با نوسان شدید قیمت ها

نبض بازار طلا از دست همه پرید

نبض بازار طلا از دست همه پرید

به گزارش بازاری قیمت طلا به تازگی به حدی غیرقابل پیشبینی شده كه در نظرسنجی هفتگی كیتكونیوز هم انعكاس پیدا كرده است و كارشناسان وال استریت ژورنال درباره روند قیمت طلا در هفته جاری دو دسته شده اند و در مقابل سرمایه گذاران همچنان خوش بین ماندند.به گزارش بازاری به نقل از ایسنا، از وقتی كه ویروس كرونا بعنوان بیماری كه به سرعت در سراسر جهان سرایت پیدا كرده است، در سال ۲۰۲۰ به یك واژه پرتكرار تبدیل گشته است، بازارهای سهام به علت نگرانی سرمایه گذاران از تبعات اقتصادی این اپیدمی ریزش سنگینی پیدا كرده اند. در ابتدا طلا از این وضعیت بازارهای سهام سود برد و با افزایش تقاضای خرید بعنوان یك دارایی مطمئن، قیمتش صعود كرد اما هنگامی كه ریزش بازارهای سهام شدت یافت و بعضی از معامله گران برای جبران ضرر و تهیه نقدینگی به فروش قراردادهای طلا پرداختند، طلا هم كاهش قیمت قابل ملاحظه ای را تجربه نمود.

جیم ویكاف، تحلیلگر فنی ارشد كیتكو در اینباره اظهار داشت: معامله گران طلا از نوسان شدید قیمت این فلز پرارزش در هفته گذشته سردرگم شده اند. وی پیش بینی نمود بازار در هفته جاری نوسانی مانده و جهت حركت مشخصی نداشته باشد.

در نظرسنجی كیتكونیوز از كارشناسان وال استریت، ۱۵ نفر شركت كردند كه از میان آنها شش نفر معادل ۴۰ درصد به افزایش قیمت و به همین تعداد به كاهش قیمت طلا رای دادند. سه نفر معادل ۲۰ درصد نظری نداشتند.

در این بین، ۱۴۳۴ نفر در نظرسنجی آنلاین كیتكونیوز شركت كردند كه از میان آنها، ۸۷۳ نفر معادل ۶۱ درصد افزایش قیمت طلا و ۳۶۳ نفر معادل ۲۵ درصد كاهش قیمت طلا در هفته جاری را پیشبینی كردند و ۱۹۸ نفر معادل ۱۴ درصد نظری نداشتند.

در نظرسنجی كیتكونیوز برای هفته گذشته كارشناسان وال استریت و سرمایه گذاران به افزایش قیمت طلا به شدت خوش بین بودند. با این وجود این دفعه اشتباه كردند و هر اونس طلا در معاملات روز جمعه بازار آتی آمریكا ۷۳ دلار و ۶۰ سنت معادل ۴.۶ درصد كاهش پیدا كرد و در ۱۵۱۶ دلار و ۷۰ سنت بسته شد و برای كل هفته ۹.۳ درصد كاهش ثبت نمود. البته هر دو گروه كارشناسان و سرمایه گذاران به جز این دفعه در اغلب موارد در سال میلادی جاری پیشبینی درستی داشتند و میزان درستی پیشبینی آنها ۶۷ درصد بوده است.

آدریان دی، مدیرعامل شركت مدیریت دارایی آدریان دی پیش بینی نمود قیمت طلا در هفته جاری بهبود پیدا می كند. وی به كیتكونیوز اظهار داشت: طلا از افت سایر بازارها لطمه دید. با وحشتی كه در این بازارها وجود دارد، طلا منبع نقدینگی است اما به محض این كه این وحشت فروكش كند حتی اگر بازارهای مالی احیا نشوند، طلا نقش خود بعنوان پناهگاه مطمئن دارایی را ازسرگرفته و قیمتش بالا می رود.

ریچارد بیكر، دبیر نشریه "اوركا ماینر ریپورت" هم پیش بینی نمود طلا در هفته جاری بعد از فروكش كردن موج فروش به محدوده ۱۶۲۰ دلار بازخواهد گشت.

پیتر هاگ، مدیر جهانی معاملات فلزات در كیتكو اظهار نمود: قیمت طلا هفته جاری بعد از دیدار كمیته بازار آزاد بانك مركزی آمریكا بالاتر خواهد رفت. انتظار می رود علاوه بر كاهش ۵۰ واحدی اخیر نرخهای بهره، سیاستگذاران آمریكایی در این جلسه باردیگر نرخهای بهره را كاهش دهند.

اما دانیل پاویلونیس، كارگزار كالا در شركت آر جی فیوچرز با اشاره به رشد ارزش دلار، كاهش بیشتر قیمت طلا در كوتاه مدت را پیش بینی نمود. وی اظهار داشت: بازارهای سهام امكان دارد هفته جاری بهبود پیدا كنند چونكه بانك مركزی آمریكا تلاش خواهد نمود تاثیرات اقتصادی ویروس كرونا را كنترل كند و در نتیجه طلا كاهش قیمت پیدا می كند.

فیلیپ فلاین، تحلیلگر بازار با اشاره به احتمال نقدینگی بیشتر و احتمال اقدام بانك های مركزی جهان برای فروش ذخایر طلا به منظور تهیه اعتبار لازم برای مقابله با اثرات اقتصادی اپیدمی كرونا، اظهار داشت: فكر كنم این هفته از بازار كنار می كشیم.

منبع:

1398/12/24
13:56:32
5.0 / 5
3426
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا