پایان بی سروصدای هفته دولت؛

دست خالی دولت از پروژه های بزرگ، بخش خصوصی گلستان پیشتاز بود

دست خالی دولت از پروژه های بزرگ، بخش خصوصی گلستان پیشتاز بود

به گزارش بازاری هفته دولت امسال با دو هزار و ۳۷۲ پروژه و طرح اقتصادی در گلستان به پایان رسید اما دست دولت از پروژه های عمرانی بزرگ خالی بود.خبرگزاری مهر، گروه استان ها- زهرا بهرامی: هفته دولت امسال در حالی سپری شد كه بسیاری معتقد بودند به سبب تنگناهای اقتصادی، دولت پروژه عمرانی بزرگ در گلستان نداشته و بخش خصوصی در اجرای طرح های اقتصادی پیشتاز میدان بود.
در هفته دولت امسال دو هزار و ۳۷۲ پروژه و طرح عمرانی و اقتصادی در گلستان افتتاح و با عملیات اجرایی آن شروع شد كه بزرگترین آنها گازرسانی به چند روستا و راه اندازی یك مدرسه چند كلاسه بود.
شهردار گرگان قبل از شروع برنامه های هفته دولت وعده داده بود پروژه مجتمع تفریحی و تجاری الغدیر در مكان فعلی چهارشنبه بازار در هفته دولت كلنگ زنی شده و وارد فاز اجرایی می شود اما گفته می شود این پروژه كه بزرگ ترین طرح و پروژه مركز استان بوده به سبب صادر نشدن پروانه به سرانجام نرسیده است.

استاندار گلستان در مورد پروژه های هفته دولت در استان به خبرنگار مهر اظهار نمود: امسال در هفته دولت دو هزار و ۳۷۲ پروژه و طرح عمرانی و اقتصادی افتتاح و یا عملیات اجرایی آن شروع شد.
هادی حق شناس با اشاره به اینكه اعتبار این پروژه ها حدود هزار و ۸۸۶ میلیارد تومان بود و و برای دو هزار و ۸۱۸ نفر اشتغال ایجاد كرد، اضافه كرد: از مجموع این دو هزار و ۳۷۲ پروژه هزار و ۳۶۲ پروژه با اعتبار حدود هزار و ۲۵۲ میلیارد تومان عمرانی و هزار و ۱۰ پروژه و طرح با اعتبار ۶۳۴ میلیارد تومان اقتصادی بود.
افزایش دو برابری پروژه های هفته دولت نسبت به سال گذشته
وی به جزئیات بیشتر این طرح ها و پروژه ها هم اشاره و بیان كرد: از مجموع هزار و ۳۶۲ پروژه عمرانی هزار و ۱۰۱ پروژه با اعتبار ۵۴۸ میلیارد تومان به بهره برداری رسید و ۲۶۱ پروژه با اعتبار ۷۰۳ میلیارد تومان كلنگ زنی شد.
استاندار گلستان افزود: از مجموع هزار و ۱۰ طرح اقتصادی و اشتغالزا ۹۹۴ پروژه با اعتبار ۵۸۵ میلیارد تومان افتتاح و ۱۶ پروژه با اعتبار ۴۹ میلیارد تومان كلنگ زنی شد.
در هفته دولت امسال پروژه هایی به ارزش۱۸ هزار میلیارد ریال افتتاح و كلنگ زنی شد كه معادل ۲برابر هفته دولت سال قبل استوی افزود: بیشترین پروژه های هفته دولت در گلستان به ترتیب مربوط به گرگان و گنبدكاووس بود كه در شهرستان گرگان ۳۶۲ پروژه با اعتبار بیشتر از ۶۰۲ میلیارد تومان و در شهرستان گنبدكاووس ۲۴۳ پروژه با اعتبار بیشتر از ۳۰۴ میلیارد تومان افتتاح و یا كلنگ زنی شد.
حق شناس به پروژه های قابل افتتاح و كلنگ زنی استان در سال های گذشته هم گریزی زد و اظهار داشت: در هفته دولت امسال پروژه هایی به ارزش ۱۸ هزار میلیارد ریال افتتاح یا عملیات اجرایی آنها در استان شروع شد كه معادل دو برابر هفته دولت سال قبل و ۹ برابر پروژه های هفته دولت سال ۹۲ است.
وی توضیح داد: از مجموع ارزش ریالی طرح های عمرانی و اقتصادی گلستان در هفته دولت امسال كه ۱۲ هزار میلیارد ریال آن از محل اعتبارات دولتی و ۶ هزار میلیارد ریال سهم بخش خصوصی بود، حدود ۱۰ هزار میلیارد ریال طرح های افتتاحی و هشت هزار میلیارد ریال طرح هایی بود كه عملیات اجرایی آن شروع شد.
هرچند استاندار گلستان ارزش ریالی پروژه های هفته دولت امسال را دو برابر سال قبل می داند اما یك كارشناس حوزه اقتصادی با اشاره به اینكه این افزایش دو برابری مربوط به افزایش قیمت و تورم است، به خبرنگار مهر اظهار داشت: این كه در شرایط تحریم، نوسانات ارزی و ركود تورمی ارزش ریالی طرح ها و پروژه ها افزایش یابد نقطه قوت نیست.
طرح بزرگ تولیدی و اقتصادی نداشتیم
سیدرضا حسینی اضافه كرد: در شرایط فعلی حاكم بر اقتصاد ایران كاهش پروژه های عمرانی دولت قابل پیشبینی بود اما گلستان طرح اقتصادی بزرگ هم ندارد و جای طرح های تولیدی و صنعتی بزرگ همچنان در گلستان خالی است.

وی افزود: هرچند حضور فعال بخش خصوصی در اجرای طرح های اقتصادی یك نقطه قوت برای گلستان در حوزه اقتصادی و اشتغالزایی است اما اجرا نشدن طرح های بزرگ تولیدی و اقتصادی در استان نشان دهنده این است كه بر خلاف ادعای مسؤلان گلستان در راه رشد صنعتی گام برنداشته است.
این كارشناس اقتصادی خاطرنشان كرد: گلستان برای قرار گرفتن در راه توسعه باید از اقتصاد وابسته به كشاورزی فاصله گرفته و به سمت توسعه صنعت و گردشگری گام بردارد.
وی تصریح كرد: هرچند مشاغل خرد و متوسط می تواند اشتغال پایداری را در استان ایجاد كند اما برای كاهش نرخ بیكاری و توسعه اقتصادی گلستان به پروژه های بزرگ و محوری همچون راه آهن، منطقه آزاد، پتروشیمی و... نیاز دارد كه تمام این پروژه ها و طرح های اقتصادی در گلستان سال هاست معطل هستند و اجرایی نشده اند.
در این شرایط كه دولت با كسری بودجه مواجه می باشد خیلی طبیعی است كه یكی دو سال پروژه های عمرانی را كاهش دهدحسینی تصریح كرد: بزرگ ترین پروژه های عمرانی هفته دولت امسال بهره برداری از پروژه مسكن مهر وآبیاری تحت فشار بوده و زنجیره تولید مرغ تخم گذار و مادر و اسید هیومیك طرح های اقتصادی مهم بهره برداری شده در استان هستند كه در سال های گذشته اجرایی شده اند.
وی اظهار داشت: در پروژه های هفته دولت امسال حتی عملیات اجرایی یك طرح تولیدی و صنعتی بزرگ در گلستان آغاز نشده است و طرح های بزرگ اقتصادی استان در اجرای اقامتگاه بوم گردی و مجتمع اقامتی و پذیرایی خلاصه شده است و این امر نشان داده است همچنان حوزه اقتصادی استان گرفتار بی برنامگی است.
این كارشناس اقتصادی در حالی از اجرای طرح تكمیلی اسید هیومیك بعنوان بزرگ ترین پروژه اقتصادی هفته دولت نام می برد كه فاز یك این طرح هفته دولت سال قبل با حضور حجتی وزیر جهادكشاورزی به بهره برداری رسیده بود و این طرح هم پروژه جدیدی نبود.
برخلاف حسینی كه دست خالی دولت در اجرای پروژه های عمرانی بزرگ در گلستان را یك نقطه ضعف برای استان می داند، یك كارشناس ارشد اقتصادی از این مورد بعنوان نقطه قوت یاد می كند و اعتقاد دارد اثرات مثبت این اتفاق را در یكی دو سال آینده شاهد خواهیم بود.
دولت در راه اصلاح ساختار بودجه در حركت است
سعید علیزاده به خبرنگار مهر اظهار نمود: تحریم های ظالمانه آمریكا و همراهی اتحادیه اروپا هرچند فشار زیادی به مردم و دولت در خدمت رسانی و اجرای پروژه های عمرانی وارد كرده اما از جانب دیگر اتفاقاتی را رقم زده كه از جنبه اقتصادی می توان به دید مثبت به آن نگاه كرد.
وی به نكات مثبت این مورد اشاره و بیان كرد: مهم ترین اتفاق این است كه در این شرایط دولت تلاش دارد به سمت اصلاح بودجه همان چیزی كه مقام معظم رهبری بارها بر آن تاكید داشتند و اواخر سال قبل در دیدار با سران سه قوا بر اجرای آن تاكید نمودند.

این كارشناس ارشد اقتصادی با این توضیح كه اگر تحریم ها و فشار اقتصادی ناشی از تحریم ها نبود دولت همچنان عادت می كرد نفت بفروشد و پول نفت را به بودجه تزریق كند، افزود: به اعتقاد بنده بعنوان دانش آموخته اقتصاد این اتفاق در اقتصاد ایران یك اتفاق مثبت است هرچند در مرحله مقدماتی است و شروع آن با یكی دو سال سختی همراه می باشد.
وی افزود: در این شرایط كه دولت با كسری بودجه مواجه می باشد خیلی طبیعی است كه یكی دو سال پروژه های عمرانی را كم كند و پس از آن با اصلاح ساختار بودجه و جایگزین شدن درآمدهای دیگر (مانند مالیات از پزشكان و مالیات عایدی سرمایه) به جای درآمد نفتی همان چیزی كه مقام معظم رهبری بر آن تاكید دارند تعداد پروژه های عمرانی افزایش یابد.
علیزاده با اشاره به اینكه كاهش پروژه های عمرانی تنها مختص گلستان نیست و شرایط حاكم بر اقتصاد ایران عامل اصلی این اتفاق در كل كشور است، خاطرنشان كرد: كاهش پروژه های عمرانی سبب شده طرح های اقتصادی بخش خصوصی در گلستان پررنگ دیده شود و این مورد سیگنال های مثبتی را منتقل می كند.
وی توضیح داد: در واقع این مورد انتقال دهنده این پیام است كه اگر به دنبال سرمایه گذاری با سود معقول هستید و وارد عرصه سرمایه گذاری در استان شوید و به شكلی جنبه های مثبت این اتفاق طی سال های آینده نمود پیدا می كند.
دست خالی دولت در اجرای پروژه های عمرانی بزرگ هرچند فقط مختص استان گلستان نیست اما اجرا نشدن طرح های تولیدی و اقتصادی بزرگ چالش جدی است كه تیم اقتصادی استان باید با دعوت از سرمایه گذاران و كاهش بروكراسی های اداری و... برای آن چاره اندیشی كند.

1398/06/27
14:25:55
5.0 / 5
4493
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا