طور سازمان تعزیرات حكومتی، وظایف قانونی خودرا در حوزه نرخ گذاری و نظارت بر قیمت ها انجام دهند و قبل از آنكه دستگاه قضائی ورود كند، این وضعیت را كه مردم هر روز با یك نرخ جدید مواجه می شوند، سامان دهند.

رئیسی با طرح این پرسش كه فارغ از نظام عرضه و تقاضا، چه كسانی قیمت مسكن، خودرو، ارز، طلا و مایحتاج ضروری مردم را تعیین می كنند، بر نظارت بر نرخ ها خصوصاً در وضعیت فعلی اصرار كرد و تصریح كرد: وظیفه مهم مسئولان دولتی این است كه از این افزایش لجام گسیخته قیمت ها كه سبب نگرانی مردم می شود، جلوگیری نمایند و بالقطع قوه قضائیه باز همانند گذشته به تكالیف قانونی خود در این زمینه عمل می كند و دادستان ها باز همكاریهای لازم را در این عرصه خواهند داشت.
رئیس قوه قضائیه، یكی دیگر از جلوه های ماه مبارك رمضان را كاهش دعاوی و جرم و جنایت در كشور عنوان نمود و اضافه كرد: طبق همه آمارها، هرساله در ماه مبارك رمضان شاهد پایین ترین میزان ورودی پرونده به دادگستری ها و مراجع انتظامی هستیم. علاوه بر این، این ایام بهترین زمان برای احیای فرهنگ صلح و سازش است كه از دوران قدیم در آموزه های دینی و ملی ما وجود داشته و برمبنای آن، اغلب دعاوی و نزاع های جزئی با ریش سفیدی و كدخدامنشی میان بستگان و حتی تجار و بازاریان، به سازش منتهی می شده و كمتر موضوعات به عدلیه و محكمه ارجاع می شده است.

رئیسی اشاره كرد: این یك الگوی قابل توجه برای محققان و پژوهشگران است كه تأثیر توجه به معنویت و نزدیكی به ساحت قرب الهی را بر شكل گیری دعاوی، تنش ها و ارتكاب جرایم و همین طور احیای فرهنگ میانجیگری و اصلاح ذات البین بررسی نمایند تا بتوان به شكلی دقیق و برنامه ریزی شده، از بستر معنوی ماه مبارك رمضان برای تعمیق و نهادینه سازی فرهنگ صلح و سازش و همین طور جلوگیری از دعاوی و جرایم بهره برد.
رئیس قوه قضائیه در ادامه با اشاره به فرمایشات اخیر مقام معظم رهبری در خصوص لزوم اتخاذ آرایش متناسب در مقابل آرایش جنگی دشمن، اشاره كرد: امروز دشمن در حوزه های اقتصادی، سیاسی و رسانه ای، آرایش جنگی به خود گرفته و این امر ایجاب می كند كه همگان با یك روحیه انقلابی و جهادی، وضعیت متناسبی در مقابل این آرایش جنگی داشته باشیم.

رئیسی اظهار داشت: آرایش متناسب در جبهه اقتصادی، تقویت ظرفیت های اقتصاد داخلی، رونق تولید و اشتغال و توجه هر چه بیشتر به مؤلفه های اقتصاد مقاومتی است. در حوزه سیاسی، بهترین آرایش و وضعیت، انسجام ملی و هم صدایی و پرهیز از ارسال هرگونه پیام و سیگنال سازش و تسلیم است. امروز ارسال این قبیل پیام ها كه حاكی از عقب نشینی در مقابل دشمن باشد، محكوم به شكست است. در حوزه روانی و رسانه ای نیز، آشنایی با ترفندهای جنگ روانی دشمن و مقابله با این ترفندها، بهترین و مؤثرترین راهبرد به شمار می آید.
رئیس قوه قضائیه با اشاره به جنایت اخیر رژیم صهیونیستی در حمله به مردم بی گناه غزه و شهادت شماری از زنان و كودكان فلسطینی، این وضعیت را كه دستاورد حمایت های بی چون و چرای آمریكا از رژیم اشغالگر قدس است، برای همگان عبرت آموز دانست و اشاره كرد: این، ماهیت آمریكاست و نشان داده است كه به هیچ موازین و اصولی جز منافع سلطه طلبانه خود پایبند نیست. بر همین اساس، مناسب ترین آرایش ما در مقابل این دولت های جنایتكار، مقاومت و ایستادگی تحت رهنمودهای داهیانه مقام معظم رهبری (مدظله العالی) و همین طور تقویت توانمندی های داخلی و بهره گیری صحیح از نیروی انسانی كارآمد، متخصص و متعهد است.

رئیسی در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به قانون «رسیدگی به دارایی مقامات، مسئولان و كارگزاران جمهوری اسلامی ایران» مصوب سال ۹۴ كه سپس تصویب مجلس از طرف شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام باز بررسی و به دستگاه قضائی ابلاغ گردیده است، اظهار نمود: بخشنامه اجرایی این قانون كه تهیه آن بر عهده دستگاه قضائی نهاده شده، در حال نهایی شدن است و بزودی این قانون كه مبنای آن اصل ۱۴۲ قانون اساسی است، به مرحله اجرا درخواهد آمد.
با اجرای قانون رسیدگی به دارایی مسئولان، دنبال مچ گیری نیستیم
رئیس قوه قضائیه افزود: هدف ما از اجرای این قانون، مچ گیری نیست بلكه به دنبال شفافیت و اقدامات پیشگیرانه هستیم. در واقع، این قانون برای صیانت هر چه بیشتر از حیثیت مسئولان و مقامات جمهوری اسلامی است؛ به نحوی كه با تدوین ساز و كارهای مناسب، عملاً نظارت بر دارایی كارگزاران نظام به شكلی صورت گیرد كه مسئولان مدام از طرف هر شخص یا رسانه ای در معرض بهتان نباشند و شبهه ای درباب دارایی هایشان وجود نداشته باشد.

رئیسی درانتها بر لزوم همكاری همه مسئولان در قوای مختلف برای اجرای صحیح و دقیق این قانون اصرار كرد.

منبع:

1398/02/16
14:44:32
5.0 / 5
4329
تگهای خبر: آمار , اقتصاد , بازار , تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا