در گزارش بازاری تشریح شد

تورم سالهای اخیر چه تفاوتی با گذشته دارد؟

تورم سالهای اخیر چه تفاوتی با گذشته دارد؟

بازاری: كارشناسان معتقدند تورم دو سال اخیرهمچون شوك های گذشته، حاصل افزایش نقدینگی است. یك مدرس اقتصاد در دانشگاه تهران، تفاوت تورم سال های گذشته را در نحوه خلق پول توسط بانك ها می داند.به گزارش بازاری به نقل از مهر، از دید كارشناسان تورم دو سال قبل نیز همچون شوك های گذشته حاصل افزایش نقدینگی است. حسین درودیان، مدرس اقتصاد در دانشگاه تهران، تفاوت تورم سال های گذشته را در نحوه خلق پول توسط بانك ها می داند.
تورم دو سال قبل نشان داد كه سیاست های دولت برای كنترل حجم پول در ۶ سال اخیر نادرست بوده است. اما سؤالی كه ذهن را به خود مشغول می كند این است كه درك درست از شیوه افزایش نقدینگی چیست؟ چه عواملی در چند سال قبل سبب خلق پول افسارگسیخته، آن هم از نوع نامولد شده است؟
بانك مركزی باید با پرداخت سودهای موهوم برخورد كند
حسین درودیان، اقتصاددان و مدرس اقتصاد دانشگاه تهران در گفتگو با خبرنگار مهر به روش خلق پول بانك پرداخت و اظهار داشت: بانك­ها با پرداخت­هایشان پول ایجاد می­ كنند، با دریافت­هایشان هم پول را از بین می­ برند. این چیزی است كه ما به آن نقدینگی می­ گوییم. در مورد اینكه این كار بانك­ها چه نسبتی با پایه­ پولی دارد یا آن پولی كه بانك مركزی و دولت منتشر می­ كنند، بحث دیگری است ولی پول را همیشه بانك­ها منتشر می ­كنند. اما تفاوتی كه وجود دارد این است كه بانك ها در ایران قبل تر این كار را با پرداخت وام و تسهیلات انجام می دانند و حالا این كار را با پرداخت سود سپرده انجام می دهند. مدتی است سهم پرداخت مستقیم بهره به سپرده­ ها در این خلق پول معنا­دار شده است.
وی در پاسخ به این پرسش كه نقش بانك مركزی برای جلوگیری از خلق افسارگسیخته پول توسط بانك ها چیست، توضیح داد: بانك مركزی به جهت اینكه از این كار ممانعت كند باید برخوردهای مستقیم انضباطی با بانك­هایی را در پیش می­ گرفت كه سودهای موهوم یعنی سودهای كاغذی می­ پردازند؛ یعنی سودی را به سپرده­ گذاران پرداخت می كنند كه معادل آنرا در طرف درآمدهایشان كسب نكرده اند. به عبارتی معادل پولی كه ایجاد می ­كنند و سود سپرده می پردازند، معدوم نشده است.
افزایش نرخ بهره مقدمه یك انفجار بزرگ تر در اقتصاد است
درودیان عملكرد دولت و بانك مركزی برای كنترل خلق پول در چند سال اخیر را گرفتار تناقض توصیف كرد و اظهار داشت: اساساً بانك مركزی در این چند سال رفتار انقباضی در پیش گرفته بود، هم بانك مركزی و هم دولت تلاش می كردند تا حد مقدور جلوی تزریق پایه­ پولی را بگیرند، خود این كار بعنوان یك رفتار انقباضی افزایش­ دهنده­ نرخ بهره در اقتصاد است. این یك تناقض است كه ازیك طرف بانك مركزی با سیاست اش نرخ­های بهره را افزایش بدهد و از سمت دیگر با برخورد نظارتی بخواهد جلوی تبعات آن افزایش را بگیرد. درمجموع روی كاغذ كاری شدنی بوده است ولی در عمل گرفتار تناقض هایی می­ شود.
درودیان همین طور در پاسخ به افرادی كه برای كنترل تورم و هدایت نقدینگی افزایش نرخ بهره را سفارش می كنند اظهار داشت: اولاً خود این نرخ بهره­ بالا با عنایت به شرایط اقتصادی كشور درنهایت به موتوری برای ایجاد پول تبدیل می شود. بانك مركزی به لحاظ انضباطی باید جلوی پرداخت این سودها را می­ گرفت؛ یعنی مثلاً اجازه نمی ­داد كه نرخ بهره بالا بماند. اگر بخواهد نرخ را بالا نگه دارد، خود این نرخ بالا به موتور و نیرویی برای خلق پول تبدیل می ­شود چونكه دارد به حجم حساب افراد اضافه می­ كند. برای همین این سیاست یعنی كنترل تورم افزایش بهره اقدام غلطی است. درواقع فقط كار را به تعویق می ­اندازد، اعداد را برای دوره­ های آینده بزرگ تر می­ كند به جهت اینكه یك انفجار بزرگ تری اتفاق بیفتد.منبع:

1398/07/19
22:58:03
5.0 / 5
4283
تگهای خبر: اقتصاد , بانك , بانك مركزی , پول
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا