رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران:

سیل نقدینگی از سیل خوزستان هم بدتر است

سیل نقدینگی از سیل خوزستان هم بدتر است

به گزارش بازاری رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران با اشاره به اینكه چند سال است سیل نقدینگی سبب تخریب اقتصاد شده و هیچ تدبیری برای مقابله با آن اتخاذ نشده، اظهار داشت: در نظر گرفتن معافیت مالیاتی برای تولیدكنندگانی كه سرمایه خویش را می افزایند و حائز شرایط بند «ز» تبصره ۱۰ قانون بودجه سال ۹۷ هستند، می تواند به تولیدكنندگان كمك نماید اما رفع موانع بانكی موضوعی است كه قوانین بانك ها اجازه آنرا نمی دهد.


روز گذشته در جلسه شورایعالی هماهنگی اقتصادی كه به ریاست رئیس جمهور و با حضور رؤسای قوه مقننه و قضائیه و دیگر اعضا برگزار شد، بررسی طرح «تسهیل و رفع موانع تولید» در جهت رونق تولید و توانمندسازی بنگاه های تولیدی تصویب رسید.
به باعث این تصمیم، شركت های حائز شرایط بند «ز» تبصره ۱۰ قانون بودجه سال ۹۷، می توانند تا آخر سال ۹۸ با تجدید ارزیابی دارایی خود، سرمایه خویش را بالا برند و از معافیت مالیاتی مربوطه برخوردار شوند.
همینطور به ستاد تسهیل و رفع موانع تولید اجازه داده شد كه به منظور پیشگیری از تعطیلی بنگاه های تولیدی كه طرح احیای تولید و ساماندهی ملی آنها به تأیید ستاد رسیده است، در مورد استمهال و تقسیط بعضی از بدهی های آنها تصمیم گیری كند.
در این رابطه، عبدالوهاب سهل آبادی - رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران - در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینكه ستادهای تسهیل و رفع موانع تولید تابحال نتوانستند آن طور كه مورد انتظار فعالان اقتصادی بوده عمل كنند، اظهار داشت: ستاد تسهیل و رفع موانع تولید بیشتر به دنبال پرداخت تسهیلات بانكی به واحدهای تولیدی است، اما با عنایت به وجود دیون معوقه، این واحدها برای دریافت تسهیلات ترغیب نمی شوند.
وی ادامه داد: اما مبحث خوبی كه در طرح جدید در نظر گرفته شده، دریافت نكردن مالیات از تولیدكنندگانی است كه سرمایه خویش را می افزایند و حائز شرایط بند «ز» تبصره ۱۰ قانون بودجه سال ۹۷ هستند. این مسئله می تواند به تولیدكنندگان كمك نماید.
رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران در ادامه با اشاره به اینكه در شرایط خاصی كه امروزه بر كشور حاكم است، طرح های جاری می تواند به صورت مسكن عمل كند، خاطرنشان كرد: نوسانات نرخ ارز و قیمت مواد اولیه تولید سبب بلاتكلیفی تولیدكنندگان شده است.

موانع بانكی در ستاد تسهیل و رفع موانع تولید حل نشده
رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران همینطور با اشاره به اینكه یكی از مهم ترین مشكلات واحدهای تولیدی هم اكنون موانع بانكی است، اظهار داشت: ستاد تسهیل و رفع موانع تولید تصمیماتی را در این زمینه اتخاذ می كند، اما بانك ها نمی توانند این تصمیمات را اجرا كنند، چون كه قوانین به آنها اجازه نمی دهد.
وی ادامه داد: هم اكنون تولیدكنندگان با معوقات قبلی خود درگیر هستند و اگر بانك ها بخواهند تسهیلات جدیدی به آنها پرداخت كنند و مجدداً بدهی های جدید و قبلی آنها را مورد استمهال و تقسیط قرار دهند، پرداخت آنها از توان تولیدكنندگان خارج است.

نقدینگی و دلالان، عامل مشكلات اقتصادی
سهل آبادی با اشاره به اینكه سیل نقدینگی از سیل خوزستان هم بدتر است، اظهار نمود: چونكه برای مقابله با سیل خوزستان تمهیداتی در نظر گرفته شده اما چند سال است كه سیل نقدینگی سبب تخریب اقتصاد شده و هیچ تدبیری برای مقابله با آن هم اتخاذ نشده است.
وی ادامه داد: از طرفی تحریم ها و مشكلات اقتصادی كه به دنبال آن بوجود آمده سبب افزایش نرخ ارز شد، اما علت خیلی از مشكلات فعلی هم دلالان و نقدینگی موجود در كشور است.1398/02/29
15:04:44
5.0 / 5
4563
تگهای خبر: اقتصاد , بانك , بودجه , تسهیلات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا