بزرگترین پیمان تجاری جهان بزودی اعلام می شود

بزرگترین پیمان تجاری جهان بزودی اعلام می شود

بازاری: همه كشورهای آسیایی مذاكرات جامعی درباره بزرگترین پیمان تجاری جهان داشته اند و با وجود تردیدهایی كه از طرف هند مطرح شده، ممكنست به نتیجه رسیدن موفق این پیمان در نشست بانگوك اعلام گردد.


به گزارش بازاری به نقل از ایسنا، اما همچنان پرسش هایی درباره مشاركت هند در پیمان "شراكت اقتصادی جامع منطقه ای" ۱۶ كشور (RCEP) كه مورد حمایت چین قرار دارد و به سبب جنگ تجاری آمریكا و چین انگیزه جدیدی پیدا كرده، مطرح است.
با وجود پیام حمایت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریكا به انجمن كشورهای آسیای جنوب شرقی (ASEAN)، كشورهای منطقه ای اعلام نمودند كه واشنگتن هیات خودرا برای دیدارهای آسیایی سالانه تنزل داده است.
كشورهای آسیای جنوب شرقی امیدوار بودند حداقل یك توافق موقتی برای بلوك تجاری متشكل از ۱۶ كشور كه حدود یك سوم از تولید ناخالص داخلی جهان و حدود نیمی از جمعیت جهان را می سازند، اعلام كنند.
اما درخواست های لحظه آخر هند به معنای آن بود كه مذاكرات در بین وزیران تا پاسی از شب ادامه پیدا كرد. این بلوك شامل ۱۰ عضو ASEAN به علاوه چین، كره جنوبی، ژاپن، هند، استرالیا و نیوزیلند است.
جورین لاكاساناویسیت، وزیر بازرگانی تایلند به رویترز اظهار داشت: مذاكرات شب گذشته قطعی بود. سران آسیایی خبر موفقیت آمیزی درباره توافقنامه RCEP را مشتركا اعلام خواهند كرد و امضای این توافق سال آینده انجام می گیرد.
اما یك مقام هندی آگاه اظهار نمود: همه مسائل حل نشده و مذاكرات همچنان ادامه دارد.
وزارت خارجه چین در اطلاعیه ای به ۱۵ كشور عضو پیمان RCEP اشاره نمود كه نشان میدهد تنها ۱۵ كشور با این پیمان موافقت كرده اند. سیمون بیرمنگام، وزیر بازرگانی استرالیا نیز درباره حضور هند در پیمان مذكور ابراز تردید كرد. وی در بانگوك به خبرنگاران اظهار داشت: درك من این است كه هند به مذاكرات ادامه می دهد و درها همیشه به روی هند باز است.
جنگ تجاری آمریكا كه به رشد منطقه ای لطمه زده، محرك جدید برای به نتیجه رساندن این پیمان بوده است اما هند از این واهمه دارد كه واردات چینی به این كشور سرازیر شود و مقامات آگاه از مذاكرات اظهار كرده اند كه چین در لحظه آخر درخواست های جدیدی بیان كرد.
یك مزیت كشورهای آسیای جنوب شرقی برای مشاركت هند در پیمان تجاری، نفوذ كمتر چین خواهد بود.
معادلات دیپلماتیك و امنیتی در آسیای جنوب شرقی در دوران ریاست جمهوری ترامپ تغییر كرده اند.
تصمیم آمریكا برای اعزام هیاتی در سطح پایین به نشست امسال، نگرانی های منطقه ای را برانگیخت كه دیگر نمی توان به این كشور برای مقابله با افزایش قدرت منطقه ای تكیه كرد.
اما به سبب تنزل هیات آمریكایی، از میان ۱۰ نفر سران منطقه ای تنها سه نفر به نشست معمول آمریكا- ASEAN پیوستند.
ویلبر راس، وزیر بازرگانی آمریكا در یك نشست تجاری در حاشیه این نشست اعلام نمود كه دولت ترامپ بی نهایت به این منطقه متعهد است.
رابرت اوبرایان، مشاور امنیت ملی كاخ سفید پیام شخصی ترامپ را برای میزبانی نشست سران آسیای جنوب شرقی در آمریكا عرضه نمود.
وی ارعاب چین در دریای جنوب چین را محكوم نمود. چندین كشور منطقه ادعاهای دریایی پكن را رد كرده و نسبت به اقدام چین برای جلوگیری از صیادی و بهره برداری آنها از منابع انرژی خودشان اعتراض كرده اند.
طبق گزارش رویترز، اما دیپلمات ها و مفسرین می گویند پیام واشنگتن واضح بود. پانیتان واتانایاگورن، مشاور امنیت ملی سابق تایلند در این زمینه اظهار داشت: تردیدها درباره جدیت دولت ترامپ برای حضور مطرح است و این مسئله می تواند مورد بهره برداری ابرقدرتهای دیگر قرار بگیرد تا برنامه های خودرا در منطقه پیش ببرند.
منبع:

1398/08/13
18:15:01
5.0 / 5
4618
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا