نرمش آمریكا برای حذف تعرفه های سنگین چین

نرمش آمریكا برای حذف تعرفه های سنگین چین

به گزارش بازاری چین تحت مذاكرات فاز اول توافق تجاری با آمریكا، رئیس جمهور آمریكا را برای حذف تعرفه های بیشتری كه در سپتامبر وضع شدند، تحت فشار قرار داده است.به گزارش بازاری به نقل از ایسنا، انتظار می رود این توافق اواخر ماه میلادی جاری توسط دونالد ترامپ و شی جین پینگ، روسای جمهور آمریكا و چین امضا شود و پیشبینی می شود شامل وعده آمریكا برای حذف تعرفه هایی باشد كه برای ۱۵ دسامبر روی حدود ۱۵۶ میلیارد دلار واردات كالاهای چینی شامل تلفن همراه، لپ تاپ و اسباب بازی برنامه ریزی شده اند.

یك مقام آمریكایی گفت سرنوشت تعرفه های ۱۵ دسامبر در این مذاكرات بررسی می شود. همینطور یك منبع مطلع دیگر از مذاكرات گفته است كه مذاكره كنندگان چینی مایل هستند واشنگتن تعرفه های ۱۵ درصدی روی واردات ۱۲۵ میلیارد دلار كالای چینی كه از اول سپتامبر اجرایی شد را حذف كند. آنها همینطور خواهان كاهش تعرفه های ۲۵ درصدی روی حدود ۲۵۰ میلیارد دلار كالای چینی هستند.

به گفته یك منبع مطلع از مذاكرات پكن، چین همچنان واشنگتن را برای حذف هرچه سریع تر تمامی تعرفه ها روی واردات این كشور تحت فشار قرار داده است.

درخواست چین برای حذف تعرفه های اول سپتامبر قبل از این از جانب پایگاه خبری پولیتیكو انتشار یافته بود. روزنامه فایننشیال تایمز هم گزارش كرده كه كاخ سفید در حال بررسی حذف تعرفه های اعمال شده از اول سپتامبر روی پوشاك، تلویزیون های صفحه تخت، اسپیكرهای هوشمند و هدفون های بلوتوثی است.

رالف وینی، مدیر برنامه چین در مركز اوراسیا در اینباره اظهار نمود: انعقاد پیمان تجاری موقتی، اقتصادهای آمریكا و چین را تقویت كرده و پایگاه ترامپ در بین كشاورزان آمریكایی را كه یكی از بزرگترین حامیان وی بوده اند، مستحكم می كند. بستن این قرارداد برای هر دو كشور مهم می باشد و برای هر دوی آنها یك توافق برد-برد خواهد بود.

اما شی جین پینگ، رئیس جمهور چین در یك نمایشگاه واردات از كشورها خواست در مقابل حمایت گرایی بایستند و وعده باز نگه داشتن اقتصاد چین و پشتیبانی از حقوق مالكیت معنوی را تكرار كرد. اما دولت های تجاری و گروه های تجاری نسبت به وعده های اصلاحات چینی بدبین شده اند.

از زمانی كه ترامپ در سال ۲۰۱۷ به ریاست جمهوری رسید، چین را برای محدود كردن یارانه ها به شركت های دولتی و آخر دادن به انتقال الزامی فناوری آمریكایی به شركت های چینی بعنوان بهایی برای فعالیت در این كشور تحت فشار قرار داده است.

تحلیلگران می گویند فاز اول توافق تجاری این مسائل را پوشش نمی دهد و عموما روی خرید محصولات كشاورزی آمریكایی توسط چین و حمایت مالكیت معنوی مربوط به كپی رایت و مسائل نشان تجاری متمركز است.

به گفته یك منبع مطلع آمریكایی، چین خواهان تغییراتی در متن توافق شده اما بخش های توافق همچون سند مربوط به خدمات مالی، نزدیك به تكمیل شدن هستند.

بررسی گزینه مكان های دیدار روسای جمهور آمریكا و چین

ترامپ روز جمعه اعلام نموده بود مذاكرات روی فاز اول توافق به خوبی پیش می رود و وی امیدوار است توافق با شی را در نقطه ای در آمریكا امضا كند.

بلومبرگ به نقل از منابع آگاه نوشت: چین در حال بررسی مكان هایی در آمریكاست كه در آنجا رئیس جمهور این كشور با ترامپ برای امضای فاز اول توافق مقرر است دیدار كند.

مقامات در پكن امیدوار بودند كه اگر شی برای امضای فاز اول توافق به آمریكا سفر كند، در جهت یك دیدار دولتی باشد اما حتی اگر چنین باشد، با رفتن وی موافق هستند. یك مقام چینی كه مایل نبود نامش فاش شود به بلومبرگ اظهار داشت: هنوز هیچ تصمیم نهایی گرفته نشده است.

ویلبر راس، وزیر بازرگانی آمریكا در مصاحبه با بلومبرگ نسبت به امضای فاز اول توافق تجاری با چین در ماه میلادی جاری ابراز خوشبینی كرد و اظهار داشت: مجوزها برای شركت های آمریكایی به منظور فروش قطعات به شركت هواوی مدت كوتاهی بعد از امضای توافق صادر خواهد شد. وی فاز اول توافق را بسیار پیچیده خواند و اظهار نمود: آمریكا مطمئن خواهد شد كه دو طرف درك بسیار صحیح و روشن و دقیقی از مسائل مورد توافق هر كدام از طرفین دارند.

مذاكره كنندگان آمریكایی و چینی كه به دنبال كاهش تنش های تجاری هستند، روز جمعه تلفنی صحبت كرده و مذاكرات را سازنده توصیف كردند.
1398/08/14
23:00:34
5.0 / 5
4322
تگهای خبر: اقتصاد , پول , حقوق , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا