خریداران دلار ضرر كردند!

خریداران دلار ضرر كردند!

به گزارش بازاری سرمایه گذاری در بازار ارز از آغاز سال جاری تابحال زیان سه درصدی را برای سرمایه گذاران این بخش بوجود آورده است.


به گزارش بازاری به نقل از ایسنا، اوایل سال قبل آمریكا از برجام خارج شد و كوشش كرد تا تحریم های هسته ای ضد ایران را بازگرداند و ایران را با مشكلات اقتصادی مواجه كند، بدین سان آثار روانی و اقتصادی تحریم های آمریكا ضد ایران سبب شد تا قیمت ارز در كشور با افزایش مواجه شود.
افزایش هیجانی و ناگهانی قیمت ارز سبب شد عده كثیری از مردم این بازار را برای سرمایه گذاری، بازاری سودده ببینند و منابع خویش را وارد بازار ارز كنند.
ورود مردم به بازار ارز و افزایش التهاب در بازار سبب شد تا روند افزایش قیمت ارز، سرعت بیشتری به خود بگیرد و بنابراین بانك مركزی ورود كرد تا روند افزایش قیمت ارز در بازار را متوقف نماید كه با برخی سیاست های ارزی دولت، این اقدام تا حدودی موفقیت آمیز بود و قیمت ارز نزولی شد.
اما این مورد سبب نشد تا بازار ارز جذابیت خویش را برای مردم از دست بدهد و هنوز خیلی از مردم به دنبال سرمایه گذاری در این بازار هستند.
این در شرایطی است كه كارشناسان اقتصادی و مسئولان بانك مركزی، سرمایه گذاری در این بازار را اقدامی با ریسك بالا دانسته و از مردم خواسته اند كه به این بازار ورود نكنند.
از جانب دیگر، هجمه به بازار ارز سبب افزایش تقاضا در بازار، افزایش قیمت ارز و افزایش نرخ تورم خواهد شد كه همه مردم را تحت تأثیر قرار می دهد.
در همین راستا، به بررسی قیمت ارز از آغاز سال جاری تابحال پرداختیم تا بدانیم كه سرمایه گذاری در این بازار تا چه اندازه توانسته برای افراد، موفقیت آمیز باشد؟
در ایام پایانی سال گذشته، صرافی های مجاز بانك مركزی هر دلار آمریكا را به قیمت ۱۲ هزار و ۸۹۰ تومان و هر یورو را ۱۴ هزار و ۸۰۰ تومان می خریدند.
اما در همان ماه های ابتدایی امسال، قیمت ارز باز هم با افزایش همراه شد؛ به صورتی كه در ابتدای اردیبهشت ماه، قیمت هر دلار آمریكا در صرافی های مجاز بانك مركزی به ۱۳ هزار و ۹۰۰ تومان و یورو به ۱۵ هزار و ۷۰۰ تومان رسید.
یك ماه بعد، قیمت ارز در همان حدود باقی ماند و این صرافی ها، دلار آمریكا را به قیمت ۱۳ هزار و ۹۵۰ تومان و یورو را ۱۵ هزار و ۸۵۰ تومان فروختند.
اما بعد از آن قیمت ارز رفته رفته كاهش پیدا كرد تا جایی كه امروز قیمت هر دلار آمریكا در صرافی های مجاز بانك مركزی ۱۲ هزار و ۵۵۰ تومان و یورو ۱۴ هزار و ۴۵۰ تومان است.
این در شرایطی است كه بعضی از دلالان بازار ارز معتقد بودند كه نرخ دلار امسال با رشد قابل توجهی همراه خواهد بود، اما با كنترل بازار توسط نهادهای مربوطه این امر اتفاق نیفتاد و امكان دارد قیمت دلار باز هم نزولی باشد.
بررسی قیمت ارز از آغاز سال جاری تابحال نشان از آن دارد كه افرادی كه در این مدت مبادرت به سرمایه گذاری در این بازار كرده اند، نه تنها سودی شامل حالشان نشده، بلكه اندكی هم ضرر كرده اند.
با عنایت به قیمت ۱۲ هزار و ۸۹۰ تومانی دلار در ابتدای سال نسبت به قیمت ۱۲ هزار و ۵۵۰ تومان امروز، قیمت این ارز در این مدت كاهش سه درصدی داشته و عملاً بازدهی این بازار برای سرمایه گذاران آن منفی سه درصد بوده است.
بدین سان می توان اظهار داشت كه این بازار عملاً در دوره فعلی حداقل سود خویش را برای سرمایه گذاران آن از دست داده و امكان دارد این روند همچنان هم ادامه داشته باشد.
منبع:

1398/04/23
14:28:54
5.0 / 5
4396
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا