حمله باردیگر ملخ های صحرایی از دی ماه

حمله باردیگر ملخ های صحرایی از دی ماه

به گزارش بازاری سخنگوی سازمان حفظ نباتات اظهار داشت: از اواخر دی ماه سال جاری هجوم باردیگر ملخ های صحرایی به كشور را خواهیم داشت كه پیشبینی می شود تا خردادماه سال آینده ادامه داشته باشد.


محمدرضا میر در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: بر اساس گزارش های دریافت شده از سازمان جهانی فائو و از آنجائیكه شرایط اقلیمی مناسب برای تكثیر ملخ های صحرایی در كانون اصلی این نوع آفت ها (عربستان و شمال شرقی آفریقا) وجود دارد، در دی ماه سال جاری هجوم باردیگر ملخ های صحرایی را خواهیم داشت كه بیشترین حجم ورود این نوع آفت در استان های سیستان و بلوچستان و هرمزگان خواهد بود.
وی افزود: به علت اینكه این دفعه هم از سمت كانون های اصلی این آفت (عربستان و شمال شرقی آفریقا) و هم از سمت پاكستان و هند ملخ های صحرایی وارد كشور خواهند شد، احتمال افزایش حجم ورودی ملخ ها و سطح مبارزه با آنها وجود دارد.
میر با اشاره به اینكه در تجربه سال قبل و مدیریت صورت گرفته در زمینه آفت كشی این ملخ ها، هیچ گونه خسارت جدی به باغها و مزارع كشور وارد نشد، تصریح كرد: در زمینه پشتیبانی و آفت كشی، تمام ابزار و ادوات مورد نیاز برای مبارزه با این ملخ ها تهیه شده اند یا در حال آماده سازی هستند.
وی ادامه داد: سال قبل در ۷۳۰ هزار هكتار زمین مبارزه با ملخ انجام شد كه پیشبینی می شود برای امسال حداقل همان سطح و احیانا سطح مبارزات به ۹۰۰ هزار تا یك میلیون هكتار برسد.
سخنگوی سازمان حفظ نباتات با اشاره به اینكه با عنایت به هزینه های انجام شده در سال گذشته برای مبارزه با ملخ های صحرایی در هر هكتار به ۵۰ هزار تومان بودجه احتیاج است، تصریح كرد: حالا بیشتر از نیاز یك ساله كشور انواع آفت كش ها در كشور موجود است و در این زمینه هیچ نگرانی وجود ندارد.
میر در انتها با تاكید بر اینكه تمام تلاش این سازمان این است كه از سمومی برای مبارزه با ملخ های صحرایی استفاده گردد كه ضرر كمتری برای محصولات داشته باشند، خاطرنشان كرد: اثرات آفت كش ها طی ۳ تا ۴ روز از گیاهان و محصولات كشاورزی خارج می شود.

دستور معاون اول رئیس جمهوری برای تامین اعتبار مقابله با موج جدید هجوم ملخ صحرایی
به گزارش بازاری به نقل از ایسنا، روز چهارشنبه پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد كشاورزی اعلام نمود: "معاون اول رئیس جمهوری در نامه ای خطاب به وزیر كشور و رئیس سازمان برنامه و بودجه بر كمك به تامین اعتبار مورد نیاز برای مقابله با موج جدید آفت ملخ صحرایی تاكید كرد".
طبق اعلام این وزارتخانه؛ "اسحاق جهانگیری بعد از دریافت گزارش وزیر جهاد كشاورزی برای مبارزه با آفت ملخ صحرایی در كشور و پیشبینی وقوع آن در سه ماهه آخر سال، با عنایت به اهمیت موضوع، طی نامه ای به وزیر كشور و رئیس سازمان برنامه و بودجه دستور داد با توجه شرایطی كه اعلام شده ضروری می باشد در تأمین اعتبار تجهیزات و امكانات مورد نیاز برای مقابله با آفت ملخ صحرایی برنامه ریزی و همكاری لازم با وزارت جهاد كشاورزی و سازمان حفظ نباتات كشور صورت گیرد".1398/07/18
14:18:43
5.0 / 5
4372
تگهای خبر: ابزار , بودجه , سازمان , طلا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا